Az utóbbi idõben szinte már lehetetlen követni a megszületett turizmusfejlesztési koncepciók, stratégiák számát és lényegét, hiszen egyre több ilyen dokumentummal találkozhatunk települési, kistérségi, megyei és országos szinten egyaránt. Erre itt egy újabb...
– A turizmusfejlesztési elképzelések írott és hivatalos dokumentumban való rögzítését alapvetõen helyes iránynak tartom, hiszen jól mutatja a turizmusban rejlõ lehetõségek széles körû felismerését. Aki hosszabb távon számol a turizmussal, az ma már nem engedheti meg magának, hogy koncepció nélkül, ad hoc jelleggel vágjon neki a jövõnek. A tudatos és fenntartható fejlesztések megvalósításához elengedhetetlen, hogy elõre meghatározzuk céljainkat és az azok elérését szolgáló eszközrendszert települési, megyei, régiós és országos viszonylatban is. Lényeges azonban, hogy a különbözõ szintû fejlesztési elképzelések között legyen bizonyos mértékû összhang.
Van?
– Többnyire igen. Akik érdemben foglalkozni akarnak a saját területük turizmusának mindenkori alakulásával, nem engedhetik meg maguknak, hogy egy elszigetelt, realitásoktól mentes koncepció alapján, rosszabb esetben enélkül dolgozzanak. Mert nem kifizetõdõ. Az EU-s támogatások elnyerésénél ugyanis elengedhetetlen, hogy a projekt illeszkedjen egy olyan koncepcióhoz, stratégiához, programhoz, amely összhangban van az NFT-ben rögzített fejlesztési tervekkel.
Milyen esélyt lát a régiós stratégiában megfogalmazott fejlesztési elképzelések maradéktalan megvalósulására?
– Céljaink megfogalmazásakor igyekeztünk a realitások talaján maradni, szem elõtt tartva a régióba érkezõ potenciális pénzügyi forrásokat és szükségleteket. Miután szoros kapcsolatban állunk az Észak-alföldi Regionális Fejlesztési Ügynökséggel, nagyságrendileg meg tudtuk határozni, hogy terveinket illetõen meddig nyújtózkodhatunk. A regionális tervezés folyamata során sikerült elérni, hogy a régió regionális operatív programjának tervezete és a turizmusfejlesztési stratégiánk összhangban álljon egymással. Továbbra is az egészségturizmus területére szeretnénk a hangsúlyt fektetni, hiszen az elmúlt évek ez irányú fejlesztései nagyban hozzájárultak a régió turisztikai vonzerejének növekedéséhez. Emellett szorgalmazzuk az üzleti és konferenciaturizmus feltételeinek javítását. Az örökségturizmus is markánsan megjelenik a stratégiában, kulturális értékeink ugyanis nagyobb vonzerõre tehetnek szert, amennyiben megoldódik azok méltó módon történõ bemutathatósága. Hasonló egyediséget jelent a régió életében a Tisza, azonban a jelenlegi fogadási körülmények sok helyen kívánnivalót hagynak maguk után. Újszerû elemként jelenik meg a golfturizmus mint turisztikai termék, amely szintén nem nevezhetõ eretnekségnek, egyszerûen óriási igény van rá. A kérdésre válaszolva; a stratégiában megfogalmazott jövõképpel teljesen azonosulni tudok, hiszen olyan régiót vázol, amely komplex turisztikai kínálattal rendelkezik, és amelyben a turizmus fontos húzóágazat.
A német piac hanyatlása megmutatkozik a régió tavalyi vendégforgalmi mutatóin is. A jövõben hogyan pótolják õket?
– A hagyományos küldõ országaink mellett egyre erõteljesebben nyitunk a potenciális piacaink irányába. A környezõ országokban (Szlovákia, Románia, Ukrajna, Lengyelország) az eddiginél intenzívebben hallatunk magunkról, több régiós kitelepülést, bemutatkozást terveztünk. Már az idei évben is nagy hangsúlyt fektetünk a skandináv és az orosz piac megnyerésére. Három hete jöttünk haza az MITF 2006 moszkvai kiállításról, ahol sok újat tudtunk magunkról mondani. Nagy érdeklõdés övezte a régiós szolgáltatók prezentációit, rendkívül nyitottak felénk. Mindemellett nem törõdünk bele a németeket illetõ visszaesésbe, szerintem még nagyon korai lenne temetni a német piacot. Éppen ezért igyekszünk ott is intenzívebben jelen lenni, de nem feltétlenül csak a klasszikus turisztikai kiállításokon. Ne feledkezzünk meg azért arról, hogy igazgatóságunk elsõdleges feladata a belföldi vendégforgalom élénkítése. Az idén célirányosan Budapestet és Észak-Magyarországot „ostromoljuk” ajánlatainkkal, törekedve természetesen az országos ismertség növelésére is.