Végigkóstoltuk a déli part színe-javát

Tizedik. szezonját kezdi a Port Étterem és Panzió Balatonmáriafürdőn, amely komoly éttermi kapacitásbővüléssel, és ami a szálláshelyet illeti új, panzióktól nem megszokott szolgáltatással vág bele az idénybe – tudtuk meg a Helló déli part! címmel megrendezett gasztronómiai és borászati tanulmányúton.

A kikötő szomszédságában családi vállalkozásként üzemelő éttermet 2012-ben építtette és nyitotta egy testvérpár, Balla György és András tulajdonos-üzemeltetők. Előbbi az éttermet, utóbbi a szálláshelyeket viszi: a Port mellett egy másik panziójuk is működik a településen. A Balla família a szülőket is beleértve igazi lokálpatrióta, minden helyi kezdeményezésben benne vannak, építik, szépítik, fejlesztik környezetüket. Sok újdonság történt az egy évtizedes múltra visszatekintő, tudatosan a modernista balatoni építészet stílusában felépült Port Étterem háza táján. Tavaly ősszel a borsos energiaszámlák ellenére sem álltak le a fejlesztésekkel és megépült az 55 fős befogadóképességű téli kertjük. Így jelentősen bővült a kapacitás egy egész évben fedett, hűthető-fűthető helyiséggel, ami a kicsike beltéri vendégteret és a nyitott, 65 fős teraszt egészíti ki.

Szezonális, helyi termékeken alapuló konyha
A séfük is új: Berki Zsolt 4. nyári szezonját kezdi a cégnél, de most már konyhafőnök pozícióban. Újdonság az is, hogy évszakonként, mintegy 6 hetente új étlappal jelentkeznek. Éppen most jelent meg a tavaszi, amelyben lesz déli parti menüsor is a környék ízeivel és a hozzá illő borokkal. Bár 2020-ban megnyerték a balatoni beach food versenyt, egyértelműen nem a gyorsételek az ő irányuk: laktató, fantáziadús és helyi alapanyagok felhasználásával készült, magyaros ételeket szeretnének adni, amit a vendégek meg is hálálnak. A  Portnál egyébként a környékből beszerezhető minőségi alapanyagok mellett nagy hangsúlyt fektetnek a szezonalitásra és a térségre jellemző hagyományokra is.  Tartják az étlapon a Somogyból származó dödöllét, az ősz nagy sikere volt a csirke supreme bakonyi módra, és a vadak is erőteljesen képviseltetik magukat a térség jellegéből adódóan. A borlapot a helyi pincészetektől származó tételek alkotják, a pálinka pedig egy Somogy megyei kistelepülésről, Táskáról érkezik.

Idén 4 fogásos menüvel is készülnek, így egy degusztációs sor formájában kóstolhatunk bele a régió adta kincsekbe. A déli part ízeire keresztelt menüsorban megkóstoltuk a tapolcai pisztrángroládot,  szalonnás-szarvasgombás burgonyapralinével, vargánya mártással és savanyított zöldségekkel. A korallra emlékeztető fekete rizschips, amely látványosan kanyarog az óriási szarvasgombát formázó burgonyapuffancs fölött, a séf specialitása. A vadropogóssal tálalt medvehagymakrémleves is a régió ízeit hozza, akárcsak a balatonfenyvesi minősített és csodás angolosra sütött angus marha hátszín. A mákos gubához pedig kiválóan passzol egy kis kapor, ahogy itt készítik. Berki Zsolt séf azonban hangsúlyozza, hogy a hagyományos ételeket nem szereti széttrollkodni, az ízvilágon finoman változtat, leginkább a tálalásban újít. A déli parti fogásokhoz a közeli bioborokat termelő Rubin pincészet tételeit választották, a leveshez passzoló zöld veltelinit még a Balla-szülők ültették, akik egyébként a mai napig besegítenek az étteremben.

