Turbulencia a charterpiacon

Jelentősen megváltozott a Malév piaci stratégiája a tavaly tavaszi privatizáció óta. A légitársaság kivonult a charterpiacról, szűkítette menetrendjét, mindezek következményeként pedig a flotta is átalakul. E fejlemények az utazási irodákra is komoly hatással vannak.

A Malév újrapozicionálta magát, és immár elsősorban a menetrend szerinti légi fuvarozásra kíván fókuszálni, miközben nem is olyan rég még a charterpiacon is piacvezető volt. A Malév pozícióit a Travel Service igyekszik átvenni, illetve néhány iroda külföldi charterüzemeltetőkkel köt szerződést. Abban szinte minden forrásunk egyetértett, hogy a helyzetnek most már konszolidálódnia kell, mivel az elmúlt egy-két szezonban jelentős többletkapacitásokat kötöttek le a magyar utazásszervezők, és bizony előfordultak csúnya bukások is. Ebből az utazóközönség nem sokat érzékelt, hiszen az irodák eddig képesek voltak lenyelni a veszteségeket. A vásárlók még örülhettek is, hiszen a kiélezett verseny miatt igencsak szűkült az árrés.

Simon András, a Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetsége (MUISZ) szóvivője szerint a Malév kivonulásával a Travel Service monopolhelyzetbe került a charterpiacon. A Malév ugyan szeptember első felében jelezte, hogy a menetrendi piacon felszabadult kapacitásai terhére a 2008-2009-es téli szezonban – bizonyos korlátozásokkal – mégiscsak tud fuvarokat vállalni, ez azonban már késő, hiszen az irodák június végén lezárták megrendeléseiket.

A Malév kivonulása után óriási túlkínálat alakult ki a 2008-as nyári szezonban. Simon András szerint sokan elkezdtek külön-külön gépeket behozni; még azok is, akik korábban együtt béreltek járatot. Emiatt egyes egyesetekben akár meg is duplázódhatott a felajánlott kapacitás – ennyi helyre azonban nem volt igény. „Önkorlátozásra van szükség, mivel a charterpiacnak konszolidálódnia kell” – állítja Simon. Többféle megoldás elképzelhető: néhány korábbi gépgazda átalakul viszonteladóvá, vagy specializálódnak a cégek. A MUISZ szóvivője szerint utóbbira is van már egy-két jó példa. Simon András további problémának tartja, hogy az éles verseny miatt az irodák egyre nagyobb kedvezményeket kínálnak – sokszor az ésszerűség határán. A szóvivő elismerte ugyanakkor, hogy a charterpiac rendkívül árérzékeny. Sok utast elrémiszt, hogy az 50 ezer forintos jegyáron felül ki kell még fizetnie a 30 ezer forintos kerozinpótdíjat is. Utóbbi, illetve a reáljövedelmek csökkenése miatt néhány desztinációnál (például Korfu vagy Görögország északi területei) ismét megjelentek a buszos ajánlatok is, noha korábban úgy látszott, a forgalom teljes egészében a légi közlekedésre terelődik át.

A jelenlegi gazdasági környezetben ma egyszerűen nem éri meg charterezni – így foglalható össze a Malév álláspontja arról, miért vonultak ki erről a piacról. Nemes Anikó vezérigazgató-helyettes ugyanakkor úgy érzi, az utazási irodák részéről igencsak erőteljes a nyomás, hogy folytassák. Az igényt érezzük – mondta Nemes Anikó –, azonban mindenki kifejezetten nyomott áron szeretne kapacitást vásárolni, amiért egyszerűen nem éri meg a befektetett munka és a vállalt kockázat.

Egy-egy járat elindítása előtt szerződést kell kötni a fogadó repülőtérrel, amely a négy-öt leszállás költségét szinte biztos, hogy listaáron számlázza ki. Emellett a helyszínen biztosítani kell a repülőgépek műszaki átvizsgálásának feltételeit is. Összességében tehát jóval több erőforrást igényel egy charterjárat megszervezése, mint egy menetrendié, ezt a többletráfordítást azonban az irodák nem akarják megfizetni – állítja a Malév vezérigazgató-helyettese. Felvetésünkre, hogy mindezek ellenére a kevesebb, de legalább biztosan befolyó bevétel nem kedvezőbb- e, mint a menetrendi forgalomban vállalt kockázat, Nemes Anikó azt mondta: a fizetési fegyelmezetlenségek, az utazási irodák csődjei, illetve az akár teljes charterláncot érintő lemondások miatt ez az előny már a múlté. A Malévnál úgy vélik, a megkeresések azt igazolják, hogy a légitársaság szolgáltatásaival mind az utasok, mind az irodák elégedettek. Büszkék arra, hogy a Malév- gépek tiszták, pontosak, és a fedélzeti ellátás is magas színvonalú. A cég a folyamatos érdeklődésre tekintettel szeptember második hetében ajánlatot küldött szét legfontosabb partnereinek a 2009-es nyári szezonra.

