Moskovszky Éva (1924-2010) 4-5 ezer darabból álló páratlan, eddig a jelenleginél valamivel szűkösebb helyen bemutatott játékkollekciója új, méltó otthont kapott, és kiegészült Réber László humorosan kedves grafikáinak gyűjteményével - mondta el Illyés Endréné Östör Tünde, a kiállítás egyik rendezője az MTI-nek.
A Hetedhét Játékmúzeum látnivalói, a 74 enteriőrben megjelenő, számtalan karaktert megtestesítő babák, az eredetihez hűen megformált míves bútorok, használati tárgyak, parányi porcelánok között nemcsak a kicsiknek kínálnak majd élményt, vonzóak lesznek minden korosztálynak.
Az annak idején céhes mestermunkának, asztalos mintadarabnak vagy eredetileg is játéknak készült bútorokkal berendezett szobák, apró edényekkel "felszerelt" konyhák, a kézzel festett porcelán szervizek, a különféle dísztárgyak, szobrocskák, textilek, miniatűr könyvek a XVIII-XIX. századi polgári otthonok világát idézik.
"Lakóik", a többnyire porcelánfejű babák, a kornak megfelelő öltözékben és frizurával "élik a mindennapokat" az enteriőrökben: társalognak, teáznak, főznek, pólyás babát ringatnak vagy éppen beteget ápolnak.
Izgalmas élménynek ígérkezik az óriási terepasztal, amelyen a várvédők és az ostromló seregek vívnak csatát.
A kiállítás betekintést enged a játékkészítés történetébe, bemutatja a XVIII-XIX. század bútortörténetét, megismertet a korabeli lakberendezési stílusokkal, ruha- és hajviselettel, tipikus használati és dísztárgyakkal, s a játékokon keresztül képet ad a polgári életformáról is - hangsúlyozta Nagy Veronika művészettörténész.
A páratlan játékkollekciót hét évtized alatt gyűjtötte össze Moskovszky Éva és édesanyja Auer Erzsébet. A jeles játékgyűjtő 1996-ban helyezte letétbe kincseit Székesfehérváron. A babaszobák és lakóik 1998-ban "költöztek be" előző otthonukba, a régi Megyeháza épületében megnyitott Fehérvári Babaházba, amely évente 20-25 ezer látogatót vonzott.
Forrás: MTI