.A johannita lovagok építettek először ispotályt fürdővel együtt a mai Rudas fürdő helyén. Ennek köveiből építtete Buda megszállása után 1566 – 1572 közötti Szokoli Musztafa budai pasa a mai Rudas ősét, amely a mai napig fogadja vendégeit.
Az ilidzsa (termálfürdő) jellegű török fürdők központi részét a medence foglalta el, amely termálvizekre épült, a hamam (gőzfürdő) típusú fürdők központjában pedig egy izzasztókő volt található.
A Rudas fürdő épületének központi egysége a nyolcszögletű medence, amely egy nyolc oszlop által tartott medencetérben található. Ezek támasztják a jellenzetes, üvehablakokkal áttört félgömb alakú kupolát. Innen kapta török nevét - „Zöld oszlopos fürdő” - a mai Rudas. (az oszlopok eredtileg zöldek voltak, a kövek maradványait ma a falakban láthatjuk helyenként.)
A Rudas név eredetével kapcsolatban eltérő vélemények vannak. Egyes források a fürdő rác elnevezésenek (Rudna ilidzse, azaz ásványos fürdő) tulajdonítják az elnevezést, mások szerint a közeli kompkikötő volt a névadó. Tény azonban, hogy a Gellért hegy melletti ingoványos Duna partra csak több tucatnyi vöröfenyő oszlop elhelyezése után nyílt lehetőség (ezek konzervált maradványait egy korábbi felújítás során megtalálták, azok ma is az épület alatt találhatók).
A Rudas sikere nem egyedülálló öröm a főváros számára – mondta Szőke László, a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt, vezérigazgatója. - vezérigazgató, Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. - A közeli m últban a CNN a Gellért fürdőt, a Guardian a Palatinus fürdőt, a Spiegel Online a Széchenyi fürdőt sorolta a legjobbak közé.”
A Rudas tovább szépül, a közeli jövőben a hozzá csatlakozó, egykori Aranybárány fogadó és az az épület legfiatalabb, déli egysége, az 1939-ben épült, legutóbb ásványvíz palackozóként funkcionáló szárny szépül meg, és válik a fürdőkomplexum részévé.