Az önkormányzat másfél évvel ezelőtt indította el a fürdő körüli terület gyógyhellyé minősítési eljárását. Június elején várhatóan benyújtásra kerül a kérvény az Országos Gyógyhely Minősítő Intézethez, augusztus körül pedig valósággá válhat a gyógyhely cím elnyerése. Ehhez kapcsolódóan egy gyógyhelyi fejlesztési programot is elfogadott már a képviselő –testület.
- Örömteli villámcsapásként ért bennünket, hogy megnyílott a Nyugat-dunántúli Operatív Program keretében egy nagy ívű pályázat, amelyben akár az 1-2 milliárd forintot is elérheti a támogatás a nyertesek esetében. A régió nemzetközi jelentőségű kulturális és világörökségi helyszíneinek turisztikai célú hasznosítására és gyógyhelyek fejlesztésére lehet pályázni. Megvizsgáltuk a lehetőségeinket, és úgy döntöttünk, hogy megpróbálunk ezen a pályázaton részt venni. A nyitott kérdés az volt, hogy azok a települések, amelyek még nem rendelkeznek a gyógyhely címmel, de már az eljárás utolsó fázisában vannak, és a támogatási szerződés aláírásakor birtokában lesznek a gyógyhelyi minősítésnek, részt vehetnek-e a pályázaton. Néhány napos lobbytevékenység után a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség írásban hozzájárult ahhoz, hogy részt vegyünk a pályázaton. Nagyon gyors programkészítési időszak kezdődött, hiszen május 7-én az előzetes megvalósíthatósági tanulmányt és az előzetes költségterveket is be kellett adni - tájékoztatott Kondora István.
A program keretében tervezik a posta mögött tér megújítását, a vár hídjának felújítását, illetve hátsó bejárati útjának rendbetételét, a Nepomuki Szent János szobor eredeti helyén történő felállítását. A Nádasdy-vár udvarára szeretnének egy mobil színpadot és mobil nézőteret beszerezni, a szabadidőparkot és a Spirit Hotelt egy sétány segítségével összekötnék a városközponttal, a Csónakázó-tó esetében - az évek óta rendelkezésre álló tervek alapján - két tórészletet hozzá kapcsolnának a tórendszerhez, továbbá megújítanák a Várkerület csapadékvíz elvezetését is.
A fejlesztendő területek között súlypontiakat is meghatároztak, az egyik ilyen a posta mögötti tér. Ehhez kapcsolódóan az egykori evangélikus iskola épületét is szeretné megvásárolni az önkormányzat jelenlegi tulajdonosától, az evangélikus egyháztól.
- Hosszú idő óta tárgyaltunk az evangélikus egyházzal, de csak mostanra közeledtek egymáshoz a felek álláspontjai. Az áprilisi ülésen ki is nyilvánította azon szándékát a testület, hogy megvásároljuk az épületet. Ez azért is nagyon fontos, mert a tulajdoni lappal rendelkeznünk kell, ahhoz hogy fejlesztést tudjunk itt elindítani. A Hild park, az egykori evangélikus iskola, a posta mögötti tér és a volt szovjet katonai temető egy fejlesztési területet alkothat majd, és ez alapján fogjuk a nyár folyamán a konkrét terveket elkészíteni – hangsúlyozta a polgármester.
Az egykori evangélikus iskola épületének adás-vételét május - június hónapokban szeretné lefolytatni az önkormányzat. Ha nyer a gyógyhely fejlesztésére beadott pályázat, akkor 95%-os támogatási intenzitás mellett valósulhatnak meg a tervezett fejlesztések.
Ez talán az utolsó lépés abban, hogy a körforgalomtól a fürdőig úgy legyen összekötve a városközpont, hogy egy olyan európai szintű minőséget nyújtson, amely igazán méltó egy nemzetközi hírű fürdővároshoz, gyógyhelyhez.