A felhívásra azért volt szükség, mert az elmúlt hónapokban Nyugat-Európában szokatlanul megnőtt a maláriás esetek száma, sőt két haláleset is előfordult. A legveszélyesebb maláriás megbetegedést okozó falciparum parazita betegítette meg a Gambiában és környékén nyaraló európai turistákat.
Finnországban 12 nyaralónál diagnosztizáltak maláriát, közülük 3-an nem megfelelő gyógyszerekkel védekeztek, míg 9-en egyáltalán nem tettek semmit a fertőzés megelőzése érdekében. Dániában 8 maláriás beteget kezelnek jelenleg, melyek közül egy életét vesztette a betegség következtében. A jelentések szerint egyikük sem szedett maláriaellenes készítményt utazása során. Hollandiában szintén 8 esetet regisztráltak és ebből egy lett halálos kimenetelű. Az Egyesült Királyságban 17-en betegedtek meg a veszélyes parazitától, közülük 12-en egyáltalán nem szedtek malária elleni gyógyszert. A maláriás fertőzés ellen komplexen védekezhetnek a nyaralók. Ma már rendelkezésre állnak különféle maláriaellenes gyógyszerek, amelyek szedésével kiküszöbölhető a fertőzés.
Évente mintegy 125 millió utazó látogat el a több mint 100 maláriaveszélyes trópusi vagy szubtrópusi területre, és ebből közel 10 000-en betegednek meg a jelentések szerint. Ugyanakkor a WHO becslései szerint az utazási maláriás megbetegedések valós száma ennek mintegy a háromszorosa. Az egyik kiemelten veszélyes zóna malária szempontjából a dél-szaharai vidék, ide tartozik Kenya, Tanzánia, Zimbabwe és Etiópia, Zanzibár és Mauritius. A malária más földrészeken is igen elterjedt, maláriaveszélyes terület például India és környező szigetei, az Indonéz szigetvilág, Thaiföld, Kambodzsa és Vietnám. A malária megtalálható a latin-amerikai földrészen is, kiemelten veszélyes Brazília Amazonas közeli területe, Mexikó és Peru bizonyos részei, a Karib térségből Venezuela és Dominika.