A fejlesztési projekt által megoldandó legsürgetőbb feladat a nemzeti örökség részét képező terület és épületegyüttes megóvása, emellett azonban a projektgazda hosszú távra a pincerendszer turisztikai hasznosítását, a nagyközönség felé történő megnyitását is célul tűzte ki.
Csütörtökön sajtótájékoztató keretében nyújtottak információt az elmúlt 10 hónapban zajló munkálatokról, a jelenlegi állapotról és arról, hogy a pincerendszer elkészültekor hogyan és milyen funkciókkal csatlakozik be a Prímás Pince, a város és a régió működésébe, idegenforgalmába.
A múltat idéző pincerendszer 2010. májusától egyedülálló borkulturális központként nyitja meg kapuit, mely sokszínű látnivalókkal és szolgáltatásokkal várja majd a hazai és külföldi közönséget. A fejlesztés célja a turisták számára egy európai színvonalú régiós turisztikai központ szolgáltatásait nyújtani, ugyanakkor a magyarországi borhagyomány és –kultúra értékeit bemutatni.
A felújított pincerendszer új főbejárati portált kap, amelyen át a Turisztikai Fogadó Központba jutunk, ahol a látogató tájékoztatást kap a Bazilika-negyed, Esztergom város, a Dunakanyar, a Közép-dunántúli régió, a Vág-Duna-Ipoly Eurorégió és az Ister-Granum Eurorégió kulturális, történelmi, természeti nevezetességeiről. A Fogadó Központ programok megszervezésére, szállás foglalására is alkalmas lesz. A pincerendszer Fogadó Központjának része továbbá egy kávézó, mely nem csak a turistáknak, hanem a helyben lakóknak, tanulóknak kíván találkozási pontja lenni. A fogadótérben a borhoz és a borászathoz kapcsolódó tárgyakat, egyedi Prímás Pince termékeket árusítását biztosító ajándékbolt nyílik.
A pincerendszer alagútszakaszán lesz majd látható a történelmi Magyarország borvidékeinek bemutatója. Amellett, hogy a vendégek megismerhetik Magyarország borászati történelmét, 180 válogatott magyar borból akár kóstolhatnak is. A pincerendszer borai között kiemelt helyen jelennek majd meg az Erdő Péter bíboros által 2007-ben alapított Prímási Borrendhez tartozó Vinum Primatis borok.
A pince másik szárnyában kap helyet a „Prímás Bora” tárolására alkalmas terület és az Interaktív Borászati Kiállítás. Itt interaktív technikák segítségével bemutatják majd a borászatban használt eljárásokat, eszközöket. A koncepció egyik eleme egy újonnan bevezetett minőségi termék, a Prímás bora cím elnyeréséért versengő borok kiválasztása, tárolása.
A munkálatok során sor kerül a Prímás Pince Étterem teljes körű felújítására. Jövő májustól az étterem a komplexum részeként, de kívülről is megközelíthetően, megújult étlappal és újjászülető külsővel, kitűnő magyar borokat kínálva újra megnyit. A komplex fejlesztéssel a hazai bortermeléssel kapcsolatos ismeretek terjesztése, és az itthon termelt borok fogyasztásának elősegítése a cél.
Az építtető INCORONATA, a Mátyás-templom Kulturális Központja 2009. április 14-én kötötte meg a felújításra vonatkozó kivitelezési szerződést a közbeszerzési eljárás során nyertes CONFECTOR Mérnöki Iroda Kft-vel. Az elmúlt hetekben a CONFECTOR Kft. a munkaterületet átvette, elkerített felvonulási területet alakított ki, és látványos változások történtek a Prímás Pince felújítása, állagmegóvása kapcsán. Folyamatosan zajlik a külső WC építése, a pincerendszerben a nem eredeti épületrészek, a boltozatok közötti lefalazások elbontása, a leendő étteremrész átalakítása, itt a válaszfalak jelentős hányada a földszinten és a galéria szinten elkészült. Épül a Turisztikai Fogadó Központból induló látványlift, az Interaktív Borászati Kiállításnak helyet adó Kispincében a szivárgó rendszer kiépítése zajlik. Az elmúlt időszakban zajlottak a támfalak horgonyzási munkálatai a Sötétkapu jobb oldali részén.
'