Jobb árak, mint keleten

A tulajdonos, Balla György és családja igazi lokálpatrióta, minden helyi kezdeményezésben benne vannak, építik, szépítik, fejlesztik környezetüket. A Balla testvérek a vendéglátás mellett a borokhoz is értenek végzettségüknél fogva, ráadásul a családjuk generációkra visszamenőleg szőlész-borász família, a közelmúltban kétszáz éves pincéjüket adták el, hogy teljes mellszélességgel a vendéglátás felé vegyék az irányt.
Balla György hangsúlyozta, hogy nagyon odafigyelnek arra, hogy éttermi adagjaik akkorák legyenek, hogy jól lehessen lakni velük. Az árakról szólva elmondta, hogy a Balaton keleti medencéjéhez képest 20 százalékkal olcsóbbak. Négyfogásos menüjük 14 ezer forint körül mozog.

Az étterem télen-nyáron nyitva tart. A tavaszi-nyári szezon április 28-tól szeptember végéig tart, télen az iskolai szünetekben és a hétvégéken üzemelnek. A Covid első évében vezették be a négyévszakos működést, és mivel kicserélődött a környékbeli nyaralók tulajdonosi köre, és a járvány miatt sokan váltottak távmunkára és költöztek vidékre, bejött a döntés az egész éves nyitvatartásra. A konyhán nyáron öt, télen három profi dolgozik és a Siófoki Szakképzési Centrum 10 tanulója dolgozik a kezük alá az ételek készítésében és felszolgálásában. 

Food truck-ból is ehetnek a strandoló vendégek
Mivel a családi vállalkozás nem is a vendéglátással, hanem még a hagyományos szobakiadással kezdődött 1984-ben a Balla testvérek gyerekkorában, két szálláshely is tartozik az étteremhez. A ’90-es években szintet léptek a zimmer frei-ből és apartmanházakat nyitottak, majd 2017-ben emeleteket húztak az étteremre és megnyitották a négycsillagos minősítésű, leginkább párokra berendezkedett Port panziót, amelyet folyamatosan bővítenek, fejlesztenek. Jelenleg 13 szobájuk van, köztük Balatonra nézők, fűthető medence is tartozik a házhoz, és a most következő szezonban először, a panziókra nem jellemző all inclusive ellátást is kínálnak vendégeiknek. A közeli szabadstrandon állítják fel a Port food truck-ját, amelynek szolgáltatásait egész nap élvezhetik a vendégek. Ez a ház szezonálisan üzemel, idén, húsvétkor nyitottak és nyáron többnyire teltházzal működnek. A településen van egy másik, egész évben működő 20 szobás, szintén négycsillagos panziójuk is, a Pelso. A gyerekbarát szálláshely 2009-ben nyitott és wellness részleg is tartozik hozzá medencével, szaunákkal. Mindkét panzió 95 százalékban belföldi vendégekre rendezkedett be.

Bioborok Kőröshegyről
A balatonföldvári Hajózástörténeti Látogatóközpontban egy pop-up borkóstoló kereti között ismerhettük meg a Kékajtó Borászat és Szőlőbirtok 3 tételét. A családi vállalkozásként működő pincészet tulajdonos-ügyvezetője, Németh Miklós elmondta, hogy 2015-ben készítették az első borukat és bioborok termelésére szakosodtak.

„Abban hiszünk, hogy a fenntartható műveléssel szimbiózisba hozható a növény, a talaj és a talajélet. Az együttélésből pedig jobb növény születik, ami gazdagabb és magasabb minőségű termést hoz hosszú távon több generáció számára. Sokat dolgozunk a szőlőben, hogy kevesebb munka legyen a borral. Csak saját szőlőt használunk, nem vásárolunk máshonnan alapanyagot. Nem hiszünk az uniformizált borokban, és kifejezetten örülünk annak, ha minden évjáratunk más – magyarázta a szakember és hozzátette, hogy gyors boruk nincsen, kizárólag alacsony beavatkozású szűretlen, derítetlen borokat készítenek, és folyamatosan fejlesztik a technológiát. Közel hektárjukból a szerkezetátalakítás miatt tavaly csak 4-ről szüreteltek.

