Jammertal: Olyan termékhez nem adjuk a nevünket, amelyet mi magunk nem vennénk meg

Idén húsz esztendeje, 2004–ben nyílt meg a Jammertal Borbirtok első borászata. Ez volt az első fontos lépés azon az úton, amelynek egyik legjelentősebb állomása a Concours Mondial de Bruxelles 2021 borversenyen elért világelsőség volt. A Jammertal Borbirtok nem csak magát helyezte fel az elit vörösborok világtérképére, hanem egyúttal a Villányi borvidék terroirját is.

Az elmúlt két évtizednek van egy megkerülhetetlenül fontos szereplője, aki nélkül ez a történet valószínűleg soha nem íródott volna meg, de aki szinte soha nem lépett ki a reflektorfénybe. Ő Varjas Sarolta Judit, a Jammertal Borbirtok egyik megálmodója és társtulajdonosa - most azonban szerencsére válaszol kérdéseinkre. 

Varjas Sarolta Judit / Fotó: Friedl Edit / JBB
Varjas Sarolta Judit / Fotó: Friedl Edit / JBB

Aki őt ismeri, tudja, vezérelve az, hogy nincs kompromisszum a napi munka során, és csak minőségi terméket engednek ki a kezeik közül.

V. S. J: Mi 365 napon keresztül azért dolgozunk, hogy a boraink olyanok legyenek, amilyennek elképzeltük őket. Az ember jön–megy Magyarországon; sajnos, sokszor a felületes külsőségek azt mutatják, mintha megközelítőleg minőségi termék készülne. De abban a pillanatban, ha kinyitjuk az ajtókat, és megnézzük a háttérországot, azonnal észre lehet venni - tisztelet a kivételnek - milyen igénytelen körülmények között folyik a termelés. Mennyire nem figyelnek arra, milyen a munkamorált nagyban befolyásoló infrastruktúra. Hosszú távon minőségi terméket csak minőségi körülmények között, célorientált, a munkájukban és az alkotott értékben hívő emberekkel lehet létrehozni. Olyan termékhez nem adjuk a nevünket, amelyet mi magunk nem vennénk meg.

Úgy gondolja, hogy Magyarországon a tökéletességre való törekvés nem általános?

V. S. J: Sajnos nem. Nagyon sok a középszerű és annak is az alsó határát súroló termék, szolgáltatás. Tendencia, hogy nagyon sokan csak a kötelező elvárások minimális szintjét célozzák meg, és sokszor még azt sem teljesítik.

JBB tételek / Fotó: Friedl Edit / JBB
JBB tételek / Fotó: Friedl Edit / JBB

Ön szerint a mai világban van–e létjogosultsága olyan prémium termékeket létrehozni, amelyek élvezetéhez, a helyes értékrenden kezeléséhez egy kis kifinomultság és valamennyi gyakorlati tapasztalat szükséges a fogyasztó részéről is?

V. S. J: A prémium és luxus fogalma valahol devalválódott a mai világban. Egyre jobban nyílik az olló az igény és az igénytelenség között. Az emberek azt gondolják, ha pénzem van, mindent megvehetek. A valódi minőség sokszor nem érdekes. A maga és környezete iránt igényes vevő érti, hogy a minőségnek ára van és a minőséget tudni kell értékelni. Nagyon jól tudja, hogy ár / érték alapján a mindenkori prémium hol tart és annak valójában mi a tartalma. Erre a kategóriára mindig lesz igény. Az igényesség belülről fakad. A Nagybor nem relatív, hanem abszolút kategória. Büszke vagyok arra, hogy a világ bármely borvidékének vezető márkái mellé le tudjuk tenni saját tételeinket, mint azonos színvonalú és élvezeti értékű borokat.

Mit gondol arról, hogy sokan nagy minőségű vörösborokhoz sokkal olcsóbban szeretnének hozzájutni? Az elérhető felmérések alapján a kereskedelmi láncok átlagos vásárlói ezerötszáz forintért már prémium bort várnának el.

V. S. J: Az emberek egy része nemigen van tisztában azzal, hogy egy meghatározott egységár mögött milyen felelősségrendszer húzódik meg, milyen tudás, szakértelem, tapasztalat, pénzügyi rizikó és napi küzdelem áll mögötte. Vajon hányan gondolkodnak el azon, hogy egy hektár szőlő megmetszését, kötözését, kilevelezését, leszüretelését naponta 8 -10 ember végzi? Egy-egy munkafolyamat a birtokunkon 80–100 ember kéthetes erőfeszítése. A feladatokat hidegben, nyirkos időben, tűző napsütésben is el kell végezni, ráadásul szakszerűen. A kitűnő minőségű szőlészeti munka nem lehet alibi-tevékenység. Nem is gépesíthető ezen a szinten. De még az egész évben elvégzett herkulesi munkát is könnyen tönkre teheti egy pár napos esős időszak a szüreti időszakban. Olyankor nincs kin számonkérni az elmaradt bevételt vagy hasznot.

Ebben az üzletágban mindent előre kell finanszírozni anélkül, hogy bármilyen piaci garanciát kapnánk. Egy szerencsétlen esemény, mint például a Covid–19, évekre befagyasztotta a piacot. A szőlőt pedig gondozni, a borokat kezelni kell akkor is, ha az eladások akadoznak.

