A válság következtében a régió szállodáinak teljesítménye 2008. nyara óta romlik, idei év első negyedévében mind a foglaltság, mind a az átlagos napi szobaár (ADR) tovább csökkent. A CBRE által rendelkezésre bocsátott sajtóközlemény adatai szerint a régióvezető Bécs szállodai szobáinak foglaltsága 12,6 %-kal esett vissza 2009. első negyedévében az előző évihez képest, míg a régióban a kapacitást tekintve másodiknak számító Prágában a visszaesés 22,9%-ot tett ki. A régió legjelentősebb foglaltság-visszaesését 2008. első negyedévéhez képest - 26,4% - Bukarestben mérték.
Budapesten az elmúlt időszak mélypontja 2009. első két hónapjára tehető; az átlagos foglaltság 35% alá esett. Az első negyedévi visszaesés 2008 azonos időszakához képest Budapesten 24,1%.ot tett ki. Meglehet az 2007. januárja és 2009. márciusa közt mért foglaltsági és átlagos szobaár mutatók a régió három legjelentősebb városában - Bécs, Prága, Budapest - azonos trendet követnek, a foglaltság valamint az ADR a magyar fővárosban volt a legalacsonyabb.
A CBRE illetékesei azonban azt tapasztalják, hogy a válság ellenére a nemzetközi szállodaláncok továbbra is érdeklődnek a régió iránt. Budapest Béccsel és Prágával együtt továbbra is a régió érett piacának számít, az előrejelzések pedig hosszú távon jelentősebb GDP-növekedésről számolnak be régiónkban, mint Nyugat-Európában. A 2009-es tervek szerint Budapesten mintegy 500, míg Prágában - a régióban legtöbbként - közel 900 új szoba létesülne. A válság miatt azonban a kereskedelmi bankok vonakodnak hitelt nyújtani az új fejlesztésekhez, de ez nem érinti a már megkezdett és idén, illetve jövőre befejezni kívánt projekteket, tudtuk meg Borbély Gábortól a CBRE vezető piaci elemzőjétől. A banki finanszírozás nehézségei inkább érintik majd a 2011-re tervezett fejlesztéseket.
A tervek szerint 2009. utolsó negyedében nyílik a Baglioni Hotel and Rácz Thermal Spa, májusban nyithat a néhai Úttörő Áruház helyén a Eurostars, illetve 66 szobával bővül a télen egyébként meglehetősen rossz eredményeket produkáló New York Palace. Martin Thom kifejtette, hogy a válság miatt csökkenő telekárak kedvezhetnek a belvárosi kisebb 3-4 csillagos „budget” hotelek építésének, melyek alacsonyabb szobaáraira szintén a válság miatt az igény növekedni látszik.
A CBRE szakemberei kiemelték, hogy bár a budapesti felsőkategóriás szállodák forgalmának jelentős részét adó üzleti utazás drámaian visszaesett, a szállodafejlesztési potenciált alátámasztja a magyar főváros előkelő helyezése, mint konferencia desztináció. Az International Congress and Convention Association értékelése szerint Budapest sok más nagyvárost megelőzve a 6. legnépszerűbb konferencia desztináció. Ennek ellenére, jegyzi meg Martin Thom, az infrastruktúra még hagy maga után kivánnivalót.