A 444.hu portál információi szerint az V. kerületben üzemelő Momotaro Ramen tulajdonosai a bejegyzés szerint megelégelték, hogy vendégeik tömegesen vitték haza emlékbe az étkezéshez kapott evőpálcikákat, ezért megszüntették annak használatát.
A portál kiemeli, hogy még a láthatóan távol-keleti vendégek sem kaphatnak megszokott evőeszközükből. Nekik is "villával kell halászniuk a jobb falatokat" - fogalmaz a 444.hu.
A Wikipédia szerint az evőpálcika feltehetően az ókori Kínából származik, a Shang-dinasztia (Sang, i. e. 1600 - 1100) korából származó feljegyzések szerint ekkor már használták a kínai konyhában. A pálcika használata aztán lassan az egész kelet-ázsiai térségben elterjedt, alapvetően azokon a területeken, ahol jelentősebb volt a kínai befolyás.
A fából vagy bambuszból készült evőpálcika olcsó és könnyen használható (jobban tapad), de sajnos könnyebben megtapadnak rajta a kórokozók is, így higiéniai szempontból nem a legjobb megoldás. Főleg a hosszabb ideje használt eszközök tisztítása lehet egyre problémásabb. Lehetnek lakkozottak, hogy ezzel is növeljék a vízállóságot. Az eldobható pálcikák Kínában leginkább bambuszból készülnek.
A műanyag evőpálcikák szintén viszonylag olcsók, viszont a csúszósabb felületük miatt kezelésük nehezebb. Tisztításuk egyszerűbb és higiénikusabb, mint a fa vagy bambusz változatoké. Főzéshez nem használhatók, mivel a nagy hőtől megolvadnak és mérgező anyagokat bocsátanak ki.
A fémből készült pálcikák leginkább Koreában használatosak. A műanyaghoz hasonlóan ezek is csúszósak, de nem olvadnak meg főzés közben és káros anyagot sem bocsátanak ki (wok-ban való főzéshez általában nem használják, mivel felsértheti a felületét). A fém pálcikák drágábbak.
Egészen kivételes, a hétköznapi életben szinte soha nem használt anyagok még a porcelán, ezüst, arany, elefántcsont és egyéb csontok. Az ilyen pálcikák előállítása igen drága, egyéb tulajdonságaik általában a fém pálcikáéhoz hasonlók - írja a Wikipédia.
Japánban egy speciális, rendkívül gyorsan növő fafajta telepítésével oldották meg az ország pálciakigényeinek problémáját. Az egyik népszerű magyarországi forgalmazónál az eldobható, egyszer használatos fa pálcikapár 20 forintos árban szerezhető be...
Forrás: 444.hu, Wikipedia