A Szikla majmai

Gibraltár félsziget Spanyolország (ezen belül is Andalúzia) legdélibb sarkában, ott, ahol az Atlanti-óceán találkozik a Földközi-tengerrel. Nyugatról az Algecirasi-öböl és Algeciras város határolja a különleges politikai helyzetű Gibraltárt. Neve az arab Dzsebel al-Tárik („Tarik sziklája”) kifejezésre vezethető vissza, ugyanis 711-ben itt szálltak partra a hódító mórok Tarik vezette első csapatai.  

A város egy 425 méter magas szikla körül foglal el alig 6,5 km2-es területet. A szikla nyugati tövében rendkívül sűrűn lakott kisváros alakult ki. Gibraltár Nagy-Britannia gyarmata, de azon belül némi autonómiát élvez. Ezt a rendkívül fontos stratégiai pontot az 1713. évi utrechti béke sorolta angol fennhatóság alá, és a britek a mai napig nem hajlandóak a területről lemondani. Ez az akaratot 1967-ben a gibraltáriak is jóváhagyták, amikor egy népszavazás keretében elsöprő többséggel a brit állampolgárság mellett döntöttek. Gibraltárt két irányból lehet megközelíteni: a szárazföld (Algeciras város) irányából egy keskeny földnyelven keresztül vagy a tengerről hajóval. A legtöbben Spanyolország felől érkeznek, ahol az utazó azonnal szembesül a brit adminisztrációval, mivel zord brit bevándorlási tiszt ellenőrzi az okmányokat. Az Európai Unió állampolgárai természetesen nem kapnak pecsétet útleveleikbe, de külön kérésre be lehet szerezni ezt a ritka stemplit. A tiszt ilyenkor kézzel odaírja az „own request” (saját kérésre) megjegyzést, hogy semmi félreértés ne legyen a kirívó esetből. A határállomást elhagyva jellegzetes brit, piros telefonfülkét láthatunk, majd 30 méter megtétele után (ha van egy kis szerencsénk) a közlekedési lámpa pirosra vált, és a sorompót leengedik. Nem, nem vonat halad el az orrunk előtt, hanem egy éppen érkező vagy induló repülőgép kap elsőbbséget. A fő közlekedési út itt keresztezi a gibraltári repülőtér kifutópályáját, és ilyenkor a lehető legközelebbről lehet megtekinteni a fel- vagy leszállást.

A közlekedésben a kontinens szabályait követik a felerészben bal-, felerészben jobbkormányos kocsik. A boltokban angol fontban határozzák meg az árakat, de lépten- nyomon gibraltári font akad a kezünkbe. Ez a valuta lényegében csak itt használható, mert mind Nagy-Britanniában, mind Spanyolországban némi diszkonttal váltják. Természetesen fizethetünk euróval is. Érdekes a helyiek nyelve, az utca embere felváltva beszél spanyolul és angolul, de létezik egy köztes, kevert nyelv, a Llantino. Persze könnyen találhatunk arabul beszélő marokkóit is. Ez a sokszínűség csak fokozódik, amikor az ékszerboltok közelébe sodródunk. Ezek nagy része zsidó kézben van, akik egymás között héberül beszélnek. Ugyanezt a sokszínűséget találjuk az étlapokon is.

A lankásabb nyugati oldalon található a város központja és legnagyobb kiterjedésű lakóövezete. A 28 ezer gibraltári állampolgár mellett egyre több a betelepülő, ideiglenesen munkát vállaló. A lakásigényeket új, magas építésű házakkal próbálják kielégíteni, de mivel szabad szárazföldi telek már nemigen akad, feltöltik a part menti öblöt, a tengertől hódítanak el újabb területeket. A helyhiány miatt a lakásbérleti és -eladási árak megközelítik a londoni szintet, ezért sokan Spanyolországban bérelnek lakást, és naponta ingáznak.

Gibraltár legnagyobb értéke mindig is a stratégiai fekvésű kikötő volt. Ma is meglehetősen aktív a katonai jelenlét, megfordulnak itt nemcsak a királyi, de az amerikai haditengerészet hajói, tengeralattjárói is. Egy-egy ilyen kikötésnél a tengerészek elözönlik a várost, nem kis munkát adva a helyi katonai rendőrségnek. A kereskedelmi hajók mozgása is jelentős, hiszen ez a szoros Európa legfőbb kijárata a világtengerek felé. Gibraltár gazdaságának alapját továbbra is a kikötő adja, de újabban egyre jelentősebb a turizmus és a pénzügyi szolgáltatók megtelepedése, valamint az on-line kaszinók közül is sokan Gibraltárra teszik székhelyüket a kedvező vállalkozási adó miatt. A turizmus vonzereje pedig Gibraltár forgalmiadó-mentességében rejlik. Az alkohol, a cigaretta és az ékszerek jóval olcsóbbak itt, mint a brit vagy a spanyol boltokban.

Meglepő módon Gibraltár nemcsak urbánus látnivalókat kínál, hanem természeti ritkaságot is rejt: Európában csak itt élnek vadon majmok. A gibraltári majmok a Szikla bozótos, felsőbb részein telepedtek meg. Az öt csoport összesen nagyjából 230 egyedet számlál, és a csoportok harcban állnak egymással. Eredetük homályba vész. Egyes elképzelések szerint a mórok hozták őket magukkal, mások úgy vélik, hogy ezek a megmaradt példányai a több millió évvel ezelőtt Dél- Európát benépesítő populációnak. Az biztos, hogy a brit területszerzés előtt már itt voltak a szikla majmai. Ugyan vadon élő állatokról beszélünk, de Gibraltár majmai már régóta az embertől függnek. A helyi állatkert látja el őket élelemmel, és ha ez nekik nem elég, fosztogatásba kezdenek. A turistákat rendszeresen meglopják, főleg, ha élelmiszer vagy annak látszatát keltő zacskó van a szerencsétlen látogatónál. Akár a fényképezőgépet is kitépik az ember kezéből, és ellenállás esetén még harapnak is. A majmokat évente egyszer befogják, és orvosi vizsgálatban részesülnek. Mindegyik egyedet microchippel látják el, és külön nevük van.

A közkeletű vélekedés szerint addig maradnak a britek Gibraltáron, amíg a majmok ott vannak. Talán éppen e mítosz miatt Churchill a II. világháború alatt utasításba adta, hogy a hét egyedre zsugorodó állományt Marokkóból és Algériából frissítsék fel. Egy másik legenda szerint a majmok a szikla és a szoros alatt húzódó titkos alagúton keresztül Marokkóból jöttek át. Akár igazak a legendák, akár nem, Gibraltár tényleg elképzelhetetlen a Szikla majmai nélkül.  


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.