A vendégek már tavaly nyár óta használhatják az egerszalóki gyógyfürdőt, a mellette épült termálszálló átadására azonban legjobb esetben jövő márciusban kerülhet sor. A jóval 10 milliárd forint feletti beruházásnak eredetileg mintegy felét tette ki volna ki a gyógyfürdő bekerülési költsége, ám a 204 ágyas, ötcsillagos hotel "végszámlájára" még várni kell. A kisebbségi tulajdonos MFB Invest és a közel 50 százalékos részesedéssel bíró Grubby Investment Ltd között ugyanis kemény vita folyik a befejezés részleteiről. A fejlesztési bank - amely eddig már másfél milliárd forintnyi tőkét és a CIB Bankkal közösen 5,3 milliárdos hitelt nyújtott a beruházónak - vezetői úgy vélik, hogy a múltban súlyos visszaélések lassították az építkezést és ennek tudható be, hogy a már elkészült épület minősége nem felel meg az ötcsillagos hotel kritériumainak.
Mivel az állami bank nem kíván több tőkét a projektbe invesztálni, befektetőtársat keres az egerszalóki hotel befejezéséhez. Az erről szóló tájékoztatás szerint - mivel a nyílt tender nem vezetett eredményre, nem jelentkezett befektető - most zárt pályázaton próbálnak invesztort találni, hogy 2010 márciusára át lehessen adni a hotelt. László Boglár, az MFB Invest kommunikációs vezetője lapunknak elmondta, hogy a szállodát építő Szalók Holding részvényesei közt érvényben lévő szerződés értelmében az MFB Tőkealap - amely az MFB Invest részvényeit megvásárolta - korábban felszólította a részvényeseket a többi részvény megvételére, de azok erre a lehetőséggel nem éltek, így került sor a nyílt, majd augusztus 6-tól a zárt tender meghirdetésére. Az MFB Invest szóvivője nem kívánt további részleteket elárulni a korábbi problémákról, de nem cáfolta lapunk értesüléseit, miszerint sikkasztás, hűtlen kezelés és fiktív tőkeemelés miatt is folyik rendőrségi eljárás a Szalók Holding korábbi tulajdonosai ellen.
Egészen másként látja a helyzetet a részvények közel felét birtokló Grubby magyarországi képviselője. Vas György szerint az történt, hogy az MFB egy projekt üzletrész-kivásárlására biztatta a Grubbyt, majd miután ez megtörtént, annak teljes képviseleti jogát és a tulajdon feletti jogosítványait elvonta és ígéretével ellentétben a projekt finanszírozásának kérdését sem oldotta meg. A holnap induló zártkörű értékesítési pályázat - amelybe egyébként a Grubby is jelölhet vevőt - szerinte csak szemfényvesztés, az egész folyamat célja az, hogy az általa képviselt befektetőt kiszorítsák a tulajdonosok közül. Megítélése szerint az egyetlen lehetséges megoldás a hotel gyors befejezése - változatlan tulajdonosi kör mellett.
Értesüléseink szerint az MFB az előbbire hajlandó, hiszen a jelenlegi helyzetben nehezen képzelhető el egy befejezetlen hotel értékesítése, ám úgy vélik, hogy az elmúlt öt évben tapasztalható visszásságokért és sok száz millió forintos veszteségekért a korábbi és jelenlegi tulajdonostársak is felelősek, ezért a bank ragaszkodik a tulajdonosi szerkezet átalakításához az érvényben levő opciós lehetőség révén, valamint a büntetőjogi felelősség megállapításához is. Ha ez, vagyis új befektető bevonása nem járna sikerrel, akkor az MFB fejezné be az építkezést és ezt követően értékesítené az egerszalóki hotelt.
Egerszalók híres gyógyvizére és a mellette levő unikális sódomb vonzerejére alapította a Szalók Holdingot a HH Global Capital Partners, a Grubby és az FCI Hungary. Az MFB 2005 végén szállt be a fejlesztésbe és a vállalkozás a Széchenyi tervből is 800 milliós támogatást kapott. A Grubby tavaly vásárolta ki a másik két magánbefektetőt. (Napi Gazdaság)