Látta már Eger élő látképét az asztalra vetítve?

Talán kevesen tudják, hogy az Egerbe látogató turistáknak a történelmi vár mellett a Varázstorony a leglátogatottabb célpontjuk. A líceum tornyában található különleges attrakció 2015-ben is sok érdeklődő vendéget vonzott.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A toronyban idén fél évszázada, hogy megnyílt a csillagászati múzeum. Korábban, még az 1700-as évek végén és az 1800-as évek elején kutatóhelyként működött és az akkori Eger egyik érdekességének számított. Hell Miksa (1720-1792), a hazai tudománytörténet mindmáig legismertebb csillagásza szervezte meg ezt az intézményt és Bécsből, illetve Londonból a legjobb mesterek által készített távcsövekkel szerelte fel az obszervatóriumot.

A világon egyedülálló periszkóp

Jóval később, amikor a tornyot felújították, 1966-ban dr. Zétényi Endre (1904-1993) akkori főiskolai docens szervezőmunkájának köszönhetően nyitották meg újrarendezve a múzeumi kiállítóhelyet. Azóta is működik, és az eltelt ötven év alatt több tízezer látogatót fogadott. A múzeumhoz kapcsolódva nyitották meg azt az optikával ellátott periszkópot, amely tiszta időben Eger városképét egy kerek, fehér asztalra vetíti. Ez ma is a világon szinte egyedülálló különlegesség.

A múzeum legújabb kori története tíz évvel ezelőtt kezdődött, amikor bővítették a látnivalókat. Kitárta kapuit a látogatók előtt a varázsterem, melyet interaktív kísérleti eszközökkel szereltek fel. Itt többek között bemutatják, hogy milyen törvényszerűségek alapján működik a búvárkodás vagy egy skóciai hajóátemelő zsilip, illetve egy hőléglégballon. Emellett planetáriumot is építettek, amely akkoriban hazánkban a harmadik ilyen volt. Azután mindezekkel együtt – a csillagászati múzeumra alapozva – hozták létre a több funkciós Varázstornyot, amely naponta sok érdeklődő vendéget fogad.

Az elmúlt évtized többféle újdonságot hozott a torony életében és ma már egyre érdekesebb programokkal várja főleg a fiatalokat.

Fejlesztések pályázati támogatással

Dr. Vida József professzor, a Varázstorony vezetője lapunk munkatársának elmondta, hogy két pályázati támogatással jelentősen előbbre léptek. Az első 2012-ben valósult meg, amikor a líceum épületét – benne a Varázstornyot is – összesen ötmilliárdos fejlesztéssel teljes egészében felújították. Ekkor új helyiségeket alakítottak ki, ahol interaktív fizikai kísérleteket végezhetnek. Ugyanakkor megnyitották az egykori jeles természettudósról és feltalálóról, Jedlik Ányosról (1800-1892) elnevezett termet is. Itt – igény szerint – rendhagyó természettudományos – fizikai, kémiai, biológiai és földrajz – órákat tartanak iskolai csoportoknak. Ezek mellett a Múzeumok Éjszakáján, a Kutatók Éjszakáján, továbbá augusztus 20-án, a Költészet, illetve az Űrhajózás Napján egész napos programokat kínáltak 2015-ben is.

A másik sikeres pályázat révén 2014-ben – támogatással – a fogadótermeket különféle eszközökkel, tárlókkal, világító falakkal szerelték fel. Tavaly pedig szintén pályázati segítséggel új múzeumpedagógiai programokat dolgoztak ki, melyekkel bővítették a tevékenységüket. Ide bejelentések alapján fogadják idén is az általános és középiskolás csoportokat, valamint a nagyközönséget.

Újdonságként nemrég nagy teljesítményű csillagászati távcsöveket vásároltak, melyekkel gyakran tartanak bemutatókat, hogy például a Jupiter vagy a Mars gyűrűit minél többen megismerhessék a látogatók. Az említett két projekttel 55 millió forintos fejlesztést valósítottak meg és még több látogatót várnak 2016-ban. A következő években is folytatódnak a fejlesztések. Terveik között további optikai eszközök vásárlása szerepel. Szeretnék ugyanis még látogathatóbbá tenni a Varázstornyot.