Az egyik, névtelenséget kérő címzett szerint érthetetlen a Malév lépése, mivel – állítása szerint – az ajánlatban a géptípusok között a Boeing 767-es is szerepelt; a gépek és az árak feltüntetése mellől ugyanakkor hiányoztak a konkrét kapacitásadatok, így viszont elég nehéz tervezni – mondta bosszúsan az érintett cégvezető.

Nemes Anikó biztos abban, hogy a 767-es esetében félreértésről lehet csak szó, mivel ez a típus a téli szezontól kezdve már biztosan nem repül a Malév színeiben. A kapacitásadatokkal kapcsolatban pedig azt hangsúlyozta, hogy a Malév elsősorban menetrendi légitársaság, így amíg nem készül el a légitársaság 2009-es nyári menetrendje, azt sem lehet tudni, hogy miből gazdálkodhatnak a charterpiacon. Hozzátette, tájékoztató levelüket is csak a nagy érdeklődésre tekintettel küldték el a legfontosabb partnerirodák részére.

Ami a Malév téli menetrendjét illeti: a légitársaság járatainak száma a tavalyi évhez képest összesen két százalékkal nő, míg a felajánlott székkapacitás hat százalékkal csökken. Ennek főként az az oka, hogy a flottából kikerülő Boeing 767- esek és 737-esek kapacitása jóval nagyobb az október végétől forgalomba álló Bombardier Q400- asokénál. A 767-esek kivonása miatt megszűnik az összes hosszú távú járat (New York, Torontó, Bangkok, amelyek közül tavaly télen amúgy is már csak a bangkoki járt), illetve a tipikusan szezonális útvonalakra (például Malaga, Split) sem repül a Malév. Stockholmba ugyanakkor a tavalyi télhez képest heti plusz két járatot (összesen kilencet) üzemeltet. A nyáron bevezetett milánói és kolozsvári járatok menetrendjét a légitársaság a téli időszakban is megtartja; ugyancsak napi két frekvenciával repülnek a gépek Stuttgartba és Velencébe.


Már a nyári főszezonra fókuszálnak a horvátok

Már a nyári főszezonra fókuszálnak a horvátok 

A horvát reptereken közel 500 belföldi és nemzetközi járatot várnak – ez 2 százalékkal több, mint a tavaly nyári menetrendben.
Ilyenről még nem is hallottunk, pedig Bécsben már élesben tesztelik

Ilyenről még nem is hallottunk, pedig Bécsben már élesben tesztelik 

Kísérleti projekt indult az osztrák fővárosban – igencsak különleges témában.
Hidrogénhajtású repülőgép tervet mutatott be az Airbus

Hidrogénhajtású repülőgép tervet mutatott be az Airbus 

Az Airbus bemutatta legújabb terveit a ZEROe repülőgéphez, amely teljesen elektromos, hidrogénhajtású és kibocsátásmentes lesz.
Ismert hazai szállodás szakemberek a magyar hajózási startup-nál

Ismert hazai szállodás szakemberek a magyar hajózási startup-nál 

A CLICKnCRUISE tőkét vont be angyalbefektetőktől, amelynek eredményeként a cég értéke eléri az 1,3 milliárd forintot.
Forgalomban vizsgázott az új magyar busz

Forgalomban vizsgázott az új magyar busz 

Jól vizsgázott az első magyar elektromos midibusz. Öt héten és 5800 kilométeren át szállította az utasokat Baján a GANZ-SOR EBN8 friss fejlesztésű prototípusa.
Kínában indul a légitaxi-szolgáltatás

Kínában indul a légitaxi-szolgáltatás 

Kína megadta az engedélyt az EHang elektromos légitaxijának (eVTOL), amely mostantól hivatalosan is szállíthat utasokat Kantonban és Hefejben.
Ült már szállítórepülő fedélzetén?

Ült már szállítórepülő fedélzetén? 

A RepTár Szolnoki Repülőmúzeum 2025-ben is különleges programokkal várja a családokat, baráti társaságokat, kirándulókat és a repülés szerelmeseit.
A LOT május 25-én indít egy járatot New York és Budapest között

A LOT május 25-én indít egy járatot New York és Budapest között 

Egyszeri charterjáratról van szó, nem közvetlen légi hídról New York és Budapest között.
Az izraeli miniszterelnök látogatása miatt gyakorlatilag lezárják fél Budapestet

Az izraeli miniszterelnök látogatása miatt gyakorlatilag lezárják fél Budapestet 

Az izraeli miniszterelnök, Benjamin Netanjahu látogatása miatt április 6-ig megváltozik a főváros forgalmi rendje.
Megérkezett az első járat Máltáról Debrecenbe

Megérkezett az első járat Máltáról Debrecenbe 

Sikeresen landolt a Universal Air légitársaság Máltáról érkező első menetrendszerű járata vasárnap délután.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.