ttrend • Milyen változásokkal jár a minisztérium átalakulása?
Az átalakulástól független szervezeti változás lesz, hogy a vendéglátás felügyelete átkerül a Gazdasági és Közlekedési Minisztériumtól hozzánk. Erről a miniszteri szintű megállapodás még év elején megszületett, jelenleg az átvétel technikai részleteit egyeztetjük. Ezzel párhuzamosan készítünk egy teljes körű felmérést az ágazatról, amely várhatóan még az idén vagy a jövő év elején elkészül.
ttrend • Elkészült a turizmustörvény tervezete. A szakma üdvözölte, de volt, aki „fércmű”-nek nevezte.
Hosszadalmas és alapos egyeztetésen vagyunk túl, amelynek során a szakma hangot adhatott a véleményének. Azt, hogy nem nagyon konkrét, én nem látom problémának, hiszen ez egy kerettörvény, a részletes szabályozást más – és más szintű – jogszabályok fogják tartalmazni. A törvénytervezet közigazgatási egyeztetése lezárult, a kormány benyújtotta az országgyűlésnek, és már megtárgyalta és elfogadta az sajtó- és kulturális-, az önkormányzati és területfejlesztési-, a költségvetési-, valamint a gazdasági és informatikai bizottság.
ttrend • A sport- és turisztikai bizottság még nem?
Egyelőre nem kerül a bizottság elé a tervezet, és az általános vitája is csak az ősz folyamán kezdődhet meg. Azt reméljük, addigra szakmai érvekkel meg tudjuk győzni a tagokat és a frakciókat, s az ötpárti konszenzus sem kizárt.
ttrend • Mikorra várható a turizmustörvény elfogadása?
Most csak az biztos, hogy az idei őszi ülésszakon tárgyalni fogja a parlament, de azt a mostani politikai helyzetben nagyon nehéz lenne megjósolni, hogy elfogadják-e.
ttrend • Mennyire sikerült eleget tenniük a többi elvárásnak? Cél volt a szorosabb együttműködés a RIBekkel; előrelépés a főváros marketingjében; az egészség- és konferenciaturizmus fejlesztése, közös akciók indítása szakmai szervezetekkel.
Erősítettük a kapcsolatot a RIBekkel – együtt dolgoztunk ki szempontrendszert a pályázatok értékelésére –, ez kötelezettségünk is volt. Eredmény, hogy a regionális turisztikai pályázatokra idén 1,5 milliárd forint jutott a tavalyi 900 millió forint helyett. A konferenciaturizmust segíteni fogja a Lágymányosi híd budai hídfőjénél álló Tüskecsarnok kongresszusi központtá való kiépítése. A pályázatokat június elejéig lehet benyújtani, és ha minden jól megy, 2009 végére mintegy 10 milliárd forintból felépülhet a négyezer fős konferenciaközpont, amelyet a befektető 25 évig használhat. A szakmai szervezetekkel való együttműködésre jó példa a turisztikai desztináció-menedzsment pályázat előkészítése. Mi képviseljük az állami oldalt a Turisztikai Érdekegyeztető Tanácsban, amelyben együtt dolgozunk a fővárossal, a kerületekkel és a vállalkozókkal Budapest turizmusának fellendítéséért. Itt említhető a Légi Marketing Alap is, amely arra szolgál, hogy a diszkont-légitársaságok magyarországi járatnyitásait ösztönözzük. Az egészségturizmus terén talán az a legfontosabb, hogy elkészült az egészségturisztikai stratégia. Tervezzük továbbá egy egészségturisztikai iroda létrehozását az MT Zrt.-n belül, amely amellett, hogy együttműködik az egészségturisztikai szolgáltatókkal, gyógyfürdőkkel, és a termálklaszterekkel például a marketing területén, termékfejlesztéssel, kutatással, minősítéssel is foglalkozna, és amelynek előbb-utóbb önfenntartóvá kellene válnia.
ttrend • Az Ecostat néhány hete napvilágot látott elemzése 2008 kihívásai között első helyen említi a gyenge országimázs megerősítését.
Nem feladatom, hogy megítéljem, milyen az országimázs (de szerintem nem is igaz ez a megállapítás). Azt viszont haladásnak tartom, hogy a Magyar Turizmus Zrt. új turisztikai arculat kialakítását kezdte meg. Tavaly az MT Zrt. 500 millió forint többlet marketingforrást kapott a 2007-es utószezont és a 2008-as előszezont népszerűsítő reklámkampányokra. Megállapodás született arról is, hogy ha az említett időszakban a vendégéjszakák száma 300 ezerrel nő, vagyis a kampányok eredményesek lesznek, az MT Zrt. idén is számíthat újabb 500 millió forint pluszforrásra. A vállalás teljesült, kollégáim már készítik elő a következő 500 millió forint lehívását.
ttrend • Amikor kinevezték, azt mondta, szeretné, ha hazánk három éven belül öt hellyel előbbre kerülne a turizmus versenyképességi rangsorában. Az idén már hét helyet ugrottunk előre. Elégedett?
Természetesen igen, bár azt gondolom, hogy vannak olyan mutatószámok is, amelyek ennél pontosabban tükrözik a turizmus helyzetét. Készül egy tanulmány arról, mely pontokon lehet erősíteni a versenyképességünket. Az egyik ilyen pont a turisztikai szolgáltatások áfája. Ha a konvergenciaprogram végrehajtása sikeres lesz, és lesz majd egy gazdaságélénkítő csomag, annak részeként az áfacsökkentés is napirendre kerülhet.
ttrend • Nehéz vagy könnyű időszak vár ön szerint az ágazatra? A magas olajár nem kedvez a turizmusnak, az erős forint a beutazóforgalmat fogja vissza. Az első negyedévben a külföldi vendégek és a vendégéjszakák száma is csökkent.
Optimista vagyok: azt gondolom, hogy idén biztosan néhány százalékos növekedést fog produkálni az ágazat, főként a belföldi turizmus növekedését várom.