Elakadt fejlesztések, dühös balatoniak

Elfogyott a balatoniak türelme a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) lassú ügyintézése, és a másfél-két éve elakadt tóparti fejlesztések miatt. A vagyonkezelő a vagyontörvényre hivatkozik, gyorsítást ígér.

Egyre nagyobb indulatokat gerjeszt a balatoniak között, hogy olykor másfél-két éve várnak hiába a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) hozzájárulására egy-egy ügyben. Településvezetők állítása szerint az eljárások során eltűntek a beadványaik, és hónapokat, sőt volt, hogy fél évet kellett várni egy-egy válaszra. Lombár Gábor, Balatonfenyves polgármestere kijelentette: osztja más településvezetők véleményét, és büntetőjogi felelősségre vonását kezdeményezné azoknak a hivatali vezetőknek, akiknek döntésképtelensége, vagy hibás ügykezelése miatt indokolatlanul sokat késnek a fejlesztések.

- Elképesztő és felháborító hozzáállás az MNV állami hivatalnokai részéről, hogy a bürokratikus, nem megoldáskereső ügyintézésük miatt több mint két éve áll Balatonfenyvesen egy olyan kétmilliárd forintos beruházás, amelynek adott a befektetője, rendezett az anyagi háttere, megvan egy négycsillagos szálloda jogerős építési engedélye, és még 100 millió forint uniós támogatást is nyert a projekt - mondja a polgármester. Hozzáteszi: emiatt jelentős kár érte már a beruházót, több millió forintos adóbevételtől esett el eddig Balatonfenyves.

Elfogyott a Balaton Fejlesztési Tanács (BFT) türelme is, mivel több elakadt balatoni fejlesztés ügyében is hiába fordult panaszaival az MNV-hez. A közelmúltban a vagyonkezelő felettes szervéhez, a Pénzügyminisztériumhoz írt levelet a szervezet vezetése, megoldást sürgetve a problémára - számolt be Molnár Gábor, a BFT munkaszervezetének igazgatója. Kifejtette, a reklamált fejlesztések állami tulajdonú tómedret (kikötők, strandok ügyében), vagy egyéb állami területet érintenek, amihez szükség volna az MNV, mint vagyonkezelő tulajdonosi hozzájárulására, ezek megszerzése azonban indokolatlanul sok időbe telik.

Egyes vélemények szerint az új vagyontörvény értelmezése okoz fennakadást: ennek az állami vagyon védelme érdekében hozott szigorú szabályai bizonyos esetekben - főként a tómedert érintő fejlesztéseknél - életszerűtlen helyzeteket szülnek. Így például az MNV tulajdonosi hozzájárulása azért nem született meg 2007 óta egy balatonberényi projekt esetében, mert a vagyontörvény értelmében versenykiírással kellene eldönteni, ki vehet használatba egy állami területet, még akkor is, ha az történetesen mederterület. Azért abszurd a helyzet, mert az ilyen fejlesztések az érintett partszakasz tulajdonosi viszonyaitól vagy bérleti szerződéseitől függenek, és senki nem fog versenyezni azért, hogy más partszakasza előtt fejlesszen egy mederterületen.

Balatonberényben olyan partszakasz tartozik a tervezett kikötőfejlesztéshez, amit 2007 elején pályázat útján értékesített az önkormányzat, opciós szerződéssel. A szálloda-, sportlétesítmények- és kikötő építését tervező befektetőnek csak akkor kell kifizetnie a terület vételárát, ha megkapja az engedélyeket, köztük a mederhasználati hozzájárulást és szerződést. A település vezetői többször jártak már az MNV központjában, helyi politikusok, vagy a BFT elnöke kíséretében, hogy felgyorsítsák az ügyintézést, de sokáig hiába. Horváth László polgármester a napokban közölte: megszületett a felmentés a mederterület versenyeztetése alól, így hamarosan megköthető a mederhasználati szerződés a projekt megvalósításához.

Csonki István, a Balatont érintő fejlesztésekben eljáró Közép-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság vezetője arról számolt be, hogy 2007 óta 24 kikötő és strandfejlesztés - köztük több uniós támogatást is nyert - ügyében kezdődött engedélyeztetési eljárás, amelyek valóban elakadtak, de tavasztól változott a helyzet. Az állami hozzájárulásra várakozók közül tízet kiválasztottak, hogy felgyorsítsák az engedélyeztetési eljárásokat, precedenst teremtve a speciális helyzetek megoldására. Az MNV az utóbbi időben együttműködőnek bizonyult a megoldáskeresésben, így a fejlesztések közül nyolc már eljutott a szerződések aláírásáig.

Száraz Gábor, az MNV szóvivője úgy véli, a 2007 őszén életbe lépett vagyontörvény új, szigorú jogi környezetet teremtett az állami vagyon kezelője számára. Szerinte minden eset más, és többnyire az okozza a csúszást, hogy a kérelmező nem teljesíti a tulajdonosi hozzájárulás kiadásának feltételeit. Az uniós támogatást nyert projekteknél különösen nagy az MNV felelőssége, hiszen az állam vállal garanciát a beruházások szabályos megvalósulásáért. A szóvivő hangsúlyozta: az utóbbi hetekben felgyorsult azoknak a vagyonkezelői hozzájárulásoknak a kiadása, amelyeknél a jogászoknak tisztázniuk kellett, mikor és miként mentesülhet az állami vagyon hasznosítása, vagy eladása a versenyeztetés alól. Ez érint több balatoni projektet is. (nol.hu)


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.