Bár Tunéziában csupán a Szahara egy kis szelete terül el, de az ország déli részén lenyűgöző ellentéteket mutat a pálmafás, buja oázisokkal tűzdelt sivatagi táj.
Egy szaharai kiránduláson több élmény érheti az utazót, mint amire először számít. A végtelen homoktengert kisebb-nagyobb dűnék szabdalják, folyók által kivájt szurdokok között barangolhatunk, káprázatos oázisokra és vízesésekre bukkanhatunk, nem beszélve arról az élményről, amit egy sivatagi naplemente és a fényszennyezéstől mentes csillagos ég nyújtani tud.
A megnyugvást keresők itt-ott azonban pont a természeti környezet monotonitásában fedezhetik fel a csodát, melyet meg-megszakít egy frissítő oázis: Sott el Dzseridben például több mint száz kilométeren át nem látni mást, mint vakító sófelszínt és töredezett agyagot, az élettelen síkság felett uralkodó száraz hegységben azonban kristálytiszta vízű forrásokat rejtő oázis található, ahol a zöld árnyalatai törik meg a barna és okkersárga színekben játszó vidéket. A szemet gyönyörködtető szurdokok – mint a Selja-, a Mides- vagy a Tamerza-szoros – még változatosabbá teszik a tájat, több helyen még alázuduló vízesésekkel is találkozhatunk. A turisták akár tevékkel is bevehetik a környéket, az éjszakai sivatagi program során pedig a felettünk elterülő csillagtengerben gyönyörködhetünk.
A Dél-Tunézia fővárosának is nevezett Tozeur közelében található az ország egyik legnagyobb pálmaligete, a Bled el Dzserid, amely gyalogosan, kerékpáron, sőt, lovaskocsival is elérhető, a Dzsebil Nemzeti Park mellett pedig a Ksar Ghilane oázis fekszik, ahol a forrástól a sátortáborig vezető homokos utat tamariszkuszok és rózsabokrok szegélyezik – itt az utazó a teljes csend varázsát is megtapasztalhatja. Tozeur közelében bukkanhatunk a Chebika oázisra, amely az Atlasz-hegység kopár hegyei között szintén datolyapálmák és vízesések otthona. A helyszín azzal vált az egyik legnépszerűbb turistalátványossággá, hogy itt forgatták a Csillagok háborúja egyes jeleneteit, Az angol beteg című film néhány részét pedig a közeli Grand Canyonnál vették fel.
Az ország természet csodáinak persze a gyönyörű tengerpartok és a víz élővilága is részei. Tunézia 1300 kilométer hosszú partvidékéből 600 kilométeres a tengerpart, a napsütés pedig garantált, így az ide látogatók mindig tiszta időben élvezhetik a tenger szépségeit és frissítő erejét.
Forrás: Turizmus Online