Konstruktív vita a TDM Szövetség közgyűlésén

Az Utazás Kiállítás szakmai programjainak egyikeként tartotta éves közgyűlését a Magyar Turisztikai Desztináció Menedzsment Szövetség.

16 taggal alakultak, mára 43 TDM csatlakozott hozzájuk. A Nemzetgazdasági Minisztérium Turisztikai Főosztálya az idén regisztráltakkal együtt 75 TDM szervezetet tart nyilván, tehát ötven százalékuk lépett be eddig a szövetségbe. Az MTDM Szövetség az érdekképviseletet, a minden irányú kapcsolattartást, a tanácsadást és a jó gyakorlatok átadását tekinti feladatának.

A Turizmus Törvény tervezetéről Balogh Károly elnök indította meg a vitát. A tervezetben az országos rendszer fenntartásának sem anyagi bázisai, sem szintjeinek egymáshoz való viszonya nem tisztázott. A helyi TDM-ek finanszírozásában még visszalépést is érzékelnek. Javaslatuk szerint az osztrák minta alapján itthon is a szálláshelyi idegenforgalmi adóból, a turizmus hasznából részesedő vállalkozások által fizetendő turisztikai hozzájárulásból, illetve az attrakciók kötelező látogatói befizetéseiből állna össze a három pillér, így önfenntartóvá válna a rendszer. Nagy gond a TDM pályázatok ideiglenes felfüggesztése is.

A hozzászólók között volt, aki azt javasolta, ne százalékban, de minimum összegben szabják meg TDM fenntartásához szükséges összeget. Karsai Árpád tanácsadó szerint a TDM-ek az internetes információs és foglaló rendszer kiépítésével tudnának pótlólagos pénzügyi alapokra szert tenni.

Semsey Sándor sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy összesen tíz TDM tag küldte meg véleményét a létfontosságú Turizmus Törvény tervezetével kapcsolatban. Erre reagálva egy hozzászóló önkritikusan megjegyezte, hogy a társadalmi felelősségvállalást, és közügyeink véleményezését az előző rendszer kiölte, és az újjáépítés lassan halad.

Horkay Nándor a szövetségkötési, együttműködési munkát tartotta a legfontosabbnak. A turizmus országos gazdái jelenleg három minisztériumhoz tartoznak, minimális létszámmal működnek, szükség van az erős MTDM Szövetségre. A helyi TDM szervezet tartsa fontosnak a komplex turisztikai termék megszervezését, gondolva a helyi gazdasági termékekre is. A Gyógyító Magyarország elképzeléshez kapcsolódva törekedjen arra, hogy mind a gazdagabb külhoni, mind az itthoni nyugdíjasokat fogadó, segítő szolgáltatások szülessenek.

A szentendrei TDM vezetője arról számolt be, hogy a város gyakorlatilag csődgondnokság alá került, az önkormányzatok mindenütt eladósodtak, tőlük nehéz támogatást várni. A turizmusban virágzik a feketegazdaság, innen ezért nehéz hozzájárulást kapni.

Lőrincz Katalin Veszprémből ugyancsak az önkormányzatok elbizonytalanodott helyzetére utalt.

A Balatonfűzfői Egyesület képviselője viszont rámutatott, hogy ügyes praktikákkal rá lehet venni a vállalkozókat az együttműködésre, mert a jegyző nem képes ellenőrző hatóságként fellépni. Volt olyan TDM létesítési tanácsadó, aki a menedzsment név helyett a marketing szó beemelését javasolta, de ezt az ötletet, mint a rendszer félreértelmezését, többen is elutasították. Az viszont igaz, hogy a TDM pályázatokon megszabott (eleinte 15-20 %), jelenleg 30-40 százalékos marketing keret megengedhetetlenül alacsony.

Balogh Károly elnök a vita lezárásakor nagy eredményről számolt be: március 28-án az OSTB ülésén adhatják elő módosítási javaslataikat.

Pál Rudolf, a Helyi Gazdasági Társulások Szövetsége nevében bemutatta tevékenységüket. Online rendszerük magyar, felvidéki és székely települések helyi termékeinek népszerűsítését végzi. Budapesten Tájak-ízek gasztroturisztikai központot kívánnak létrehozni: lesz Hungarikum piac, tájjellegű ételek főzése. A Néprajzi Múzeum havonta bemutatót rendezne más-és más vidék népi mesterségeiből.

A délutánba nyúló előadások során a Magyar TDM Szövetség kutatási munkacsoportja is ismertette tevékenységét, valamint a TDM Consulting cég felsorolta oktatási, tanácsadói ajánlatait. A közgyűlés alapszabályi kérdésekkel és tagfelvétellel zárult.


Egy korty Ázsia reggelire

Egy korty Ázsia reggelire 

Kulturális ízkavalkáddal hódít az új belvárosi brunchozó.
Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.