A wellness-szállodákba ugyan megérkezett a vendégek döntő többsége, sőt néhol telt ház volt, de az adatokból úgy tűnik, közvetlenül az ünnepek előtt és alatt kevesen szánták rá magukat az utazásra, különösen hétfőn. A legnagyobb vesztesek a szabadtéri programokat is szervező büfétulajdonosok voltak, sok helyütt - például az Őrség több településén - elmosta az eső a műsorral egybekötött húsvéti locsolkodást is. Az egyik dunántúli kisváros rendőrkapitánya szerint olyan vacak idő volt, hogy még részeg autóst se nagyon tudtak fogni. A szekszárdi és a villányi borvidékre egy ebéd erejéig ugyan hozott kíváncsi vendégeket az új autópálya, ám a pincékben jobbára csak a pálinka fogyott.
Csalódott a húsvétban a balatoni szállásadók és étterem-tulajdonosok zöme is. Jóllehet több télire bezárt szálláshely újra fogadott vendégeket, sokszor még azok sem érkeztek meg, akik szobát vagy asztalt foglaltak, de nem volt tömegnyomor az ismét útnak indult hajókon sem. Hévízen, Zalakaroson, Sárváron és Bükfürdőn a nívósabb szállodák általában 65-75 százalékos kapacitáskihasználtsággal működtek, de az idei húsvét itt sem a rekord vendégszámról marad emlékezetes.Kőszeg és Sopron környékén szombaton és vasárnap több panzióra és vendéglőre is ki lehetett tenni a "telt ház" táblát, hétfőn viszont szinte minden kongott az ürességtől. A tavaszi szünet hátralévő része se ígér túl sok jót.
Nagy Tímea, a dél-dunántúli térségben, többek között a Balatonnál is panziókat működtető, szálláshely-közvetítéssel is foglalkozó Randevú Kft. kereskedelmi vezetője elmondta: bár végleges adatok még nem állnak rendelkezésre, várhatóan a tavalyi eredményeket sem sikerül majd megismételni. Az már a foglaltsági adatokból is látszott, hogy az erős forint sokakat csábít majd külföldre, de nem tesz jót a magas benzinár sem. A kegyelemdöfést azonban az időjárási előrejelzés adta meg: az ünnepet megelőző napokban több mint száz vendégük mondta le az utazás, vagy kért elhelyezést wellnesshotelben - számolt be Nagy Tímea. Sokaknál volt szempont az alacsony ár, így a térség több turisztikai szempontból nem túl frekventált, ám fürdővel rendelkező településére sikerült vendégeket küldeni. Miközben több balatoni szálláshelyen fél ház sem volt, a gyógyfürdők közelében lévő kempingek forgalma nem csökkent tavalyhoz képest, sőt arra is volt igény, hogy több dunántúli fürdőhelyen egy-egy napra foglaljanak lakóautó-, illetve lakókocsihelyet a karavánban érkezők számára.
Az északi part több településén, többek között Tihanyban is vendéglőt, illetve büféket működtető Hartmann Tamás szerint nem csupán a rossz idő miatt volt kevés a vendég húsvétkor. Az elmúlt időszakban - például a téli szezonban - különböző programok szervezésére is sokat áldozó üzlettulajdonosok többször csalódtak, ezért sokan már ki sem nyitnak, az üres placcok, bezárt vendéglők pedig nem vonzzák a vendéget. Nem tett jót az alkalmi munkavállalás szabályainak szigorítása sem - tette hozzá Hartmann -, hiszen pár bizonytalan napra szinte senki nem vesz fel embereket. Ők is csak azt a két tihanyi helyet nyitották ki, amivel a család elboldogult. A szombat és a vasárnap szépen hozott a konyhára, hétfőn viszont az elemekkel küzdve összepakoltak. Soha nem volt még példa arra, hogy egy hosszú hétvége előtt az utolsó pillanatban megváltoztassák az árakat - mondta lapunknak a Sopronban és Hegykőn is panziót, illetve vendéglőt működtető Sándor Péter. Most azonban, miután a foglaltsági adataik még a múlt hét elején is nagyon rosszak voltak, úgy döntöttek, rendkívüli árcsökkentés lesz húsvétkor. Sándor szerint az erős forintot különösen az osztrák és szlovák vendégek nem hajlandók akceptálni, az egyébként mind nagyobb számban érkező kerékpáros turistákat emellett a meteorológiai előrejelzések is elriasztották.
Összességében az ünnepi forgalommal nem lehet dicsekedni. Az elmúlt években a legtöbben húsvéthétfőn indultak el kirándulni, s ha jól érezték magukat, még maradtak néhány napot - az idén viszont a rossz idő miatt hétfőn alig érkezett új vendég, sőt a már ott lévők is csapatostul menekültek. (Napi Gazdaság)