Hazai beszállítók és vendéglátók sikeres üzleti találkozója

Csaknem másfél száz érdeklődő jelenlétében zajlott lapunk közreműködésével, az Agrármarketing Centrum fő szervezésében a „Kiváló Magyar Élelmiszerek” Horeca fórum, amelynek legfontosabb feladata, hogy a vendéglátó szakma figyelmét felhívja arra a tényre, hogy igenis vannak jó minőségű hazai termékek, nem minden esetben indokolt Ausztriába, vagy Olaszországba utazni alapanyagokért.

Munkahelyet váltana, vagy új kollégát keres?

Az utazási szakma nálunk egymásra talál. Hirdessen ott, ahol valóban a döntéshozók és a szakma résztvevői olvassák a tartalmat: célzott felületen, nagy eléréssel!
Álláshirdetése nemcsak a Turizmus Online oldalán jelenik meg, hanem hírlevelünkben is, amely naponta több mint 7000 szakmai címzettet ér el – gyorsan, hatékonyan, pontosan.

Adja fel hirdetését!

A nagy számban jelen lévő vendéglátó szakemberek mellett huszonhét hazai gyártó és termelő tartotta kihagyhatatlannak a lehetőséget, hogy közvetlen kapcsolatba kerülhet a potenciális „felhasználókkal”, és élve a lehetőséggel, prezentációikkal is igyekeztek kézzelfoghatóvá tenni, bemutatták, milyen alapanyagokat kínálnak az éttermek séfjeinek. Közcím: Útban Európa felé A szervezők hangsúlyozták: hagyományteremtő céllal hozták létre ezt az első rendezvényt, ahol két fontos szakterület képviselői – a hazai vendéglátás és a magyarországi alapanyag beszállítók – találhatnak egymásra. A fórum célja, hogy a magas minőséget garantáló lehetséges beszállítók bemutatkozhassanak a Horeca-ágazatnak, és lépést tehetünk abba az irányba, hogy Európa újra odafigyeljen a piacképes magyar termékekre. A konferenciát Horeca-oldalról olyan kiváló szakemberek tisztelték meg jelenlétükkel, mint Jakabffy László, az „Év Vendéglőse” cím tulajdonosa, vagy Buday Péter mesterszakács, aki nem csak érdeklődőként, hanem előadóként is szerepelt a fórumon. Dr.Süth Miklós szakállamtitkár arról beszélt, hogy a „Kiváló Magyar Élelmiszerek” (KMÉ) rendszer elindítása egy olyan evolúciós folyamat első fázisaként kezelendő, amely hosszabb távon hozhat majd látványos eredményt. A végső feladat egy tudatosan gondolkodó fogyasztó tömeg „kinevelése”, de ennek eléréshez az irányt meg kell mutatni. Erre pedig a vendéglátás kiemelten hatékony eszköz lehet. „Magyarországnak nagyon jók az adottságai, és még mindig arról ismerszik meg a nagyvilágban, hogy itt jókat lehet enni – mondta az államtitkár. - Ugyanakkor tanításra, szemléletformálásra van szükség, hogy a nagy tömegek értő módon keressék az élelmiszereket.” Elmondta, hogy ma már 80 gyártó 400 terméke viseli a KMÉ címkét, amelynek eléréséhez nem elég „csak” európai normák szerinti paraméterekkel rendelkezni, hanem valamely szempontból jobbnak is kell lenni annál. Elismert szakembereinket, és termékeinket dicséri, hogy a közeljövőben megrendezendő Húshigiéniai Világkongresszust hazánkban rendezik, tudtuk még meg tőle. Buday Péter a jelenlévők közül elsősorban a termelőkhöz intézte szavait, mondván, a vendéglátó közeg keresi, várja a jó minőségű hazai alapanyagokat. Előadásában elmondta, a szekértáborokra szakadt szakácstársadalom minden szereplője más és más úton szeretne eljutni ugyanahhoz a célhoz, de abban egyetértenek: jelen pillanatban a minőségi alapanyagok teljes körű beszerzése itthon lehetetlen. „Saját éttermem konyháján legalább 800 féle alapanyagot használok, mondta az ismert séf, így, bár tiszteletreméltó a KMÉ-k száma (ami 400), azonban még messze elmarad a kívánatostól.” Míg a