2013 első tizenegy hónapjában a Romániába érkező 1,23 millió külföldi kétharmada Bukarestben vagy a megyeszékhelyeken keresett szállást, és elkerülték a hegyvidéki üdülőket, a tengerpartot, a Duna-deltát. Vagyis elsősorban üzleti célból, vagy a multinacionális cégek vállalati csapatépítéseire érkeztek, közülük a legtöbben Németországból (164 ezer) és Olaszországból (139 ezer).
Ami a konkrét célpontokat illeti, a tizenegy hónap alatt körutazásokra, tengerparti vagy hegyvidéki üdülésre, gyógyturizmusra 390 ezer külföldi fizetett be. A tengerpartot továbbra is kerülik a külföldiek, mert mindössze 31 ezren választották desztinációként (köztük hatezer német, 3900 lengyel, 2200 orosz), míg a Kárpátok panziói, szállói első sorban az izraelieket vonzották (15 500), valamint a németeket (14 700), lengyeleket (7700). A gyógyturizmust, a lassan, de határozott léptekkel fejlődő, bővülő székelyföldi kínálatnak köszönhetően a magyar turisták uralják, a 31 ezer vendég harmada Magyarországról érkezett, míg a Duna-deltára 22 ezer külföldi volt kíváncsi.
Persze, ezek a hivatalos, bejelentett adatok, ám a kifehérítéstől még messze álló román turizmusban a valós számok azért ennél nagyobbak. S miközben a turisztikai minisztérium a beutazók számának 3,2 százalékos emelkedését helyezi előtérbe, a szakma sokkal reálisabb.
„A legtöbb külföldi a nagyvárosokba érkezik, ők nem turisták. Amíg a hatóságok nem támogatják a beutaztatást, a helyzet változatlan marad, mert előbb adni kell, vonzó feltételeket teremteni, s csak utána várni az eredményeket” – kommentálta az statisztikai hivatal számait Radu Enache, a romániai Continental-lánc fő tulajdonosa, a szállodások szakszövetségének (FIHR) elnöke.