2022 első felében is folyamatosan zajlottak az infrastrukturális és a magasabb utasélményt támogató fejlesztések a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren, annak ellenére, hogy a koronavírus-járvány negatív hatásai még mindig érzékelhetők a légiközlekedésben, és az utasforgalom legjobb esetben is csak a járvány előtti szint 75 százalékát érheti el az év végére.
Beköltözött a BA a Kálvin térre is
Júliusban megnyitotta kapuit a belvárosi Universal Airport Hub. A Kálvin téri üzletben a részt vevő légitársaságok utasai kioszk segítségével elvégezhetik az utasfelvételt és beszállókártyát nyomtathatnak, leadhatják megőrzésre csomagjaikat az utolsó budapesti városnézés előtt, ha pedig a Wizz Air, az Air France-KLM, a Norwegian vagy az Aegan légitársasággal utaznak, a feladni kívánt poggyászaikat is felcímkézhetik, ezzel meggyorsítva a későbbi repülőtéri poggyászfeladás folyamatát.
Kilátó- és dohányzóterasz, baba-mama szoba
A Budapest Airport megkezdte egy kilátó-és dohányzóterasz kialakítását a 2B Terminálon, így a nem-schengeni övezetbe utazóknak az útlevél-ellenőrzés után is lehetőségük lesz a szabad levegőn várakozni, illetve dohányzóteraszt igénybe venni.
Az új, 200 négyzetméter alapterületű terasz a 2B Terminál úgynevezett lounge galériáján, a 2. emeleten kap helyet. A terasz kiváló rálátást biztosít a forgalmi előtérre, és egy fedett (nemdohányzó) szekcióval is kiegészül, hogy az utasok kedvezőtlen időjárás esetén is élvezhessék a kilátást. A repülőtér-üzemeltető a világjárvány enyhülését követően prioritásként kezelte a korábban megkezdett projekt folytatását, így az utasok várhatóan már szeptemberben használhatják a teraszt.
A repülőtéren a családok problémamentes utazását szolgálva immár öt baba-mama szoba áll rendelkezésre, ahol a szülők a szükséges kényelmi szolgáltatások mellett, privát módon tudják ellátni kisgyermekeiket. Minden szoba rendelkezik fotellel, szekrénnyel és pelenkázóval, valamint mikrohullámú sütővel. A repülőtér üzemeltetője emellett ingyenes babakocsikat is biztosít a terminálokon a kisgyermekkel érkező utasok számára, amelyeket a biztonsági ellenőrzéstől egészen a felszállásig díjmentesen használhatnak az utasok.
Infrastrukturális fejlesztések
A nyári hónapokban olyan, az utasok számára kevésbé látható fejlesztések is kezdetüket vették, mint a 3. Terminál közműellátási lehetőségeinek feltérképezése, valamint a repülőtér területén található olyan üzemi épületek lebontása, amelyek gazdaságos módon már nem újíthatók fel, használatuk pedig jelen állapotukban már nem lehetséges. Helyükre új, a hatékony üzemelést szolgáló, minőséget tükröző létesítmények épülnek majd.
Fenntarthatóság
A Budapest Airport stratégiai célja, hogy a légikikötő a Net Zero by 2050 kezdeményezés keretében vállalt határidőnél jóval hamarabb, legkésőbb 2035-ben nullára csökkentse a nettó karbon-kibocsátását, amelynek érdekében az idei év első felében is számos fejlesztést valósított meg.
2022 első felében a Budapest Airport 35 darab elektromos autótöltőt telepített a repülőtéren működő cégek, saját flottája, valamint a dolgozói parkolók területén, és jelenleg is zajlik egy földi kiszolgáló partnervállalat számára elektromos autótöltő állomások kialakítása. Mindezzel a Budapest Airport célja, hogy tovább ösztönözze partnereit és munkatársait a környezetbarát közlekedési módok használatára, hosszútávon csökkentse a repülőtér földi megközelítéséből adódó közvetett kibocsátásokat.
A repülőtér-üzemeltető megkezdte a légikikötő geotermikus fűtési rendszerének kialakításához szükséges tanulmányok előkészítését is. Ennek keretében a Budapest Airport szakemberei egy, a földben termelődő hő energiáját felhasználó saját fűtési rendszer kialakításának lehetőségét vizsgálják, amellyel a későbbiekben kiváltható lenne a gázkazánok használata. Jelenleg a vállalat saját, földgázüzemű fűtési rendszere az épületek 95%-át látja el fűtéssel és melegvízzel a fűtési szezonban, amit geotermikus kutakra alapozott rendszerrel helyettesítenének. A fosszilis tüzelőanyag-kibocsátásoktól mentes, megújuló megoldás a környezet védelméhez és a költségek jelentős csökkentéséhez is hozzájárulna.
Folyt.köv.
Chris Dinsdale, a Budapest Airport vezérigazgatója a fejlesztések kapcsán kifejtette: „2019 tavaszán egy olyan nagyszabású fejlesztéssorozatot indítottunk el a budapesti repülőtéren, amely minőségben, utasélményben és fenntarthatóságban egy hatalmas ugrást jelentett és jelent majd a jövőben is. A jelenlegi infrastruktúra legnagyobb fejlesztései – új utasmóló, új cargo bázis, új csomagosztályozó épület – már megvalósultak, de a teljes repülőtéri komplexum folyamatosan megújul, egyrészt a magasabb minőségre való törekvésünk, másrészt a következő évek kihívásai miatt. A turizmus következő években várható bővülése, valamint a fenntarthatósági céljaink elérése a repülőtér folyamatos fejlesztését követeli tőlünk.” Hozzátette: „Az 1. Terminál megnyitását előkészítő építési munkálatokkal kapcsolatban már csak a kormány zöld jelzésére várunk, a 3. Terminál projekt pedig gyakorlatilag elkezdődött azzal, hogy a repülőteret már hónapok óta folyamatosan készítjük fel az ország egyik legkomolyabb beruházására.”
Forrás: Budapest Airport