A baranyai online hírportál tájékoztatása szerint civil kezdeményezésre újra megnyitja kapuit a város emblematikus épülete, teret adva pécsi, hazai és nemzetközi művészeknek, lehetőséget teremtve a helyieknek a találkozásra mindaddig, míg a Nádor szállodaként is megújul – jelentette be az örömteli fejleményt Hegyi Zsuzsa, a Magyar Turizmus Zrt. regionális marketing igazgatóságának vezetője, aki ezúttal a civil összefogás képviseletében jelent meg.
Mint elmondta, a kezdeményezés célja az volt, hogy olyan bemutatkozási teremtsen helyszínt a művészeknek, ahol saját maguk szervezhetik kiállításaikat. Az ötletet az adta, hogy több európai országban helyfoglalással oldja meg ezt a problémát a művésztársadalom. Mivel a Nádor vezetősége fogékony volt a felvetésre, helyfoglalásra sem volt szükség.
A civil közösség egy nagy és egy kis kiállítótermet rendezett be az egykori kávéház teljesen lecsupaszított falai között. A július 24-én 14 órakor nyitó első tárlaton a nagyteremben kortárs pécsi alkotók munkáiból, textil-, üveg-, kép-, video- és fotókompozícióiból készít összeállítást dr. Keserű Ilona művészettörténész, míg a kisteremben pécsi szobrászok munkáiból állítanak össze egy válogatást.
A kezdeményezés létjogosultságát jól mutatja, hogy 2010 végéig elkészült a beosztás a havonta változó tematikájú kiállításokra. A lehetőség nem csak a hazai művésztársadalom, hanem egy tíz európai ország művészei számára megjelenési lehetőséget kutató és közvetítő szervezet figyelmét is felkeltette – mondta az EKF-hez kapcsolódó, ám attól mégis független, hosszú távra szánt programról Hegyi Zsuzsa.
A tárlatok ingyenesen látogathatók naponta 10 és 18 óra között, felügyeletüket, illetőleg a megvásárolható darabok értékesítését a munkaügyi központ által támogatott munkahelyeken alkalmazott fiatalok végzik majd. A kezdeményezésnek számos támogatója, szponzora van, bevonásukkal a legközelebbi megoldandó feladat a termek fűtésének megoldása október után.
Tovább halasztják a kétmilliárdos fejlesztést
A Nádor Galériát bemutató tájékoztatón a szálloda történetének két meghatározó alakja is megjelent. A 88 éves Kiss Károly – aki 1954-től a 18 évvel ezelőtti bezárásig dolgozott pincérként a Nádorban –, mindenkinek segített felidézni az egykori kávéház berendezését, működését. Daka András, a Danubius Hotels pécsi szállodaigazgatója pedig a további elképzelésekről tájékoztatott. Mint elmondta, azért is fogadták be szívesen a galéria kezdeményezőit, mert egyelőre nincs napirenden a szálloda fejlesztése. Hiába nyertek pályázati támogatást a régiós forrásokból, a támogatói szerződést azért nem írták alá, mert a cég vezetésének megítélése szerint a jelenlegi gazdasági helyzetben kockázatos lenne a kétmilliárdos fejlesztés elindítása. A tervről ugyanakkor nem mondanak le, hiszen a fogalomként is ismert Nádor Pécs legjobb helyén áll. (bama.hu)