Az eseményen jelen lesz Monika Hetsch zsűri elnök, dr. Perjési Klára, Gyula város polgármestere, Kovács Miklós turisztikai szakállamtitkár és Pollák Erika az Európai Virágosítási és Tájépítészeti Társaság képviselője.
Az Európai Virágosítási Verseny nemzetközi zsűrije a 12 hagyományosan résztvevő ország szakembereiből áll. S a vetélkedés – az országokban zajló előcsatározások jóvoltából – évről évre mintegy 28 ezer település, 50 millió lakosát képes összefogásra ösztönözni.
Magyarország a közép-kelet-európai térségből 1990-ben elsőként kapcsolódott a mozgalomhoz, és az egyik alapító tagja volt a versenyt szervező brüsszeli székhelyű Európai Virágosítási és Tájépítészeti Társaságnak. A másfél évtizedes európai szereplés méltó elismerése, hogy 2006-2008 között épp Magyarország tölti be a szervezet alelnöki tisztjét, Pollák Erika, a Magyar Turizmus Zrt. projektmenedzsere révén. A hazai vetélkedés Virágos Magyarországért címmel 1994-ben indult el. Azóta a győztes falu, illetve város az elismerés mellett jogot szerez arra is, hogy hazánkat képviselje a következő évi európai versenyben. A franciák kezdettől fogva lelkes résztvevői voltak a versenynek és jelentős szerepet vállaltak a lebonyolításában. A virággal díszített környezet megteremtése mellett a szervezet új célokat is kitűzött maga elé, így napjainkban már a környezetvédelem, az ökológia, a vízgazdálkodás és a fenntartható fejlődés szempontjainak is meg kell felelniük a részt vevő településeknek, továbbá egyre nagyobb hangsúly helyeződik az oktatási programokra, az örökölt természeti és építészeti értékek megőrzésére és a fogyatékkal élők környezetszépítő tevékenységbe történő bevonására. A verseny segíti az európai nemzetek közötti egyetértést, egymás kulturális értékeinek megismerését és elismerését, valamint a közös európai természeti és kulturális örökség megőrzését és gyarapítását. A hazai verseny több mint egy évtizede alatt a magyar településeknek csaknem kétharmada döntött a részvétel mellett. Az európai versenyben eddig három magyar város, Siófok (1997), Kaposvár (2004) és Nagyatád (2006), valamint egy falu, Géderlak (2002) kapta meg a legnagyobb elismerést, az arany fokozatot, de számos település büszkélkedhet ezüst-, illetve bronzéremmel is. A tavalyi versenyben Eger és Noszvaj képviselte Magyarországot. Az idei díjkiosztó ünnepség szeptember 19-én lesz Splitben.