Ünnepi hangulat, felhőtlen jókedv és kacagás jellemezte az utasok hangulatát. A választások december 27-én voltak, majd másnap került sor a szavazatok értékelésére. Kenyában a két legnagyobb lélekszámú népcsoport a kikujuk és a luók, akik általában osztoznak a politikai pozíciókon. Kenya függetlensége, 1963-óta mindig kikuju érdeket képviselő miniszterelnök állt az ország élén.
December 29-én, szombaton országszerte kitört az elégedetlenség. A helyiek szerint nagy esélyes és mindvégig nyerő pozícióban lévő Raila Odinga – aki a luo népcsoport jelöltje volt –, ugyanis alul maradt a választási küzdelemben, és Kibaki, a volt miniszterelnök alakíthatott ismét kormányt. Az eredmény kihirdetése után biztos, ami biztos 40 percen belül hivatalosan be is iktatták, és megtartotta székfoglaló beszédét. Az ellenzék és a szegény tömegek, akik mindvégig bíztak a változásban, ekkor vonultak ki az utcára, és kezdődtek a rendbontások.
Csoporttársaink éppen mombasai városnézésen voltak, ahol a hirtelen megjelenő verekedő tömeg elől egy ékszerüzletbe terelték a megriadt magyar turistákat. Majd amilyen gyorsan csak lehetett, visszaszállították őket a szállodába. Mi éppen négynapos szafarin voltunk, ahol mit sem sejtettünk a történtekről.
Szilveszter délután érkeztünk vissza Mombasába, amikor szemtanúi lehettünk az utcai zavargásoknak. Öt-hat helyen kocsikból és autógumikból összetákolt lángoló barikádon száguldoztunk keresztül a városban. A helyi vezetőnk megpróbált nagy sebességgel átjutni az akadályokon, a legkisebb esélyt adva annak, hogy valaki megállíthasson, vagy feltartóztasson bennünket.
Miután szerencsésen „szállodát értünk”, tudtunk igazán tájékozódni a valódi eseményekről a nemzetközi hírügynökségeken keresztül. Telepített magyar idegenvezetőnket megérkezésünk és elutazásunk napján láttuk mindössze. Tizennégy napos kint tartózkodásunk alatt egyszer sem keresett vagy tájékoztatott bennünket a kialakult helyzetről. Szállodán belül mi magyarok tartottuk a kapcsolatot és informáltuk egymást a különböző csatornákon kapott hírekről.
A tengerparton és a szállodák körül az őrséget megerősítették, gépfegyveres helyi egységek vigyáztak a turistákra. A kenyaiak részéről maximális volt a figyelem, és mindent elkövettek, hogy a jelentős nemzeti bevételt biztosító idegenforgalom – amennyire lehet – sértetlen maradjon. Szilvesztert követően gyakorlatilag csak Nairobit érintették a zavargások, a tengerparton csend, béke és nyugalom honolt.
Pár nap múlva újra kimerészkedtünk a szállodából, szerveztük a kirándulásokat, amelyek jó hangulatban „esemény” nélkül zajlottak. A helyi utazási irodák örültek nekünk, és arra kértek, meséljük el utastársainknak, nincs mitől tartani, biztonságban lehet kirándulásokat szervezni. Mindannyiunkat meglepett a hír, hogy Magyarországról leállították a kiutazásokat (a Külügyminisztérium a nem javasolt úti célnak minősítette Kenyát, a szerk.).
Saját tapasztalatunk alapján teljesen biztonságos a tengerpart, ill. a nemzeti parkokba és vadrezervátumokba szervezett kirándulások is zavartanul működnek. Január 8-án landoltunk Ferihegyen. Az utasok körében jókedv és elégedettség uralkodott, többen akár azonnal visszamennének Kenyába.
'