A szintén a Magyar Turizmus Zrt. (MT Zrt.) észak-európai külképviseletéhez tartozó Balti államokkal együtt a régió évente 6-700 vendégéjszakát jelent hazánknak, mely által hazánk első öt küldő piaca közt szerepel.
Székely György, az MT Zrt. észak-európai képviseletének vezetője a Napi Turizmus érdeklődésére elmondta: az áprilisi hamufelhő ellenére egyértelműen pozitív tendencia figyelhető meg. Az első negyedévben a válságos 2009-hez képest 30-40 százalékos növekedés volt tapasztalható a régióban, majd jött a szintén a régió tűzhányója, az Eyjafjalla, és kissé visszavetette a forgalmat, de még így is 1-2% növekedés volt tapasztalható 2009-hez képest. Májusban viszont ismét megugrott a forgalom. Előző évhez képest 3%-ot nőtt a forgalom.
Székely György elmondta: nem dolgoznak hiába képviseleten, igazán pozitív a sajtója, és magas a népszerűsége Magyarországnak a régióban. Nemrég került a nagyközönség elé az egyik legnagyobb svéd utazási iroda, a Ticket Budapestet népszerűsítő, májusban forgatott filmje, melynek elkészültéből a Napi Turizmus városban járó munkatársa is kivette a részét.
A régióból Svédország teljesít a legjobban. A svédek évekre visszamenőleg 1-5% közötti növekedést produkálnak. A svéd beutazó forgalomnak további lökést adhat, hogy hamarosan kisebb, vidéki repülőterekről is indulnak Budapestre járatok.
„Az utolsó békeévben” – fogalmaz Székely – „673 ezer vendégéjszakát töltöttek nálunk az észak-európai turisták.” 2009-ben 600 ezer körül volt ez az adat. Jellemző, hogy míg – az egyébként 200 ezres vendégéjszaka számot elérő – dánok szívesen kempingeznek a Balaton partján, addig a többi nemzet utazói 90%-ban szállodában szállnak meg magyarországi útjuk során.
Elenyésző az izlandiak száma. Ők lökésszerűen, hullámokban érkeznek inkább hozzánk. Ilyenkor az Iceland Air charterein érkeznek, 1-2000 vendégéjszakát hozva.