A MATUR Budapesti Tagozat elnöksége kiemelt jelentőséget tulajdonít a forgalmi adatok helyes értelmezésének, a korrekt helyzetértékelésnek. Innen kiindulva úgy látjuk, hogy a magyar gazdasághoz hasonlóan, turizmusunkat is legyengült állapotban érte el a válság. A valós piaci viszonyokat tükröző külföldi beutazás releváns forgalmi mutatói az elmúlt három évben, minden ellenkező híreszteléssel szemben, lehangoló állapotot jeleznek: a vendégéjszakák száma drámai módon csökkent, romlott a forgalmi struktúra, legutóbb pedig mérséklődött a kereskedelmi szálláshelyek bevétele. Szó nincs tehát rekordévekről.
Mindeközben jellemzően elmaradtak szükséges fejlesztések, hiányoznak a valós ágazati preferenciák, csúszásban van a TDM rendszer, az országmarketing pedig továbbra is ötlettelen.
A szakma és a miniszterelnök március 6-i találkozója egyértelművé tette a kormányzat turizmussal kapcsolatos álláspontját:
-Míg az Európai Unió engedélyezi a vendéglátás ÁFA –jának csökkentését és a tagállamok többsége a szállodaiparban is kedvezőbb ÁFA kulcsot alkalmaz, addig itthon, immár harmadszorra emelik az ÁFÁ-t
-Míg az EU számos tagállama kedvezményekkel, promóciós keret emelésével mentőcsomagot dolgozott ki a turizmus számára, addig nálunk reálértékben csökkent az erre szánt összeg és nemcsak, hogy nincs mentőcsomag, de számos olyan kedvezőtlen intézkedés sújtja a szakmát mint pl. a falusi turizmussal, az étkezési utalványokkal kapcsolatos lépések
-Több tagállamban most vezetik be az adómentes üdülési csekket, míg itthon annak megadóztatása van napirenden
-Az EU tagállamok többsége patrióta gazdaságpolitikát folytat, míg itthon a külföldi tőketulajdon nyomasztó túlsúlya a jellemző. Ennek logikus következménye, hogy az ágazatban képződő nyereség döntő része, hazai visszaforgatás helyett külföldre kerül
-Az EU tagok többségében, különösen a munkahelymegőrzés és -gyarapítás céljából, megkülönböztetett figyelmet fordítanak a turizmusra jellemző kis és középvállalkozások támogatásának, addig nálunk jórészt a multinacionális nagyvállalatok és pénzintézetek élvezik a preferenciákat.
Nehezen értelmezhető a találkozón elhangzott igény a Nemzeti Turizmusfejlesztési Stratégia újrafogalmazására, nem különben az az elvárás, hogy a turisztikai ágazat viselkedése közelítse az európai normákat. Úgy gondoljuk, hogy itt nem a szakma van lépéskényszerben, nem elvonni kell, hanem helyzetbe hozni ágazatunkat, hogy az valóban kitörési pont lehessen.
A helyzet megoldásának a kulcsa most nem a vállalkozások kezében van. Álláspontunk szerint a turizmusban az EU által követett, fentiekben vázolt gyakorlat vezet el a válságból való kilábaláshoz. Mindezekhez kapcsolódva megismételjük egy patrióta gazdaság-és turizmuspolitika kidolgozásának szükségességét.
A MATUR Budapesti Tagozat elnöksége