"Egy három éves álom vált most valóra" - árulta el Kovács Balázs, a Magyar Turizmus Zrt. ausztriai külképviseletének vezetője, ekkor merült fel először a magyar megjelenés ötlete. A mintegy másfél éven keresztül szerveződött nagyszabású rendezvény sikeréhez szinte mindenki összefogott: a linzi bevásárló-negyed üzleteit tömörítő Linz City Ring, amely több alkalommal tett már lehetővé hasonló, egy-egy városhoz, vagy országhoz kötődő tematikus bemutatkozást, Linz városa, a Felső-Ausztriai tartományi parlament, az ausztriai magyar nagykövetség, a Balassi Intézet - Collegium Hungaricum, a linzi tiszteletbeli konzulátus, az operatív és szakmai közreműködést a Népművészeti Egyesületek Szövetsége vállalta fel, de támogatást nyújtott a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium, valamint a Vidékfejlesztési Minisztérium is.
A háromnapos eseményre itthonról mintegy 300 aktív résztvevő - kiállítók, kézművesek, fellépők - érkezett Linzbe. A hazai turisztikai attrakciókat bemutató standokon túl Magyarországot programozó osztrák utazási irodák is helyet kaptak, amelyek a rendezvény első napján már érezhető forgalomnövekedésről beszéltek.
Az esemény három napján összesen 300 ezer látogatóval számolnak, akik várhatóan nem csak helybeliek lesznek, hanem sokan Felső-Ausztriából, sőt Csehországból is felkerekednek majd, hogy részt vegyenek az eseményen, amelynek idején a Linz City Ring tagüzletek akár 20%-os kedvezményeket adnak áraikból.
A mostani megjelenés azért is kiemelt fontosságú hazánk beutazó turizmusa szempontjából, hiszen a városban pontosan azt a célcsoportot szólíthatjuk meg, akiket Ausztriából Magyarországra szeretnénk csábítani. A 190 ezres Linzben a polgárok átlagos életkora 45 év, a munkanélküliség mindössze 4%-os, a lakosság vásárlóereje kifejezetten magas. A várossal régóta jó kapcsolatot ápol nemzeti marketingszervezetünk, tudtuk meg Kovács Balázstól. Az egyik legfontosabb kötődés, hogy Linzet 2010-ben Pécs váltotta Európa Kulturális Fővárosaként. Linz elnöksége idején több magyar delegáció is felkereste a várost, megismerni kulturális kínálatát, fejlesztéseit, amit 2010-ben ők is viszonoztak. Részben ennek hatására 2010-ben Baranya megyében az osztrák vendégéjszakák száma 300 százalékkal emelkedett. A külképviseleti vezető úgy látja, hogy az ehhez hasonló "kapcsolatmarketing" egyre fontosabb szerepet tölt be.
A vásári forgatag nyitányát csütörtökön délelőtt tartották, ahol röviden mindenki megszólalt, aki a rendezvény megszervezésében szerepet játszott. Magyarország ausztriai nagykövete, Szalay-Bobrovinczky Vince a 2011 óta folyamatosan fejlődő osztrák-magyar kapcsolatokat hangsúlyozta. Linz polgármestere, Franz Dobusch viccesen emlékeztetett rá, hogy a város a magyaroknak köszönheti, hogy császárváros lett, hiszen III. Friedrich annyira tartott Hunyadi Mátyás csapataitól, hogy az 1400-as évek végén Linzbe tette át a székhelyét és innen irányította az országot. Felső-Ausztria helyettes tartományi főnöke, Franz Hiesl elárulta, hogy a Duna forrásától egészen Budapestig elbiciklizett már, és szereti a gulyást, a paprikát, sőt a Piroskákat is.
Kovács Balázs hangsúlyozta, sosem volt ilyen jó turisztikai kapcsolat a két ország között, Magyarország a tavalyi évben Ausztriából vendégrekordot regisztrált. Méhes Márton, a Balassi Intézet - Collegium Hungaricum vezetője a felvonultatott kulturális programot ismertette, amely egészen széles skálát jár be: a magyar tradicionális népzenétől a progresszív jazzig minden bemutatkozik a színpadon ezalatt a három nap alatt. Balatoni Mónika, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkára kiemelte, érdemes újra és újra felfedezni Magyarországot, azoknak is, akik jártak már hazánk nevezetes helyein. Tóth Katalin, a Vidékfejlesztési Minisztérium nemzetközi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára a hungarikumok megőrzésének és közkinccsé tételének fontosságát említette, és a Vidék Mustrára invitálta a Martin Luther Platzra összegyűlt érdeklődő tömeget.
A nyitófogadáson Szalay-Bobrovinczky Vince nagykövet állami elismerést (Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztet) nyújtott át Pedák-Vattay Katalinnak, Magyarország linzi tiszteletbeli konzuljának Felső-Ausztriában és Linzben folytatott tevékenységének elismeréséért.
Hogy kerül a címbe a népmesei motívum? Kevesen tudják, de éppen ezt a vidéket jelöli. A 900-as években az Enns folyó jelentette a határt a két ország között, Felső-Ausztria akkori elnevezése pedig "Ob der Enns" (az Enns folyó felett) volt, ennek elhallásából ered a minden magyarnak ismerős fordulat. Ez azonban csak egyike annak a számtalan magyar kötődésnek, amelyekre a városban járva bukkanhatunk.
(Fotók: Ungarisches Tourismusamt/APA-Fotoservice/Hartl)