Ugyanakkor egyre többen aggódnak amiatt, hogy a száradó iszapból esetleg kiszabaduló méreganyagok terjedhetnek a levegőben. A lap szerint akár egymillió köbméter vörösiszap is kiömölhetett a tározóból, és folyhatott bele a helyi patakba, onnan pedig egy része a Dunába.
Dobson Tibor, a Katasztrófavédelem illetékese a Reuters-nek azt nyilatkozta, hogy a Duna kémhatása a Marcal beömlésénél a korábbi 9-es szintről 8-8.2-re esett vissza. 7-es pH értéknél semleges a víz kémhatása, 6.5 és 8.5 közötti pH pedig normálisnak tekinthető. Dobson szerint „Az adatok alapján remélhetjük, hogy a szennyezés nem jár semmilyen kárral a Nagy-Dunán”.
Pintér Sándor belügyminiszter is megerősítette, hogy a Dunát immár nem fenyegeti biológia vagy környezetvédelmi katasztrófa. A lap arról is ír, hogy hazánk azt kérte az Európai Uniótól, hogy 3-5 környezeti katasztrófákra és mérgező iszap semlegesítésére specializálódott szakembert küldjön a helyszínre.
A BBC helyszíni tudósítója, Duncan Kennedy ugyanakkor megjegyezte, hogy hála az esős időnek, eddig nedves maradt az iszap, de száraz, napos időben mérgezőanyag-tartalmú por is keletkezhet, amelyben akár még radioaktív anyagok is lehetnek.