„A szüretelés időpontját mindig a szőlő sav- és cukortartalma határozza meg, és figyelembe kell venni a gyümölcsöt, a fürtöket. Minden dűlőben nagyon szép a termés, megvan az alap a kiváló dűlőszelektált borokra is” – összegez Demeter Csaba.
A Demeter Birtokon kézzel szüretelnek, a pincében hagyományos módon dolgozzák fel a szőlőt. A menoir ültetvény kicsit nagyobb, mint fél hektár az Öreg-hegyen, ahonnan 20 mázsát szedtek le 21 cukorfokkal. Az oportó 19 fokos, a Gesztenyés dűlőben termett, 17 mázsát szedtek 0,4 hektárról. A két kékszőlőből készül a Márton újbor, de kiváló alapja a házasításoknak is. A pincébe csak a bogyó került be, miután leválasztották a fürtről, majd az újbor alapanyag héjon erjed kádban 1-2 hétig, naponta kétszer csömöszölik. Ezután préselik, néhány hétig 3200 literes ászokhordóba kerül, majd palackba és az asztalra, november elején, a libaételek mellé.
A szüretelés az Öreg-hegyen folytatódik a szürkebarát szedésével, ami az Egri Csillag házasításba kerül. Ennek a fajtának az érdekessége, hogy fehérszőlő, bogyói mégis sötétlilák. A szőlőt két szálvesszőre metszették, termése 70 mázsa hektáronként, magas minőségű és nagyon koncentrált.
A rozé alapja a merlot és a kékfrankos. Ennél a két fajtánál nagyon fontos a szüreti időpont megválasztása, hogy a ropogós savak megmaradjanak és alacsony legyen az alkoholtartalom. Ezektől függ majd a rozébor gyümölcsössége, könnyedsége.
„Minden feltétel adott, hogy a 2013-as évet is a kiváló évjáratokhoz soroljuk. Egészségesek a szőlők, mindenhol meg tudtuk védeni a termést és a területeket, a tavasznak köszönhetően gyönyörű a lombfal, az igen meleg ellenére sem láttam szárazsági tüneteket. A jelek nagyon biztatóak, kíváncsian várjuk a szüret végét, és hogy lássam, hogyan viselkednek érés közben a borok a pincében” – mondja Demeter Csaba.
Forrás: Elitbor