Az Európai Unió regionális fejlesztési biztosa a Duna-stratégia témájában hét országot érintő többnapos látogatássorozata keretében tartózkodott csütörtökön Magyarországon.
Elmondta, az Európai Unióban az ősszel kezdődnek a tárgyalások az egyes tagországokkal a 2014 után időszak költségvetésről, és mostani megbeszélésein áttekintik a Duna-stratégia eredményeit, megvitatják a lehetőségeket.
Johannes Hahn kitért arra, hogy november végén a Duna-stratégiáról konferenciát tartanak Németországban, Regensburgban, ahol többek között értékelik az egyéves tapasztalatokat.
A biztos szerint Magyarország szorgalmasan tevékenykedik a Stratégia megvalósításán az energetika, a vízminőség és a kockázatkezelés területén.
Az Európai Unió regionális fejlesztési biztosa hangsúlyozta: a stratégia nem kizárólag a folyót érintő kérdésekre terjed ki, hanem a hozzá köthető minden lehetőség kihasználásáról, az érintettek szoros együttműködésről.
Johannes Hahn beszámolt arról, hogy a Duna hajózhatóságának kérdéséről tárgyalt Völner Pállal, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium államtitkárával, aki biztosította őt arról, hogy a folyót Magyarország fontos hajózási útvonalnak tekinti a személy- és a teherszállítás területén. Ugyanakkor bizonyos környezetvédelmi megfontolásokat tiszteletben kell tartani, harmóniát kell teremteni a gazdaság és természet között - tette hozzá.
A sajtótájékoztatón Medgyesy Balázs, a Duna Régió Stratégia kormánybiztosa emlékeztetett rá, hogy egy évvel ezelőtt indult útjára az Európai Unió makrorégió stratégiája, és Magyarország ez idő alatt komoly eredményeket ért el.
A sajtótájékoztató helyszínére, a Budapesti Központi Szennyvíztisztító Telepre utalva hangsúlyozta: ez a fejlesztés Közép-Európa legjelentősebb környezetvédelmi beruházásaként valósult meg, a legújabb innovációt, víztisztítási technológiát alkalmazza.
Magyarország nemcsak arra büszke, hogy a Duna-stratégia elindításában vezető szerepet vállalt, hanem a fenntartható energia, a vízminőség, valamint a környezetbiztonság és árvízvédelemi területén betöltött társkoordinátori szerepére is - hangsúlyozta a kormánybiztos.
Kovács Pál, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium energetikáért felelős államtitkára a sajtótájékoztatón kiemelte: a stratégia kiváló lehetőséget adhat arra, hogy az energiahálózatok összekapcsolásával az egyoldalú függőséget mérsékelni lehessen.
Forrás: MTI