boroknál már sikerült megvalósítani, a Magyarországon a hús- és zöldségtermékeknél nincs eredetigazolás, így nem lehet tudni, megfelelő-e a vendéglátós által alkalmazott technológiáknak. A hazánkban is jelen lévő csúcstechnológiák ugyan lehetővé teszik, hogy a kevés hazai szakember minőségi végterméket állítson elő, de ehhez elengedhetetlenül szükséges lenne az egyenletesen magas színvonalú alapanyag. Buday szerint a magyar vendéglátás jövője a három lábon állás. Az idősebbek számára már nem elfogadhatóak az új trendek, számukra meg kell tartani a múlt hagyományait. A fiatalabbak, világlátott kozmopoliták számára a modern, különleges, divatos konyhák a vonzók. Ám, ha olyan színes gasztro-térképet szeretnénk, mint amivel Olaszország, vagy Franciaország rendelkezik, elengedhetetlen, hogy egy-egy régió, vagy kistérség felkutassa a saját hagyományos ételeit, elsősorban a paprikás ételek előtti időszakra koncentrálva. Elengedhetetlen, emelte még ki, a kommunikáció javítása. Komoly problémaként említette a séf, hogy a vendéglősök nem ismerik a lehetőségeket, a termelők pedig nem ismerik a szakma igényeit. Ráadásul az élelmiszeripar főképpen a prémiumtermékek területén van hatalmas lemaradásban, pedig kézműves igényességgel készült ételeket csak kézműves igényességgel megtermelt alapanyagból lehet előállítani. A jelen lévők közül többen is hozzászóltak az elhangzottakhoz. Somogyi Tibor, a Sotex Kft. tulajdonosa elmondta, hogy Buday Péter előadásában adott néhány nyaklevest az élelmiszeriparnak, de az érem másik oldalát is meg kell nézni. Saját termékük példáján vezette le, hogy a vendéglátásban a multinacionális cégekkel kötött kizárólagos szerződések, illetve az általuk biztosított plusz infrastrukturális lehetőségek miatt nem sikerült igazán versenyképesnek lenni. Dedák Pál, a Jona-Drink tulajdonosa az éttermesekhez és a szállodásokhoz is szólt. Svédasztalos reggelihez kínálja száz százalékos, adalékanyagoktól mentes gyümölcsleveit. Tapasztalata szerint a termék sikeres, éppen ezért a potenciális megrendelők számára nem „nagy buli”, mert túl sok fogy… Ezért kénytelen külföldi értékesítési csatornákat keresni, miközben itthon folyton azt hallja: nincs minőségi termék… Cseh László, a Magyar Hűtő- és Konzervipari Szövetség elnöke szerint egy rendszer akkor működésképtelen, ha abban egymásnak ellentmondó feltételeket akarunk szabni. A vendéglátásban ez történik: olcsón akarnak minőséget. Zárszavában Dr. Süth Miklós az előrelépés zálogaként két dolgot, az információt és a kölcsönös bizalom szükségességét hangsúlyozta. Nem áltathatjuk magunkat azzal, hogy rövidtávon hatalmas előrelépés várható. De következetes, kitartó munkával, pozitív szemlélettel, a párbeszéd folytatásával a meglévő alapokra üzleti kapcsolatok, barátságok épülhetnek fel. Az Agrármarketing Centrum (AMC) igazgatója, Pál József kérdésünkre elmondta, eredményesnek tartja a fórumot. Véleménye szerint már elérkezett az idő, hogy ebben a szegmensben is megtörténjen a kapcsolatfelvétel a felek között. „Nem csak azért, mert a HoReCa szektornak szüksége van a hazai alapanyagokra, mondta az igazgató, hanem azért is, mert most már látjuk azokat a termékeket, amivel be lehet törni a piacra.” Véleménye szerint a folytatással nem szabad egy évet várni, akár már tavasszal sor kerülhet a következő találkozóra. Addig elsődleges feladat egy kezelhető adatbázis felállítása, annak a megfelelő helyekre történő eljuttatása és a megfelelő kommunikáció kialakítása a termelők és a felhasználók között.