Nyári távcsöves bemutatók Berekfürdőn

Azt is megtudtuk, hogy dr. Vida József a tanítványai közreműködésével nyaranta – immár hagyományt teremtve – csillagászati estéket szervez a gyógyvizéről híres berekfürdői strandon. Az elmúlt időszakban a vendégek megkedvelték ezt a programot, hiszen távcsövek segítségével tanulmányozhatják az égitesteket. A programot ebben az évben is megrendezik.

Az idén egyébként újabb állandó kiállítást is nyitnak, a mikroszkópok, a fényképező és filmfelvevő, illetve lejátszó eszközök, gépek technikai fejlődését bemutató tárlatot. Arra törekszenek, hogy minél pontosabban mutassák be az 1800-as évektől napjaikig tartó folyamatot.


Jöhetnek az ötletek, hogy mivel dobjuk fel Budapestet!

Jöhetnek az ötletek, hogy mivel dobjuk fel Budapestet! 

Jó hír a vállalkozó kedvű, városukat szerető budapestieknek: 2024-ben ismét lesz Budapest Tuning ötletpályázat!
Túrázni hívja a fiatalokat a Valmart és a Pick

Túrázni hívja a fiatalokat a Valmart és a Pick 

A PICK tavaszi kampánya arra buzdítja az embereket, hogy mozduljanak ki a négy fal közül
Alkoholtilalom és a bulihajók száműzése - a főváros rendezné a pesti rakpart gondjait

Alkoholtilalom és a bulihajók száműzése - a főváros rendezné a pesti rakpart gondjait 

A fővárosi önkormányzat kitiltaná a hajók nagy részét a pesti rakpartról.
Két napig hajnalig nyitva a Szentendrei Skanzen

Két napig hajnalig nyitva a Szentendrei Skanzen 

Új zenei és művészeti fesztivállal bővül a Szabadtéri Néprajzi Múzeum programkínálata.
Ismét találkozhatunk a Google Utcakép autóival

Ismét találkozhatunk a Google Utcakép autóival 

A Google Utcakép autói idén tavasszal újra visszatérnek a magyar utakra.
Különleges túraútvonalon láthatóak a Kékvándor fotográfiák

Különleges túraútvonalon láthatóak a Kékvándor fotográfiák 

Túraútvonal-szerű kiállításon tekinthetők meg Burger Barna az Országos Kéktúrán készült fotográfiái a Természettudományi Múzeumban
Sok munkavállaló ragaszkodik az otthoni munkavégzéshez

Sok munkavállaló ragaszkodik az otthoni munkavégzéshez 

A nagyobb rugalmasságra már a pandémia idején is volt igény.
Kertek a turizmusban,  turizmus a kertekben

Kertek a turizmusban, turizmus a kertekben 

Kétnapos, "Kertörökség a turizmusban" címmel konferencia vette kezdetét szerdán, a Petőfi Irodalmi Múzeumban.
Szezonnyitó kedvezmények várják hétvégén a bringásokat

Szezonnyitó kedvezmények várják hétvégén a bringásokat 

Több mint 80 kerékpárosbarát szolgáltató készül akcióval hétvégén a Föld napjára. 
Az Év Tájházvezetője díj Újbarokra került

Az Év Tájházvezetője díj Újbarokra került 

Az Év Tájházvezetője elismerést és a Tájházak és Szabadtéri Múzeumok Szövetsége életműdíjat adták át Szentendrén, a Skanzenben.

Interjú

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.
Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban

Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban 

A vendéglátóipar fenntarthatósági fordulata elkerülhetetlen az ökológiai lábnyomunk csökkentéséért - de vajon hatékonyan cselekedhet-e a fenntarthatóságért egy olyan vendéglátóhely, amelynek saját jövője sincs biztosítva?
Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk

Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk 

Lendvai Levente az Arany Kaviárból érkezett a MOL torony tetején található VIRTU étterem konyhafőnöki pozíciójába.