HOTREC - 26 európai ország 43 szakmai szövetségeinek brüsszeli székhelyű lobbi szervezete és így a szállodák, éttermek, kávéházak hangja Európában – október 25-26-án Dublinben tartotta közgyűlését, melyen az MSZÉSZ-t (Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége) Kopócsy Andrea elnök és Niklai Ákos alelnöke képviselte.
A közgyűlésen újabb 2 évre a vezetőség (EXCOM) tagjává és egyben a HOTREC pénztárnokává választották meg Niklai Ákost, valamint az Ágazati Párbeszéd Bizottság (SSD) tagjává pedig Kovács Istvánt, az MSZÉSZ főtitkárát. Ugyancsak újraválasztották elnöknek a svéd Kent Nyströmöt és alelnöknek Susanne Kraus-Winklert. Új tagként a horvát szakmai szervezet is felvételre került.
A közgyűlésen áttekintették a turizmus területét érintő korábbi és tervezett döntéseket, elképzeléseket, piaci változásokat, azok várható hatását a szállodák és a vendéglátás világára.
Idősebbek is elkezdhetik
HOTREC más szervezetekkel együtt részt vesz az EU által létrehozott Turisztikai Munkabizottság (Tourism Task Force) munkájában, az új EU turizmus politika kialakításában képviselve a szakma érdekeit, közvetetten segíti a forgalom növekedését, a versenyképesség javítását. Külön figyelmet folytatnak az idősek, a csökkent képességűek utaztatásának segítésére. Részt vesz a szakmai sajtóban már korábban ismertetett TOURISMlink projekt munkájában, mely a turizmus bővítésében érdekelt szervezetek összehozásában, az együttműködés javításában, a jobb információcserében, az ágazat versenyképességének javításában érdekelt. A pilot project-re is lehet jelentkezni egyes szövetségeknek.
HOTREC hitet tesz a fenntartható és felelős turizmus mellett, egyúttal e terület fejlesztése növekedési lehetőséget is nyújt a vállalkozásoknak. Az ezzel kapcsolatos „European Charter for Sustainable and Responsible Tourism” kialakításában közreműködik.
Az online disztribúciós rendszerek
(OTA-k, véleményportálok, stb) hozta változásokra reagálva, a digitális partnerekkel való jobb és eredményesebb együttműködés megteremtésére, a nem megfelelő piaci magatartás(pld. ne legyen manipulálható a vendég vélemény)megszüntetésére, HOTREC által korábban már rögzített elvek betartása érdekében akcióterv került kidolgozásra és ezek, a szállodák alaptevékenységét, gazdálkodását manapság leginkább befolyásoló tevékenységek folyamatos követésére, jobbítására, az árak, a kontingensek fair kialakítására szakértői bizottságot működtet a HOTREC.
A nagy, akár 50%-os, kedvezményeket nyújtó és magas jutalékkal üzemelő kuponos megoldások - daily deal sites - gyakran, a helytelen alkalmazás következtében súlyos károkat okoznak az egyes szállodáknak, éttermeknek és az egész iparágnak is.
A szerzői jogdíjak,
a begyűjtés rendszerét alapjaiban átszervezni kívánó EU direktíva-tervezettel kapcsolatosan összegyűjtik a tagországok jó és rossz gyakorlatát és javaslatokat tesz a Bizottság és a Parlament felé a tervezettel kapcsolatosan. Fontosnak tartja a HOTREC a transzparenciát és a versenyt a jogdíj begyűjtő szervezeteknél, a fizetendő jogdíjak megállapításának jogszerűségét, a felmerülő viták rendezésének nem hatósági, hanem független módját. Ezeket a komplex kérdéseket is külön szakmai bizottság gondozza a HOTREC-nél a tagszövetségek bevonásával.
A szolgáltatások minőségének folyamatos javítása
célja a szövetségének, egyúttal korszerűsíti a saját, több országban bevezetett EHQ minőségbiztosítási rendszerét, melyet(Q) az MSZÉSZ közvetítésével sikeresen vezetett be az NTB/OIB és most működtet az MTZRT „Turizmus Minőségi Díj”-ként. A HOTREC részt vesz a Bizottság alelnöke(Tajani) által kezdeményezett Európai Turizmus Védjegy kialakításában is, azzal kapcsolatos vitákban, annak érdekében, hogy az egyszerű, felhasználóbarát, rugalmas legyen és a szolgáltatások minőségében kiváló szolgáltatóknak megfelelő elismerést adjon.
Málta is
A HOTREC jelentősen halad az egységes, harmonizált európai szállodai osztálybasorolási rendszer széleskörű alkalmazása felé, a legújabb csatlakozott tag Málta és további országok csatlakozása is várható. Nagy az érdeklődés az EU-n kívüli országok részéről is. Ez a rendszer alapvetően nem felülről, hatóságilag szervezett rendszer, hanem a szektor kezdeményezésében kialakított 270 kritérium meglétére, ellenőrzésére épül a szakmai szövetségek által.
Az áfát illetően a HOTREC részt vesz az Európai Bizottság által kezdeményezett konzultáció sorozatban, hangsúlyozni kívánja – egyes tagországok sikerei, eredményei alapján – az alacsony Áfa, ill. a kedvezményes Áfa-kulcs fontos szerepét a forgalom növelésében, a gazdaság élénkítésében, a munkahelyteremtésben és az egyes országok és egész Európa turizmusának versenyképességében. A szektor munkaerő intenzív jellegű. Több ország sikere egyértelműen mutatja az alacsony Áfa-kulcs hatását.
Az úgynvezett bed tax (Ifa) mértékének korlátozása indokolt lenne és szükséges minden országban az Ifa teljes körű felhasználása turisztikai célokra.
Vendéglátást érintő kérdésekben ellenzi
a HOTREC és több törvényhozó is a kötelező hatósági higiéniai vizsgálatok - mint például élelmiszerlánc felügyeleti díj - kifizettetését a vendéglátó vállalkozásokkal. A Dániában a Magyarországéhoz hasonló, tavaly bevezetett zsíradó (fat tax) megszüntetését tervezik és nem vezetik be a cukortartalom után kivetni kívánt adókat sem sikertelenségük miatt. Ugyanakkor fontos az élelmiszerek - nem éttermi ételek - kötelező címkézésével kapcsolatos feladatok, hatások. Éttermeknek is kötelezővé válik az allergén anyag tartalommal kapcsolatos megfelelő kommunikáció a vendégekkel, ennek sikeres bevezetéshez előkészületek, megfelelő oktatás, továbbképzés szükséges. Új kezdeményezés, hogy megvizsgálják, hogyan lehet az élelmiszereket jobban hasznosítani, a hulladékot csökkenteni.