Friss KSH-jelentés a májusi vendégforgalom alakulásáról

Friss KSH-jelentés a májusi vendégforgalom alakulásáról 

A tavasz utolsó hónapjában a vendégek száma nőtt, a vendégéjszakáké csökkent.
Változik az Airbnb-szabályozás Józsefvárosban

Változik az Airbnb-szabályozás Józsefvárosban 

A testület által megszavazott koncepció szerint kerületi szinten 3,5 százalék lesz a korlát.
Új bisztrómárka a Danubius egységeinél

Új bisztrómárka a Danubius egységeinél 

Budapesten és Balatonfüreden.
Luxusüdülővé alakítják át Berlusconi sokat látott szardíniai villáját

Luxusüdülővé alakítják át Berlusconi sokat látott szardíniai villáját 

Új korszak kezdődhet Szardínia egyik legismertebb és legtitokzatosabb ingatlanának történetében.
Felmérés az európai szállodapiacról

Felmérés az európai szállodapiacról 

A befektetők több mint 90 százaléka fenntartaná vagy növelné szállodapiaci kitettségét, miközben Budapest is egyre erősebb pont a nemzetközi beruházók radarján.
Mandarin Oriental: visszatérés a Fülöp-szigetekre

Mandarin Oriental: visszatérés a Fülöp-szigetekre 

A luxuszsálloda-márka idén télen tér vissza Manilába.
Mövenpick: hotelnyitások Európában és Ázsiában

Mövenpick: hotelnyitások Európában és Ázsiában 

Hotelnyitások Montenegróban, Horvátországban, Üzbegisztánban és Örményországban.
    A szálloda, ahol a retro a vendégélmény része

A szálloda, ahol a retro a vendégélmény része 

Saját bakelitlemezt adott ki a TRIBE Hotels.
A Balti-tenger legnagyobb szállodája nyílik Lengyelországban

A Balti-tenger legnagyobb szállodája nyílik Lengyelországban 

A napokban fogadja első vendégeit a Balti-tenger térségének legnagyobb szállodája.
Új központi értékesítési vezető az Accent Hotelsnél

Új központi értékesítési vezető az Accent Hotelsnél 

Kristóf Kitti júniustól a szállodalánc központi értékesítési vezetőjeként folytatja pályafutását.

Interjú

Istentelen időben isteni helyen – a pilisi erdő mélyén

Istentelen időben isteni helyen – a pilisi erdő mélyén 

Látogatás egy kortárs erdei házban a szakértővel – személyes élményeken keresztül.
Élet a hajóhídon, avagy hogy lesz valakiből tiszt egy luxusóceánjárón?

Élet a hajóhídon, avagy hogy lesz valakiből tiszt egy luxusóceánjárón? 

Éliás Balázs navigációs tiszttel nemzetközi karrierjének állomásairól, egy óceánjáró fedélzetén végzett munkájáról és a tengeri hajózás mindennapi kihívásairól beszélgettünk.
Helyzetjelentés a SIRHA Budapestről

Helyzetjelentés a SIRHA Budapestről 

Tihanyi Klárát, a HUNGEXPO stratégiai és üzletfejlesztési igazgatóját kérdeztük, aki a Lyonból indult SIRHA mintájára létrehozott hazai eseményt a kezdetektől fogva szervezi és irányítja.