Ezen a napon jelentette meg "Az alkohol és víz keverése" című disszertációját, melyben rögzítette annak 40 százalékos arányát.
A vodka (lengyelül: wódka, oroszul: во́дка, ukránul: Горілка, szó szerinti jelentésben "vizecske") egy általában színtelen, hagyományosan erjesztett gabonából vagy burgonyából készülő égetett szesz, mely nagyrészt víz és etanol elegye, ízanyagokat pedig csak nyomokban tartalmaz.
A Wikipedia szerint a hidrométer oroszországi bevezetése előtt jellemzően 38,3%-os vodkát gyártottak, Mihail Hrisztoforovics Reutern pénzügyminiszter javaslatára azonban 1866-ban a minimális szeszfokot – adózási okokból – 40%-ban határozták meg. 1894-ben az Orosz birodalom teljes területén állami monopóliumot vezettek be a vodka gyártására és kereskedelmére. Ennek a törvénynek az volt a jelentősége, hogy ezzel egy időben szigorú gyártási előírásokat, szabványokat vezettek be. A szabványok kidolgozására tudományos bizottságot állítottak fel, melyben Mihail G. Kucserov, V. V. Verigo és más kitűnő tudósok működtek közre. Ezeknek a szabványoknak hatására a 20. század elején az orosz vodka garantált minősége és tisztasága világszerte biztosította a népszerűségét, amit napjainkig sikerült megőriznie. A Mengyelejev legenda annyiban mégsem teljesen hamis, hogy a tudósok valószínűleg felhasználták az ő kísérleteinek eredményeit is...
Mindez semmit nem von le az orosz vodka méltó hírnevéből.