A MUISZ január 22-én levélben fordult Bajnai Gordon önkormányzati és területfejlesztési miniszterhez, közbenjárását kérve az utazási irodák számára rendkívül kedvezőtlen vagyonosodási vizsgálatokkal kapcsolatban. A miniszter a MUISZ-szal folytatott személyes konzultációt követően személyes tárgyalást folytatott dr. Veress János pénzügyminiszterrel, amelynek során megegyezés született arról, hogy a Pénzügyminisztérium közleményben tájékoztatja az érintetteket.
A közlemény szerint az utazási vállalkozásoknak, irodáknak nincs automatikus adatszolgáltatási kötelezettsége az adóhatóság számára. A Pénzügyminisztérium cáfolja azokat a téves sajtóhíreket, amelyek szerint a hazai utazási vállalkozásoknak automatikusan tájékozatni kellene az APEH-et arról, kik vásároltak nagy értékű utazásokat. A hatályos jogszabályok azt sem teszik lehetővé, hogy az adóhatóság ún. készletező adatgyűjtést végezzen. Az APEH-nek nincs lehetősége arra, hogy az utazási irodáktól, utazásközvetítő vállalkozásoktól előzetesen, a későbbi vagyonosodási vizsgálatok céljára listát kérjen az utasokról.
Az adóhivatalnak arra van lehetősége, hogy a már folyamatban lévő vagyonosodási vizsgálat esetén a vizsgált magánszeméllyel szerződéses kapcsolatban állt vagy álló adózóktól – így az utazási vállalkozásoktól is – adatokat, információkat kérjen. Az adóhatóság az ilyen jellegű információkat a hazai és a külföldi cégektől egyaránt beszerezheti. Vagyis a hivatal így nem csak a belföldön befizetett utakról kaphat tájékoztatást, hanem lehetősége van arra is, hogy – a kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezmények alapján – beszerezze az adatokat a külföldi befizetésekről is, és azokat hasznosítsa vagyonosodási vizsgálat során.