A Főváros támogatja, hogy a TÖOSZ az Alkotmánybírósághoz fordul

A Fővárosi Önkormányzat támogatja a TÖOSZ kezdeményezését, hogy a szervezet az Alkotmánybírósághoz fordul a helyi iparűzési adó beszedésének központosítása miatt. Az Országgyűlés által elfogadott határozat ugyanis amellett, hogy ellentétes a magyar önkormányzatiság alapelveivel, éppen a hazai gazdaság motorját jelentő fővárost hozza még nehezebb helyzetbe.

Az országhoz hasonlóan Budapest sem képes kivonni magát a gazdasági krízis hatásai alól. A fővárosi cégek és magánszemélyek mégis a vidéki átlagot jelentősen meghaladó adót fizetnek be az állami költségvetésbe, ám a budapesti önkormányzatok mégis egyre nehezebb költségvetési helyzetben működnek. Budapest az állami költségvetés nettó befizetője: a növekvő adóbevételekből évről-évre kisebb mértékben juttat vissza az állam a 24 budapesti önkormányzatnak. A folyamatot jól mutatja, hogy hiába folyt be az elmúlt években a tervezettnél több iparűzési adóbevétel a főváros kasszájába, az állami adóelvonás miatt mégis kevesebb bevételből kellett gazdálkodnia Budapestnek. Ugyanígy csökkennek a központi költségvetésből származó bevételek is. Ez két éve reálértéken 5%-os, tavaly már több mint 6 %-os visszaesést jelentett. A jelenleg rendelkezésre álló információk szerint idén is folytatódik, és reálértéken ismét legalább 5%-os csökkenéssel számolhatunk.

Az iparűzési adóbevétel ráadásul nem kompenzálja a más adónemekből, elsősorban a személyi jövedelemadóból történő állami elvonást. A budapestiektől évről-évre egyre több SZJA-t szed be a kormány: egy átlagos budapesti lakosra 260 ezer forint SZJA-bevétel jut, míg a vidéki átlag 120 ezer forint. A törvény szerint az SZJA meghatározott részének (1990-ben 100%, 2006-ban 10%, 2007 óta 8%-nak) helyben kéne maradnia, de az – iparűzési adóbevétel alapján számított – ún. adóerő-képesség számítás miatt ennek egyre nagyobb hányadát visszatartják. Legutóbb például a fővárosi önkormányzati gazdaság egészét megillető 33,2 milliárd forintból jövedelemkülönbség-mérséklés címén 30,6 milliárd forint elvonás történt. Azaz a főváros és a kerületek együttesen 2,6 milliárd forinton, a törvényileg meghatározott 8% helyett a bevételek 0,6%-án osztoztak.

A Fővárosi Önkormányzat gazdálkodását két nemzetközi hitelminősítő intézet is felügyeli. A Moody’s és a Standard and Poor’s minősítése szerint is megfontolt, átlátható, prudens pénzügypolitika, visszafogott gazdálkodás, kezelhető adósságteher és jó likviditási pozíció jellemzi Budapestet. Azt azonban mindkét minősítő megjegyzi, hogy a főváros túlságosan függ a – nem túl kedvező – központi költségvetéstől. E függőség növelése pedig nemcsak a város gazdaságára hathat ki, hanem a mostani döntés befolyásolhatja a teljes magyar piac megítélését a külföldi elemzők számára - áll a Főpolgármesteri Hivatal közleményében.


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.
Ariana Grüll: Az építészeknek túl kell lépniük a nemzetközi trendek puszta követésén

Ariana Grüll: Az építészeknek túl kell lépniük a nemzetközi trendek puszta követésén 

A Klasszis TopDesign 2024 verseny egyik zsűritagja, Ariana Grüll a tavalyi versennyel kapcsolatos tapasztalatairól mesélt, és arról, hogy mit vár az idei pályaművektől.