Turisztikai célpontként előnyt jelent a nyári hónapokban, hogy viszonylag nagy a zöldterületek aránya, aminek köszönhetően "zöld", tehát "hűvös városként" reklámozhatja magát az osztrák főváros - mutatnak rá a Bécsi Kertészeti Egyetem
munkatársai. Kedvezően értékelték a tanulmány szerzői azt is, hogy könnyen elérhető, kiváló minőségű ivóvíz áll rendelkezésre. Ugyanakkor arra figyelmeztettek, hogy a nagyvárosoknak - így Bécsnek is - tartósan alkalmazkodniuk kell a globális felmelegedéshez a turizmus terén is.
Az osztrák gazdasági minisztérium megbízásából készült felmérésben a globális éghajlatváltozásnak a turizmusra gyakorolt hatását vizsgálták Bécs példáján keresztül.
Számítások szerint az évszázad közepére a jelenleginek a duplájára, mintegy kéttucatra emelkedik Bécsben a kánikulai napok száma, vagyis azoké a napoké, amikor a nappali hőmérséklet 30 Celsius-fokra vagy a fölé emelkedik. Ezzel együtt jár az úgynevezett "hősziget-hatás" erősödése is - figyelmeztetnek a kutatók. Hősziget-hatásnak nevezik azt a jelenséget, hogy a városokban a hőmérséklet a sűrű beépítettség és a kevesebb zöld felület miatt gyorsabban melegszik, mint a városokon kívül. Bécsben a nyári hónapokban mintegy egymillió turista fordul meg, és közöttük egyre több a nyári forróságra különösen érzékeny, idős ember.
A szakértők sokféle építészeti, várostervezési és városigazgatási megoldást javasoltak a klímaváltozás hatásainak ellensúlyozására. Hatásos lehet például a tető- és homlokzati felületek zöld növényzettel való borítása, világos színű építőanyagok használata és energiahatékony épülethűtési módszerek alkalmazása. A tanulmányhoz készült felmérésben megkérdezett 365 külföldi turista legnagyobb része még több ivókút elhelyezését említette az első helyen. A szakértők javaslatai között szerepelt az is, hogy a térképeken tüntessék fel, hol találhatók a városban kutak. Segíthetnek a meleg elviselésében a fedett ülőalkalmatosságok, és hasznos lehet az is, ha a turistáknak a kánikulai napokra "hőségbiztos" programokat ajánlanak - ajánlották a bécsi egyetem szakértői.
Forrás: MTI