Meghirdeti eladásra a Zsolnay-gyárat a Pécs Holding Zrt. Erről ma dönt az igazgatóság, holnap pedig megjelenik a lapokban a pályázat kiírása, tájékoztatta lapunkat Tóth Bertalan alpolgármester. Voltaképpen befektetőtársat keresnek, vagyis nem pusztán a részvények eladása a cél, hanem az, hogy az új tulajdonos, amely a cégnek legfeljebb csak 49 százalékát birtokolhatja, hosszú távú fejlesztési elképzelésekkel rendelkezzen.
A Zsolnay cégcsoport állami tulajdonú részesedéseinek térítésmentes önkormányzati tulajdonba adásáról egy 2006-os kormányhatározat döntött, így a városé lehetett a Porcelánmanufaktúra jegyzett tőkéjének 100 százaléka. A tulajdonos ÁPV Rt. azonban súlyos feltételek mellett adta át a céget, mondta Tóth Bertalan, hiszen a szerződés szerint a Zsolnaynak meg kell tartania működőképességét, az éves nettó árbevételén belül a tradicionális Zsolnay termékek értékesítéséből származó árbevételnek pedig el kell érnie az ÁPV Rt. által meghatározott értéket, különben kötbért fizet. Ez pedig 800 millió forint évente, tíz éven át. A Zsolnay-gyár rendkívül igényes, az európai piacokon is keresett termékeit kizárólag magas színvonalú technológiával lehetne előállítani. Pécsett ez hiányzik, ezért fordulhat elő, hogy egyes termékek csak két-háromszoros, de akad olyan is, amelyik tízszeres mennyiség legyártásával állítható elő kifogástalan minőségben. Ebből következően a raktáron nagy mennyiségű, eladhatatlan áru marad. A fejlesztés ezt a tarthatatlan állapotot szüntetné meg. A Zsolnay helyzete azonban a vártnál siralmasabb. A cég átvételekor a város kifizette az adósságállomány egy részét, 770 millió forintot, majd 846 millióért megvásárolta a Zsolnay ingatlanait, végül 500 milliót fizetett a gyár költözésére, amely a Zsolnay Kulturális Negyed létrehozása érdekében szükséges. Kiderült azonban időközben, magyarázza Tóth Bertalan, hogy a manufaktúra a befolyt pénzeket kénytelen volt elsősorban adósságkezelésre fordítani, mert az évről évre felhalmozott hiánya lényegesen magasabb, mint amennyit az előző vezetés alatt kommunikált. A Zsolnay termékek jelentős része ugyanis raktárkészleten maradt, így a tervezett árbevétel nem érkezett be, illetve évekig az eladatlan készleteket a bevételi oldalon könyvelték el. A város legutóbbi 500 milliós tőkeinjekciójának következtében a gyárnak körülbelül 7-800 millió forintja van, ugyanennyi kellene fejlesztésre, hogy a termelés korszerűbb körülmények között folyhassék.
A város reményei szerint ugyancsak nyílt eljárással hirdeti meg üzemeltetésre, illetve fejlesztésre a pogányi repülőteret a jelenlegi négy tulajdonos, a pécsi, a megyei, a pogányi önkormányzat és a Holding. A korábbiakkal ellentétben most már írásban is jelentkezett egy légitársaság, mondta Tóth Bertalan alpolgármester. A társaság elsősorban oktatóbázist alakítana ki a nemzetközi repülőtér üzemeltetése mellett, tehát a pályázati kiírás ezúttal reményt keltő lehet. A magyar légitársaság, amely mögött luxemburgi tulajdonosi körök állnak, azt szeretné, ha Pogányban repülőgép szerviz is működne. A repülőtér értékbecslése jelenleg is zajlik, annyit tudni, hogy a könyv szerinti értéke több milliárd forint. Néhány feloldható korlátozás mellett, magyarázta az alpolgármester, a repülőteret akár száz százalékban is el lehet adni. Optimális esetben pedig márciusra meglehet a befektető. (www.bama.hu)