Egyszóval a kitűnő és egyben olcsó vörösbor lehet elvárás - de csakis irreális elvárás. Valószínűleg időnként mindig lesz egy–egy fellelhető, az általános szabályt erősítő kivétel, de a tendencia azt mutatja, hogy a valós értékért valós árat kell fizetni.

A Jammertal-csapat menedzsmentje / Fotó: ​​​​​​​Friedl Edit / JBB
A Jammertal-csapat menedzsmentje / Fotó: ​​​​​​​Friedl Edit / JBB

Mit tart a jövő legnagyobb kihívásának?

V. S. J: A kimagasló értéket produkáló borászati tevékenység nem nélkülözheti a kézzel végzett nehéz fizikai munkát. Ez elsősorban a szőlőtermesztést érinti. Kizárólag kitűnő szőlőből lehet kitűnő bort készíteni. Nincs az a robot vagy algoritmus, amely meg tudja határozni, melyik hajtást tartsuk meg, melyik fürtöt válogassuk le. A tapasztalt és elhivatott szőlőmunkások egyelőre géppel nem helyettesíthetők. Itt jön a képbe a következő generáció viszonya a munkához. Őket nagyon nehéz napi szinten motiválni. Szeretik meghatározni, mennyi időt és milyen módon töltenének el munkával. Viszont lássuk be, „home office"- ból nem lehet szőlőt metszeni. Sajnálatos módon a feltételeket az agráriumban a természet diktálja, így ehhez alapból alkalmazkodni kell. Ennek egyenes következménye, hogy vagy nem lesz elérhető, vagy megfizethetetlenné válik a minőségi kézi munkaerő. Nem véletlen, hogy a Champagne-vidéken a „grand cru" szőlő kilónkénti ára mára már nyolc és fél euró - a magyar átlagos 120 forint / kg árhoz képest.

Mi áll az Ön által vezetett Jammertal Borbirtok kiemelkedő sikereinek hátterében?

V. S. J: Az emberi tényező, a személyes hozzáadott értékek. Értem ezalatt a borbirtok valamennyi munkatársának napi szintű erőfeszítéseit. Az összes partnerünk támogató közreműködését. Elért eredményeink egyértelműen a csapatmunka sikere.


Teltház a Nivegy-völgyi Borpikniken

Teltház a Nivegy-völgyi Borpikniken 

A kétszáz főben maximalizált rendezvényre már elővételben elfogytak a belépőjegyek.
Eldőlhet a Vár-béli patinás cukrászdák sorsa

Eldőlhet a Vár-béli patinás cukrászdák sorsa 

 A Ruszwurm és a Korona Cukrászda helyzetének rendezése visszafordíthatatlan, azonban az új polgármester két lehetséges megoldást ajánlott.
Az erdő csirkéje lesz 2025-ben az év gombája

Az erdő csirkéje lesz 2025-ben az év gombája 

Az internetes szavazás eredményeként jövőre az Év Gombája a kevéssé ismert sárga gévagomba (Laetiporus sulphureus) lesz, amely sokféleképpen felhasználható.
Indul a magyar csapat a szingapúri világdöntőre

Indul a magyar csapat a szingapúri világdöntőre 

A versenyen a világ legjobb szakácsai találkoznak.
Hódít az új szupergabonából készült likőr

Hódít az új szupergabonából készült likőr 

Igazán különleges gabona a cirok, mert amellett, hogy tápláló, a termesztése rendkívül környezetbarát.
Összeállt a Gasztrohegy színes menüje

Összeállt a Gasztrohegy színes menüje 

Idén minden eddiginél több, 13 helyszín csatlakozott, így a fő helyszínek mellett még több kiegészítő helyszín és program biztosítja, hogy egy percre se unatkozzunk ezen a hétvégén.
Mikor érkezik Richard Gere a villányi Gere-birtokra?

Mikor érkezik Richard Gere a villányi Gere-birtokra? 

Richard Gere filmszínész, bár már 75 éves, de a visszavonulás nem szerepel a tervei közt, ma is aktív. A Gere-birtokot a család hetedik generációs tagjaként vezető Gere Andreával arról is beszélgetünk, hogy jó lenne egyszer meghívni hozzájuk a világsztárt.
Ezek a legnagyobb kávéfogyasztó országok az EU-ban

Ezek a legnagyobb kávéfogyasztó országok az EU-ban 

A teljes termelés meghaladta a 2 millió tonnát.
Szamár carpacciót és szarvasgerincet is kóstolhat a zarándoklaton

Szamár carpacciót és szarvasgerincet is kóstolhat a zarándoklaton 

Az év utolsó zarándoklatán az ősi erdők titkos ízei kerülnek az asztalra.
Lassan luxuscikk lesz a vaj Európában

Lassan luxuscikk lesz a vaj Európában 

Az áremelkedésért a magas kereslet, a szűkös készletek tehetők felelőssé, illetve az, hogy egyre több tejfeldolgozó fordul a sajtgyártás felé.

Interjú

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.