Új szállodaberuházás az év végén gyakorlatilag nem indult, és a jelenlegi piaci helyzetben az a korábbi gyakorlat sem működik, amely szerint a vevő már az előkészítési szakaszban beszáll a projektbe és részt vesz a finanszírozásban – mondta el a Napi Gazdaságnak Kali Zoltán, a KPMG szállodafejlesztési szakértője. A kezdeti fázisba beragadt fejlesztők számára nincs más út, mint a kivárás, mert míg korábban az elnapolás helyett az értékesítést választhatták, a tranzakciós piac jelenlegi helyzete ezt nem teszi lehetővé. A legnagyobb nehézségekkel azonban minden valószínűség szerint a már elindított építkezések gazdáinak kell szembenézniük.
A hírek szerint nem jutott hitelhez egy négycsillagos butik hotel a Molnár utcában, egy szintén négycsillagos Fiumei úti szálloda, és a Dohány utcai volt Hungária Fürdő újjászületésére is várni kell. Nincs hír a többi VI., VII. kerületi négycsillagos indulásáról sem, továbbra is előkészítési fázisban maradnak a Nagymező utcai, a Nefelejcs utcai, az Ó utcai, és a Dob utcai hotelek. Nincs mozgás a Duna-parti hotelfronton, az Árpád hídi városközponttal együtt tervezett szálloda kerületi szabályozási tervre vár, a Fadesa Danubio Parkjához tartozó szállodáról a tulajdonosváltás óta nem hallani, és a Home Center Meder utcai beruházás is bizonytalanná vált.
A szállodafejlesztők közül többeket az üzemeltető keresés fázisában ért a krízis, az első reptéri (a tervek szerint 2012-ben megnyíló) hotelét építtető Budapet Airport egyelőre nemzetközi tendert írt ki befektetők és üzemeltetők számára. Pillanatnyilag hárman versenyeznek a lehetőségért, döntés az első félévben várható – tudtuk meg Szollár Domokostól, a BA szóvivőjétől. A szintén ebben a térségben szállodát tervező AIG Lincoln egyelőre a helyzetet és az ingatlanfejlesztési lehetőségeket elemzi – álláspontjuk szerint a projekt ezen részét a válság kevésbé érinti. A szakértő szerint a jelenlegi állapot csak átmeneti, ugyanis a budapesti szállodapiac fundamentumai oly mértékben nem változtak, ami indokolttá tenné a leállás tartóssá válását. Mindazonáltal a válság elcsitulásával a luxusszállodák helyett várhatóan előtérbe kerülnek a korrekt színvonalú ergonomikus, háromcsillagos hotelek, ezek építése ugyanis az utóbbi években háttérbe szorult. (Napi Gazdaság)