Az Európai Unió országaiban bonyolódik a nemzetközi turizmus meghatározó része. Mivel az unióban nincs egységes turizmuspolitika, fokozott jelentőséget kaphatnak az ilyen, évente megrendezett fórumok, ahol a tagországok közös problémáikra közös megoldásokat kereshetnek.
A fórum plenáris ülését magyar részről dr. Csillag István miniszter nyitja meg. Az uniós választások miatt az EU képviselőjének nevét később közlik.
Egységes belső piac
A napirenden szereplő három fő témáról szekciókban folyik a tanácskozás. Dr. Balázs Péter EU-biztos vezeti a „Szolgáltatások egységes belső piaca a 25 uniós tagországban” munkacsoport üléseit. A standardizálás egyre elterjedtebb követelményéről Markus Luthe, a Német Szállodaszövetség egyik vezetője, a turisztikai szolgáltatások szabad áramlásának előnyeiről a Lengyel Turisztikai Kamara elnökhelyettese, Pawel Niewiadomski, ennek az európai szociális modellt érintő esetleges kihatásairól Francisco Ballestero, az Európai Polgári Légiközlekedési Dolgozók Szövetségének titkára tart vitaindítót. A hallottak megvitatása és a hozzászólások után délután izgalmas témával folytatódik az ülés: az egészségbiztosítás és a gyógyturizmus kapcsolatáról Joachim Lieber, az Európai Fürdők Szövetsége (ESPA) főtitkárától hangzik el előadás. A Royal Dutch Touring Klub képviseletében Kees-Jan Van Ginkel fejti ki véleményét a civil szervezetek minőségfejlesztésben betöltött szerepéről. Foglalkoztatás és képzés
„A foglalkoztatás és képzés a turisztikai ágazatban” témakörrel foglalkozó szekcióban áttekintik a turisztikai képzés kihívásait, a szezonális és a részmunkaidős foglalkoztatás, a munkaerő mobilitásának kérdéseit. E szekcióban a moderátor szerepét dr. Wolff Péter, az OIB elnöke tölti be, az egyik vitaindító előadást dr. Niklai Ákos, a Magyar Szállodaszövetség elnöke tartja. Majd „A Szórakoztató iparban a siker kulcsa a képzés” címmel David Cam, az Europarks elnökének munkaanyagát hallhatják a résztvevők. A vitát követően, a délután folyamán a vidéki foglalkoztatási lehetőségekről Dieter Pfurtscheller, a bregenzerwaldi (Ausztria) régiófejlesztési társulás menedzsere fejti ki véleményét. A vendéglátásban és a szórakoztatóiparban dolgozók életkörülményeinek javítását célzó gyakorlati megoldásokról pedig David Battersby, a Hospitality and Leisure Manpower ügyvezető igazgatója beszél.
Trendek a rétegturizmusban
A harmadik munkacsoportban az európai szakemberek a turizmus új trendjeit elemzik, kiemelt figyelmet szentelnek az egyes társadalmi rétegek turizmusának fejlesztésére, a szenior és mozgáskorlátozott, valamint az ifjúsági turizmus helyzetére és kihívásaira. A délelőtti előadásokat a Svéd Turisztikai Hivatal vezetője, az Ifjúsági Szállások Szövetsége Európai Uniós Tagozatának elnöke, valamint a World Travel and Tourism Council elnöke tartják. Délután a szaporodó számú diszkont-légitársaság teremtette piaci helyzetről beszél Jean Booke, az ECTAA légi közlekedési bizottságának elnöke. A felelősségteljes, azaz környezetbarát turizmus jelentősége a témája Giulia Carbone (ENSZ Környezetvédelmi Program) előadásának.
Végszó
Október 16-án plenáris üléssel zárul a turizmus fórum, amelyen mindhárom munkacsoport vezetője összefoglalja az előadások tanulságait, a véleményeket és javaslatokat, majd az összegzést általános vitára bocsátja. A délelőtt folyamán felszólal majd az Európai Parlament és a Régiók Tanácsának képviselője, az Európai Bizottság több biztosa. Jelezte részvételét az Idegenforgalmi Világszervezet (WTO) főtitkára, Francesco Fragnialli is. Végül a fórum elfogad egy olyan javaslatokat tartalmazó dokumentumot, amely tükrözi a turizmusban résztvevők véleményét. A fogadó ország képviseletében a záróbeszédet dr. Medgyessy Péter miniszterelnök tartja. A rendezvénynek helyet adó Magyarország, ezen belül Budapest számára ez az esemény nagy turizmusdiplomáciai siker, megtiszteltetés, egyben megmérettetés is.