TC: lehet 2 milliárddal kevesebb?

A kormány hétfőn benyújtotta a jövő évi költségvetési törvényjavaslatot az Országgyűlésnek; ebben a kabinet kiegyensúlyozott, stabil növekedési pályával, 2 százalék körüli GDP-növekedéssel, fegyelmezett gazdálkodású államháztartással, 2,9 százalékos GDP-arányos államháztartási hiánnyal és 2,4 százalékos inflációval számol - jelentette be Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter hétfő délután az Országházban tartott sajtótájékoztatón.

A tervezet szerint több pénzből gazdálkodhat többek között a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, a Külügyminisztérium, a Nemzetgazdasági Minisztérium vagy az Emberi Erőforrások Minisztériuma. A jövő évi költségvetés azonban mostohagyerekként bánik a turizmussal.

A jövő évi központi költségvetési törvényjavaslat szerint a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) - a tárcához tartozik a turisztikai célelőirányzat is -  kiadása 594,217 milliárd forint lehet a 2013. évi 574,355 milliárd forinttal szemben. A tárcához tartozó területek jövő évi költségvetése 238,798 milliárd forintra emelkedik az idei 214,588 milliárd forintról. Ugyanakkor az NFM bevételi előirányzata 86,822 milliárd forintot tartalmaz jövőre, szemben az idei 172,419 milliárd forinttal, írja az MTI.

Megnyírbált turisztikai és agrármarketing büdzsé

A tervezetből kiderül, hogy a turisztikai célelőirányzat (TC) 2014. évi teljes támogatási előirányzata 9,996 milliárd forint. Csökkenni fog tehát a turizmusmarketingre fordítható összeg, ami egyébként az idei évben sem volt túl magas. Mint ismeretes, 2012-re a TC kiadási és támogatási előirányzatát eredetileg mintegy 11 milliárd forintban határozta meg az Országgyűlés, majd év közben a forrásátcsoportosításoknak, a visszaérkezett bevételek előirányzatosításának és a zárolásoknak köszönhetően a támogatás összege 12,264 milliárd forintra emelkedett. Az idei évben is közel hasonló összeg jutott a turizmusra, 2013-ban a Turisztikai Célelőirányzatot 12,498 milliárd forintban határozták meg. Ezen szinte fele-fele arányban a Magyar Turizmus Zrt. és a Forma 1 osztozik. Az idei büdzséhez képest tehát több mint kétmilliárd forinttal kevesebb jut jövőre a Magyar Turizmus Zrt. működésére, marketingtervének megvalósítására. Jócskán csökken az agrármarketing büdzsé is: a célelőirányzat jövő évi teljes támogatási előirányzata 855,9 millió forint, szemben az idei 3,144 milliárddal.

A turizmus mellett az NFM alá tartozik még a Nemzeti Közlekedési Hatóság (NKH) is, amely 2014-ben 29,196 milliárd forint kiadással számolhat. Az egyedi kormánydöntésen alapuló közlekedési beruházások támogatási előirányzata 2014-ben 332 millió forint. A ppp-programokhoz köthető az autópálya rendelkezésre állási díj fejezeti kezelésű előirányzat 2014. évi támogatási előirányzata 107,2 milliárd forint. A helyközi személyszállítási közszolgáltatások 2014. évi kiadási előirányzata 185,508 milliárd forint. A Művészetek Palotájának működtetéséhez 11,514 milliárd forint hozzájárulást terveztek.

Jelentős növekedés az EU-fejlesztéseknél

Az uniós fejlesztésekre a jövő évi költségvetés 1959,083 milliárd forint kiadási előirányzatot tartalmaz, ami jelentős növekedés az idei 1436,857 milliárd forintról. A támogatás az uniós fejlesztések esetében 2014-ben 412,940 milliárd forint lehet az idei 151,164 milliárd forintról - derül ki a hétfőn benyújtott törvényjavaslatból.  Az uniós fejlesztésekhez kapcsolódó bevételek jövőre 1546,143 milliárd forintot tesznek ki az idei 1285,692 milliárd forint után.

