A fővárosi önkormányzat közbeszerzési ügyosztálya nyílt közbeszerzési eljárás keretében keres vállalkozót a 2020-as olimpiai nagyprojekt Master Planja (azaz a kapcsolódó országos és fővárosi fejlesztési tervek stratégiai dokumentuma), a fejlesztések költség-haszon elemzése és költséghatékonysági vizsgálata elkészítésére. A pályázati felhívás szerint a Master Plan része a sportlogisztika, a turizmus és a struktúratervre vonatkozó koncepció kidolgozása, továbbá ehhez szöveges és térképes összefoglalókat és prezentációt is kell készíteni. A nyertes ajánlattevőnek javaslatot kell tennie az olimpiai településszerkezeti terv és a fővárosi szabályozási keretterv módosítására, illetve a kerületi szabályozási terv elkészíttetésére is. A pályázat becsült értéke - a kiírás szerint - nettó 42 millió forint, az ajánlattételi határidő pedig augusztus 12. A nyertessel szeptember végére tervezi a szerződéskötést a főváros, a projekt befejezési határideje 2010. április 15.
Ki pályázhat?
Az ajánlattétel egyik feltétele, hogy a pályázó rendelkezzen az elmúlt három évben legalább évi nettó 50 millió forintos forgalommal, feltéve, ha a közbeszerzés tárgya (várostervezési és fejlesztési, megvalósíthatósági tanulmány készítése) szerinti bevétele elérte az évi 42 millió forintot. Referenciát kell felmutatni három város rendezési tervének és fejlesztési koncepciójának, illetve három közlekedési vagy közműhálózati infrastrukturális létesítmény fejlesztési és megvalósíthatósági tanulmányának előkészítéséről.
A Master Plan az olimpia 2020-as megrendezéséhez szükséges országos és fővárosi fejlesztési tervek stratégiai dokumentuma, amely véglegesíti a helyszín-elrendezési terveket, különös figyelemmel az olimpiai verseny- és edzőhelyszínekre, az olimpiai falu, a médiafalu és médiaközpont elhelyezésére, valamint a kapcsolódó városfejlesztési, turisztikai és városrehabilitációs lehetőségekre. Rögzíti a további években szükséges lépéseket, megteremti az országos, fővárosi és helyi városfejlesztési és városrendezési feltételeket - mondta lapunknak Beleznay Éva, Budapest főépítésze, aki szerint a főváros egy sikeres pályázattal hosszú évtizedekre összehasonlíthatatlan versenyelőnyre tenne szert a régió többi nagyvárosával, Prágával, Varsóval vagy akár Béccsel szemben. Az előkészítéssel kapcsolatban a főváros korábban a lehetséges helyszínek kijelölésére vonatkozó tervezési munkákra adott megbízást, amelynek alapján a közgyűlés úgy határozott, hogy a helyszínekről szóló végső döntést a hatásvizsgálatban feltárt olimpiai akcióterületek városszerkezeti beilleszthetősége alapján hozza meg, az erre vonatkozó vizsgálatok lefolytatása után - tette hozzá a főépítész. Az eddigi koncepció a Duna menti olimpia jegyében a Hajógyári-szigettől a belvároson át a Csepel-sziget északi csúcsáig terjedő Duna-szakaszt javasolja az egyes helyszínek és a kapcsolódó turisztikai szolgáltatások fő tengelyének.
A 2020-as budapesti olimpia megrendezésével kapcsolatos költségkalkulációban a Budapesti Olimpiai Mozgalom (BOM) a PricewaterhouseCoopers 2006-os tanulmányában szereplő adatokat veszi alapul - tájékoztatta a Napit Baranyai Ákos főtitkár. A tanulmány szerint a rendezés 2006. júniusi árszinten 2873 milliárd forintos állami szerepvállalást, 727 milliárd forint magántőke bevonását és 1564 milliárd forint EU-támogatást, azaz összességében 5164 milliárd forintot igényelne. (Napi Gazdaság)