Az első napon került sor az elődöntőre, melynek során a résztvevők két feladat során döntötték el, ki lesz a három legjobb, akik a második napi döntőben összemérik tudásukat a bajnoki címért. A 25 kérdésből álló teszt után két bort kellett írásban jellemezniük, két párlatot felismerni és egyet dekantálni a hattagú zsűri előtt.
A döntő délelőttjén a pannonhalmi Apátsággal, és annak borászatával ismerkedtek a vendégek.
Az első napi, négy órás elődöntő eredményét - a nemzetközi versenyek gyakorlatának megfelelően - csak a második napon, a döntő kezdetén ismertette a zsűri, ekkor 11 sommelier átvehette oklevelét, a pódiumon pedig a lengyel, a román és a cseh versenyző maradt. Számukra hat újabb feladatot tartalmazott a finálé. Elsőként az „étterembe” érkező vendégek fogadása, és egy üveg pezsgő szakszerű szervírozása volt az első megmérettetés, majd egy rosszul összeállított borlapon kellett megtalálják a hibákat. A harmadik próba egy – a szervezők által megálmodott – menühöz történő borajánlat összeállítása, és a vendégek felé történő prezentálása volt, majd borokat és párlatokat kellett felismerni, a nemzetközi versenyek szabályai szerint. Végül egy üveg bor dekantálása maradt hátra. Az egymás után végrehajtott feladatsor után utolsó feladat egy üveg óriási pezsgő tizenkét pohárba történő, egyenlő elosztása volt. A feladat során nem lehett visszatérni a korábban már feltöltött poharakhoz, így a versenyzők szemmértéke, rutinja is komoly szerepet kapott.
Az estébe nyúló versengésen végül a mezőny egyetlen hölgytagja, a román Ilulia Scavo diadalmaskodott.
„A Magyar Sommelier Szövetség javaslatára került sor erre a rendezvényre, amelyet reményeink szerint a jövőben rendszeresen sor kerül majd – mondta el kérdésünkre Káli Ildikó, a szövetség elnöke. – A cél, hogy a régió szakemberei közelebb kerüljenek az európai élvonalhoz, hiszen úgy a magyar, mint a Közép-Európa többi országát képviselő semmelier-k jelenleg a nemzetközi versenyek eredménylistájának hátsó részébe tudnak bekerülni. Ennek oka nyilvánvalóan kettős. Míg a Nyugat-európai kollégák rendszeresen látogatják egymás éttermeit, folyamatosan ismerkednek a népszerű borvidékekkel, nálunk ez a lehetőség még nem általánosan adott. A hasonló, regionális versenyeken némileg pótolható a lemaradás, hozzászokhatnak a nemzetközi elvárásokhoz. Végezetül az sem elhanyagolható, hogy a hazai szervezésű verseny során a külföldi kollégáknak bemutathatjuk a magyar borok palettáját, sok olyan fajtával ismerkedhetnek meg, melyre korábban nem volt rálátásuk.”
A verseny képeit megtekintheti képgalériánkban.