Gyenge marad-e a dollár?

Miközben a dollár az euróhoz viszonyítva immár egy éve folyamatosan gyengül, hazai devizánk értéke nem sokat változott október–november folyamán, de talán enyhe gyengülésnek lehetünk tanúi.

A mozgás azonban viszonylag szűk árfolyamsávban zajlott (253–255), ezért kihasználjuk az alkalmat, és az „uborkaszezon” adta lehetőséggel élve kitekintünk más, fontosabb devizák árfolyammozgására is. Előtte azonban érdemes egy érdekes adatra felhívni a figyelmet. A forint árfolyamának erősítésében eddig is jelentős szerepet játszott a lakosság és a vállalatok devizahitelfelvétele. Egy tanulmány szerint ennek mértéke rohamosan nő szemben a szinte teljesen eltűnő forinthitellel szemben. Jelenleg a magyar kereskedelmi bankok napi 6 milliárd forint (24 millió euró) értékben adnak ki új hitelt. A zömében svájci frank és euró folyamatos devizaeladókká teszi a magyar bankokat. Ennek hatása jelenleg nem látszik a forint árfolyamában, azonban egy esetleges pozitív befektetői hangulatban ez sem marad el. De térjünk most át az amerikai dollár árfolyamának alakulására.

Amint mellékelt ábránkból is jól látszik, az amerikai deviza több mint egy éve szinte folyamatosan gyengül, és ez idő alatt az euróval szemben csaknem 25%-ot értékelődött le. Ennek oka elsősorban abban kereshető, hogy a világ befektetői kezdenek elfordulni az a dollártól, és pénzüket más alternatív devizákba igyekszenek helyezni. Élen járnak a központi bankok, amelyek a közelmúltig tartalékaik jelentős részét dollárban tartották, de egy portfóliódiverzifikáció keretében más devizák is jelentősen megerősödtek (magyarul dollárt adtak el és más devizát vásároltak). Elsősorban az eurót részesítik előnyben, de megjelentek a kosárban az ún. nyersanyagdevizák (kanadai, ausztrál és új-zélandi dollár, norvég korona) is. Ettől függetlenül indultak meg más befektetők is, és kezdték befektetéseiken keresztül megvásárolni a világ egyéb vezető devizáit. A már említett kisebb devizák szárnyalásukat nagyrészt annak köszönhették, hogy a legfőbb exportcikkük, ti. a nyersanyagok világpiaci ára az egekbe szökött. Elég csak az arany és az ezüst jelenlegi árfolyamára gondolni, de manapság az olajtermelő országok is igen komoly extraprofitra tesznek szert. A dollárra további negatív hatást gyakorolt a FED (az amerikai jegybank) sorozatos kamatvágása. Erre reagálva a befektetők az alacsonyabb kamathozamot nyújtó dollár helyett főleg az euró és az angol font felé fordultak, ezeket tovább erősítve a dollárral szemben. Jelenleg úgy fest, hogy egyik fő európai deviza inflációs kilátása sem teszi lehetővé a dollárhoz hasonló agresszív kamatcsökkentést. Ez pedig tartóssá teszi a font és az euró kamatelőnyét, amit a befektetők igyekeznek kihasználni. További fenyegetést kapott a dollár a kínai kormány részéről, hogy hatalmas tartalékaik dollárban tartott részét felváltják más devizákra, ha az amerikai kormány további szankciókat alkalmaz a kínai árukkal szemben. Egyes elemzők szerint ezzel a pénzügyi atombombával Kína hatalmas csapást tudna mérni minden dollárbefektetőre. A következő lökést az adta az amerikai devizának, hogy az Arab-öböl menti országok kezdik megszüntetni saját devizájuk dollárhoz kötöttségét. A világon sok deviza fixen vagy megengedett ingadozási sávon belül kötve van dollárhoz, azonban az USD ilyen mérvű gyengülése már anomáliákat hoz számukra. Hiszen miért kell a hongkongi dollárnak vagy az Emirátusok dirhamjának hasonló mértékben gyengülnie? Ezek a jogos felvetések tovább csorbítják az amerikai deviza mint világdeviza státuszát, ami viszont az egyéb vezető devizákkal szembeni árfolyamának gyengülésében ölt testet. Ezek után érdemes megvizsgálni a dollár euróval szembeni kilátásait. A jelenlegi 1,47 EUR/USD szint várhatóan nem lesz tartós, és hamarosan már 1,50-es árfolyamot jegyezhetünk. Azonban érdemes megjegyezni, hogy ekkora árfolyammozgás után törvényszerű lesz az erősebb korrekció. Ez azonban hosszabb távon nem fogja visszaerősíteni az amerikai dollárt.


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal 

Olyan szakmai információk, amelyekről ritkán esik szó az európai szállodai és kiskereskedői területen piacvezetőnek számító német alapítású textilcég esetén.
Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.
Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban

Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban 

A vendéglátóipar fenntarthatósági fordulata elkerülhetetlen az ökológiai lábnyomunk csökkentéséért - de vajon hatékonyan cselekedhet-e a fenntarthatóságért egy olyan vendéglátóhely, amelynek saját jövője sincs biztosítva?