Az egyes adótörvények és azzal összefüggő egyéb törvények módosításáról szóló 2011.évi CLVI. törvény többek között módosította az önkéntes Kölcsönös Biztosító Pénztárakról szóló 1993. évi XCVI. Törvényt. A módosítás jelentősen szűkítette az egészségpénztárak által nyújtható szolgáltatások körét. Az idei évkezdettől a pénztártagok a befizetéseiket kizárólag a TB ellátás keretében igénybe vehető egészségügyi szolgáltatást kiegészítő vagy helyettesítő egészségügyi szolgáltatásokra, valamint gyógymasszázsra és fizioterápiás kezelésre használhatják fel.
Ez azt jelenti, hogy 2012. január 1-jétől egészségpénztári keret terhére nem lehet igénybe venni olyan kiegészítő, illetve életmódjavító szolgáltatásokat, mint a sportolás, gyógy- és egészségügyi üdülés, gyógyfürdő belépők, rekreációs üdülés, valamint életmódváltozást elősegítő kúrákat.
2012. január 1. után a fenti szolgáltatások akkor sem vehetők igénybe egészségpénztári keret terhére, ha valaki már a tavalyi évben, 2011. december 31-ig előre kifizette a számlát.
Az egészségkártyát elfogadó gyógyszállodák így az idei évtől két féle számlát állítanak majd ki vendégeik számára. Az egyik a szállodában igénybe vett kezeléseket, gyógyászati szolgáltatásokat tartalmazza majd, amely továbbra is fizethető EP tagként kártyával, vagy benyújtható az EP-nek utólagos elszámolásra. A másik számlán pedig a szálláshelyen igénybe vett további szolgáltatások állnak majd, a szállásról, étkezésről és minden egyéb szolgáltatásról, ami azonban az EP keret terhére már nem fizethető.
Az új szabályozás vendégforgalomra gyakorolt várható hatásáról kérdeztük Szabó Józsefet, a Hunguest Hotels értékesítési igazgatóját. „Alapvetően optimisták vagyunk” – mondta el a szállodai szakember. „Az egészségpénztárak indulásakor a szegmenst szép fejlődési trend jellemezte, a Hunguest Hotels is sorra kötötte a szerződést a pénztárakkal. Ahogy az egészségpénztárakra vonatkozó szabályok, rendeletek változtak, úgy igazodtunk mi is ezekhez szerződéseinkkel, hiszen a Hunguest Hotels számos olyan gyógyszolgáltatást tud kínálni, ami az EP tagoknak adómentesen igénybe vehető.” – folytatta Szabó József. Az elmúlt időszak rendeleti változásai folyamatosan szűkítették a finanszírozható szolgáltatások körét. A mostani rendelet azonban egy minőségében teljesen új változást hoz, véli a szakember, ami várhatóan léptékeiben alacsonyabb forgalmat eredményez.
A szállodalánc az egészségpénztári szegmensről azonban semmiképp sem kíván lemondani, hiszen így is jelentős volument jelentenek a pénztártagok.
„Egyrészt nem szabad elengedni üzletet, másrészt továbbra is szeretnénk potenciális ajánlatokkal lehetőséget biztosítani a biztosított vendégek részére, akik várhatóan más fronton, gondolok itt a SZÉP Kártyára, meg fogják találni a lehetőségeket” – mondta el az értékesítési igazgató.
A Hunguest Hotels a pénztárakkal jelenleg is tárgyalásokat folytat, és azon vendégek számára, akik egészségpénztár-tagok, két külön számlát állítanak ki a szállodák, a fent leírtak szerint. Így a gyógyszolgáltatás árát továbbra is fizethetik egészségpénztári befizetéseikből, a szállás és a további szolgáltatások összegét pedig más forrásból. Szabó József bízik benne, hogy a SZÉP Kártyának köszönhetően a lehetőségek bővülni fognak.