A kutatás szerint a kínálati oldalon erősödő verseny mellett csökkenő belföldi kereslet volt tapasztalható, ugyanakkor a következő negyedévre mérsékeltebb növekedést prognosztizálnak a vállalkozásaink. A válaszadó cégek, a külföldi fizetőképes kereslet alakulását az előző negyedévben még rosszabbnak ítélték, mint a belföldi keresletet. Ugyanakkor a külföldiekkel kapcsolatos várakozások az elkövetkező negyedévre szinte irracionálisan magasnak tűnnek.
A vállalkozások többsége árnövekedést tervez a következő negyedévre – ami a szezonalitásból is adódik -, miközben árfolyamgyengülést prognosztizál. Az erősödő piaci versenyhelyzet eredményeként azonban a vállalkozások bevételének alakulása ellentmondásos: a növekedés és a csökkenés egyformán jellemzi a piacot, ugyanakkor az összbevétel növekedést elérő vállalkozások minimális többségben vannak. Az üzleti helyzet és a kilátások rosszabbodásával párhuzamosan a cégek létszámbővítési szándékai rendkívül visszafogottak voltak az első negyedévben, a vállalkozások 95%-a létszám csökkenést hajtott végre 2007-ben. Az Utazó index felmérése szerint ezzel együtt továbbra is magasabb a beruházásokat növelni, mint csökkenteni szándékozó vállalkozások aránya.
Az utazási irodák piacának legfőbb jellemzője a középrétegből eredő megrendelések arányának csökkenése: a kereslet a legolcsóbb és a legdrágább utak felé tolódott el. A tendenciát erősíti az, hogy adóoptimalizálási okokból, honfitársaink növekvő mértékben, külföldön foglalják le a drágább utakat. A második negyedévvel kapcsolatban az irodák stagnáló forgalomra számítanak, megjegyezve, hogy a júniusi labdarúgó EB miatt, várhatóan később kezdődik az előszezon.