Plusz pénz a sikeres V4 elnökségre

Az ideinél 807 millió forinttal több pénzből gazdálkodhat a Külügyminisztérium a 2014. évi központi költségvetésről szóló törvényjavaslat szerint. A büdzsé tervezete a tárcának összesen 63,781 milliárd forintot irányoz elő. Ennek legnagyobb részét - 44,13 milliárd forintot - a külképviseletek igazgatására fordíthat a Külügyminisztérium, tavaly erre 41,703 forint jutott. A Külügyminisztériumról szóló fejezetben az indoklás szerint a 2014-es év kiemelten fontos feladata lesz, hogy kölcsönösen előnyös együttműködési terveket kínáljanak fel a Magyarországgal szomszédos országoknak, és maradandó eredményeket felmutatva, sikeresen fejezzék be az ország elnökségét a visegrádi csoport (V4, Csehország, Lengyelország, Magyarország és Szlovákia) élén. A V4 elnöki pozícióját idén júliustól egy éven át látja el Magyarország.

Az NFH és az MKEH működése biztosított

A jövő évi központi költségvetés szerint a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) kiadási előirányzata 20 százalékkal nőhet az ideihez képest: 78,821 milliárd forint lehet a 2013-as 65,158 milliárd forint után. Az NGM tervezett bevételei 10,532 milliárd forintot érhetnek el az idei 9,618 milliárd után. A tárca 68,289 milliárd forint támogatásra számíthat az ez évi 55,540 milliárdot követően. Az NGM alá tartozó Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal (MKEH) jövőre tervezett támogatási előirányzata 360,0 millió forint, tervezett bevétele 1,7 milliárd forint, azaz összesen 2,060 milliárd forint kiadási előirányzattal gazdálkodhat, engedélyezett létszámkerete 233 fő. A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH) kiadási előirányzata 1,046 milliárd forint, amelyet 1,028 milliárd forint támogatásból és 18,8 millió forint bevételből kell finanszírozni, az engedélyezett létszám 134 fő 2014-re vonatkozóan.

Növekszik a kulturális büdzsé is

Több mint 2,4 milliárd forint kulturális célú többlettámogatás szerepel a 2014-es év költségvetési tervezetében az ideihez képest. A Magyar Állami Operaház például a tervek szerint 1,1 milliárd forinttal kap többet 2014-ben. A plusztámogatást az idén megnyílt Erkel Színház jövő évi működési költségeire kapja a dalszínház. 300 millió forinttal emelkedik a Nemzeti Filharmonikus Zenekar, 500 millió forinttal pedig a Budapesti Fesztiválzenekar támogatása. Megjelenik a költségvetésben a Budapest Music Center (BMC) támogatása is 290 milliós összeggel.

A februárban nyíló Országos Magyar Vadászati Múzeum - a Magyar Természettudományi Múzeum hatvani filiáléjaként - jövő évi működésére 100 millió forintot kap. A Robert Capa kortárs fotográfiai központ 198 millió forintos támogatásban részesülhet. A Budapesti Tavaszi Fesztivál és a Budapesti Őszi Fesztivál 1,84 milliárd forintot kaphat jövőre. A Nemzeti Színház a jövőben ugyanabból az összegből - mintegy 1 milliárd forintból - gazdálkodhat, mint az idén.

A tervezet szerint "az egyéb kulturális intézményekre" - ide tartozik a Hagyományok Háza és a világörökségi feladatok ellátása is - 3,1 milliárd forintot fordít az Emberi Erőforrások Minisztériuma, emellett 2,7 milliárd bevétellel is számolnak.

A budai Vár rekonstrukciójára, a Szent György tér és a Mátyás-templom felújítására 605,5 millió forintot szánnak jövőre. Az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark támogatására 260 millió forint juthat, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem orgonáinak restaurálásra pedig 200 millió forintot terveznek. Külön sorban szerepel, hogy a Zeneakadémia működésére 500 milliós kiegészítő támogatást is terveznek.

A Balassi Intézetnek 4,16 milliárd forintos támogatás jut, ez mintegy félmilliárddal több a 2013-as összegnél. 2014. január 1-jén kezdheti meg a működéséz a Design Terminál Nemzeti Kreatívipari Központ, amely 2014-ben 600 millió forintos támogatást kaphat.

Forrás: MTI


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.