Boraik neveit a családi élet ihlette, a játék szó mindegyik fantázianévben szerepel. Alap fehérborukat, az olaszrizlinget Gyerekjátékra, alap vörösüket Társasjátékra keresztelték, rosé boruk pedig várhatóan a Közjáték nevet kapja. A teás, herbális jegyei miatt kissé megosztó olaszrizling narancsborukat a Színjátékot is kóstoltuk. Ahogy általában a narancsborokat, a vörösborhoz hasonlóan héjról erjesztik, ugyanakkor fehér szőlőt használnak hozzá. Zweigeltjük mediterrán beütésű asztali bor málnás jegyekkel és olaszos ételek mellé ajánlják. Főként párszáz, vagy ezer palackos mikrotételeket állítanak elő, néhány többezres tételük van. Az újratelepített ültetvények közül azonban egyre több fordul termőre, így a tételek volumenje is emelkedik majd. A balatonszemesi Kistücsökben is tartják borukat.

A cikk folytatásában a Kistücsökben és az Egy Csipet Nádasban szerzett élményeinket osztjuk meg.


Újdonság: pizza és bor egy palackban

Újdonság: pizza és bor egy palackban 

Az ital az ismert amerikai pizzás gyorsétteremlánc és egy borászat együttműködésében született meg.
Autentikus magyar gasztronómia és ünnepi kreativitás

Autentikus magyar gasztronómia és ünnepi kreativitás 

A Zazie Bistro & Bar császármorzsa standdal hangolódik a karácsonyra.
Ételmentés: rendezvények maradékából segítenek a rászorulóknak

Ételmentés: rendezvények maradékából segítenek a rászorulóknak 

Az élelmiszerpazarlás napjaink egyik legnagyobb kihívása, de szerencsére vannak olyan példamutató kezdeményezések, amelyek változást hozhatnak.
Búcsúzik a szegedi ikonikus vendéglátóhely

Búcsúzik a szegedi ikonikus vendéglátóhely 

A Jazz Kocsma közösségi oldalán jelentette be, hogy három évvel ezelőtti újranyitásukat követően végleg bezárnak.
Már kapható laboratóriumban előállított libamáj

Már kapható laboratóriumban előállított libamáj 

A hízott kacsamáj laboratóriumban termesztett alternatívája ellentmondásos jövőt kínál a termesztett húsipar számára.
Itt az elviteles dobozok legújabb generációja

Itt az elviteles dobozok legújabb generációja 

Több mint 40 ezer alkalommal tették próbára idén a felhasználók a Cup Revolution innovatív, újrafelhasználható dobozrendszerét, amely a Legjobb innováció a körkörös gazdaságért kategóriában érdemelte ki a közelmúltban a CSR Hungary Magyar Üzleti Felelősség Díját.
Jelentős drágulás jöhet az alapvető italok piacán

Jelentős drágulás jöhet az alapvető italok piacán 

A drágulás fő mozgatórugói a kakaó, a kávé és a tea árainak emelkedése, valamint a gyümölcsök és zöldségek magasabb importköltségei.
Mi a kapcsolat egy olasz étterem és a német topgin között?

Mi a kapcsolat egy olasz étterem és a német topgin között? 

A gin szerelmeseinek és a különleges ízek kedvelőinek álmodták meg az ultraprémium gint.
Mit rejt száz éve egy Gerbeaud süteményes doboz?

Mit rejt száz éve egy Gerbeaud süteményes doboz? 

Nem, nem süteményt, valami egészen mást. Ráadásul épp száz éve került a doboz mélyére.
Újbor kóstoló Badacsonyban

Újbor kóstoló Badacsonyban 

Összegyűlik a badacsonyi borvidék színe-java a tradicionális Újbor kóstolóra.

Interjú

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.