Jóval csendesebb lett Ferihegy

Eredményes a Budapest Airport és a HungaroControl közös akciója a lakossági zajterhelés csökkentésére. Ezt bizonyítják az elmúlt év konkrét mérésekkel alátámasztott adatai – a statisztikát most összesítette a Budapest Airport.

Az elmúlt három évben folyamatosan csökken a kijelölt útvonalaktól eltérő ferihegyi felszállások száma – ez derül ki a Budapest Airport felméréséből. A konkrét mérési adatok szerint 2009–ben mindössze 140 alkalommal lehetett eltérést regisztrálni, ami a ferihegyi összforgalomnak mindössze egy ezrelékét jelenti. A repülőteret üzemeltető cég vizsgálatának eredménye így egyben azt is bizonyítja, hogy egyre kevesebb zajterhelés éri az útvonalak közelében élő lakóközösségeket.

A Budapest Airport által 2007–ben indított zajvédelmi program tapasztalatai egyértelműen bizonyították, hogy a kijelölt útvonalak és repülési eljárások szigorú betartatásával jelentősen lehet javítani a repülőtér közelében élők életminőségén. A repülőtér üzemeltetőjével egyetértésben a HungaroControl ezért döntött úgy, hogy kiemelt figyelmet fordít a zajcsökkentő repülési eljárások betartásának folyamatos ellenőrzésére. A légiforgalmi szolgálat ennek érdekében saját programot fejlesztett ki, amely lehetővé teszi, hogy valamennyi eltérést regisztrálni lehessen.

A program a Budapest Airport által működtetett zajmonitor rendszer adatainak felhasználásával működik. A légi forgalmat irányító szervezet az előírt útvonalaktól jelentősen eltérő repülésekről feljegyzést készít, amelyet eljuttat az érintett légitársaságoknak, valamint a Légiközlekedési Igazgatóságának. A légitársaságok a feljegyzések nyomán vizsgálatot indítanak és ennek eredményéről tájékoztatják a szolgálatot, egyben biztosítják a HungaroControlt arról, hogy törekednek a hasonló esetek elkerülésére. Az elvégzett vizsgálatok eredménye szerint megállapítható, hogy az eltéréseket okozó problémák többsége orvosolható, hiszen a szabályostól jelentősen eltérő műveletek legnagyobb részét apró hibák – például a fedélzeti számítógép téves beállítása – okozzák.

Az elküldött feljegyzések éves összesítésével megállapítható, hogy mely légitársaságok tartották be legpontosabban az előírt repülési eljárásokat. A vizsgálat eredménye szerint 2009-ben a menetrendszerinti járatokat üzemeltető légitársaságok közül az easyJet, az Air France, az Alitalia, a LOT Polish Airlines, valamint a Finnair egyáltalán nem kaptak feljegyzést, tehát ezek a társaságok törekedtek leginkább a szabályok pontos betartására.

Szarvas Gábor, a Budapest Airport környezetvédelmi- és munkabiztonsági igazgatója elmondta: „A Budapest Airport köszönetét fejezi azon légitársaságoknak, amelyek az eljárások pontos követésével hozzájárultak a repülőtér környezetében élő lakóközösségek zajterhelésének csökkentéséhez. A HungaroControl és a Budapest Airport bízik abban, hogy e feljegyzések megküldésével jelentősen csökkenhet az előírt repülési útvonalaktól történő eltérések száma. Ennek eredményeként a repülőtér környezetének zajterhelése is tovább mérséklődhet.


Elindult a dunai hajózási szezon

Elindult a dunai hajózási szezon 

Korszerűbb belső terek, kávéházi hangulat, vacsorahajók.
A SIA felújítja a szingapúri reptéren lévő váróhelyiségeit

A SIA felújítja a szingapúri reptéren lévő váróhelyiségeit 

A Singapore Airlines felújítja a Changi repülőtéren lévő váróit.
Jön a nyár, érkeznek az új Flixbus-ok

Jön a nyár, érkeznek az új Flixbus-ok 

2025-ben 15 százalékkal több úti cél érhető el, mint tavaly.
Jönnek az új Bubik

Jönnek az új Bubik 

Teljes megújuláson megy keresztül a fővárosi közbringarendszere.
Légügyi cég stratégiai megállapodása az egyre szeszélyesebb időjárás miatt

Légügyi cég stratégiai megállapodása az egyre szeszélyesebb időjárás miatt 

A HungaroControl szorosabb együttműködésbe kezdett hazánk meteorológiai szolgáltatójával, a HungaroMet-tel.
Fent a fedélzeten az utas, és nem tudja hová tart a SAS

Fent a fedélzeten az utas, és nem tudja hová tart a SAS 

Az utasok csak a landolás után tudják meg, hova érkeztek.
Kedden, szerdán ne a megszokott rutinból közlekedjen Budapesten!

Kedden, szerdán ne a megszokott rutinból közlekedjen Budapesten! 

Mert a fővárosban kedd délutántól szerda estig tartó gyűlés miatt ismét jelentős torlódásokra kell számítani.
Egyetlen szendvics sem vihető be az Egyesült Királyságba

Egyetlen szendvics sem vihető be az Egyesült Királyságba 

Az európai kontinens több országában terjedő fertőző száj- és körömfájás miatt a hús- és tejtermékek személyes célú behozatali tilalmát kiterjesztik az összes uniós tagállamra.
Exkluzív díjátadó a Duna-parton

Exkluzív díjátadó a Duna-parton 

Díjakat osztott magyarországi utazási irodáknak a világ legtöbb országába repülő légitársasága.
Születésnapját régi vonatokkal ünnepli a Gyermekvasút

Születésnapját régi vonatokkal ünnepli a Gyermekvasút 

Szombaton rendezik meg a Gyermekvasút napját.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.