Hozzátette: ebben az időszakban 26 milliárd forint pályázati pénz áll rendelkezésre turisztikai célú fejlesztésekre. A fejlesztések irányában kiemelte a minőségi szálláshelyek és szolgáltatások arányának növelését, illetve a meglévő szolgáltatások színvonalának emelését.
Pajna Zoltán fontosnak nevezte azt, hogy egy-egy település és térség saját imázst és marketinget alakítson ki és ehhez saját kulturális és infrastrukturális kínálatot alakítson ki. Szerinte csak így biztosítható a régió turisztikai versenyképessége.
Sóvágó László (Fidesz), Hajdúszoboszló polgármestere örömét fejezte ki, hogy az országgyűlés határozatának köszönhetően jövőre több jut a turizmus támogatására. Megjegyezte, hogy a gazdasági válság mellett az idei csapadékos nyár sem segítette a város idegenforgalmát, de a tavaly átadott Aqua-Palace élményfürdő sokat enyhített ezek hatásain.
A polgármester felvetésére Pajna Zoltán - aki egyben Debrecen alpolgármestere is - elmondta: tárgyalásokat folytat a debreceni önkormányzat a Debreceni Egyetemmel és több céggel annak érdekében, hogy a debreceni repülőtérről a közeljövőben menetrend szerinti járat közlekedjen egy német nagyvárosba. Ez nagyban hozzájárulna az Észak-Alföld idegenforgalmához - tette hozzá.
Mező Ferenc, az Észak-Alföldi Regionális Fejlesztési Ügynökség igazgatóhelyettese rámutatott, hogy az Új Széchenyi Terv kiemelten támogatja az egészségturizmust, így az Észak-Alföld sikeres pályázatokkal jelentős forrásokhoz juthat. Megjegyezte, hogy a termálvízre épült fürdőkultúrát itt erősíti a nemzetközi hírű orvosi, klinikai háttér az Európában egyedülálló ökoturisztikai helyszínen.
Szavai szerint a turizmusfejlesztésben nagy fantáziát látnak a régiós cégek, hiszen az ez irányú pályázataikra mintegy négyszeres volt a túljelentkezés az elmúlt időszakban. A pályázók pénzhez juttatásának gyorsítására a jövőben az eddigi kettő helyett egyfordulós pályázati rendszert vezetnek be - ismertette.
A régió 2010-es turisztikai teljesítményének értékelésekor elhangzott: az idén 1,4 millió vendégéjszakát regisztráltak, aminek 67 százalékát belföldi vendégek tették ki. Az összes vendégéjszaka számában egyedül Hajdú-Bihar tudott bővülést felmutatni, itt 1,1 százalékkal nőtt a szám. A régió összes vendégéjszakájának 43 százalékát idén Hajdúszoboszlón töltötték a látogatók. A KSH adatai szerint az elmúlt 10 évben az Észak-Alföld produkálta a legdinamikusabb fejlődést az országban a vendégéjszakákat tekintve. (MTI)