– Tervet dolgozunk ki a megye turizmusának fejlesztésére, megújítására, hogy megindulhassanak azok a változások, amelyek biztosítják az előrelépést – mondta el Csoma József, a kamara szolgáltató tagozatának elnöke. – A lehetőségek feltérképezése már folyamatban van, az a tervünk, hogy láncszerűen, tehát egymáshoz kapcsolódva felfűzzük a települések kínálatát. A megyében nagyon sok turisztikai szempontból értékes látnivaló, megismernivaló van, de nincs kihasználva. Nem csak a kínálatot kell azonban a turisták számára vonzóan bemutatni, a szolgáltatási ágazatokat is fejleszteni kell.
A fenti változásokra annál is inkább szükség van, mert Tolna megyében az országos tendenciával ellentétben bővülés helyett csökkent az idegenforgalom. Míg átlagosan 2 százalékos volt a forgalomnövekedés, addig Tolnában mínusz 4 százalékos eredmény született a Központi Statisztikai Hivatal tájékoztatása szerint. A szálláshelyek forgalmának döntő többségét – 85 százalékát – jelentő belföldi vendégek 2 százalékkal, a külföldiek pedig 14 százalékkal kevesebben voltak. A legtöbb külföldi látogató Németországból érkezett, de még így is jóval kevesebben voltak, mint 2007-ben. Velük ellentétben az osztrák turisták száma növekedett. A kereskedelmi szálláshelyek háromnegyed éves forgalma közel 600 millió forint bruttó bevételt hozott. Az összeg 2 százalékkal maradt el a 2007-es eredménytől. Változatlanul népszerűnek bizonyult az üdülési csekk, a belföldi vendégek közel 40 százaléka ezzel fizetett. A tendencia azt mutatja, hogy a vendégek egyik fele egyszerű szállást keres, míg másik része minden jóval, wellness szolgáltatással, teljes kényelemmel felszerelt szállodában szeretne pihenni.
A megyeszékhely esetében úgy vélik a turisztikai szakemberek, hogy visszaveti a város és környékének idegenforgalmát, hogy mind mennyiség, mind minőség tekintetében kevés a szálláshely. A szekszárdi Gemenc Szálló jelenleg zárva tart, a tulajdonosok pályázati források igénybevételével korszerű négycsillagos szállodává kívánják átépíteni. Szekszárd szívében, egy patinás épületben is szálloda készül. A PTE Illyés Gyula Főiskolai Kara E épületének helyén alakítják ki a tanszállót. Az utcafronti patinás rész megmarad, a mögötte lévő rossz minőségűt pedig lebontják. A beruházás bruttó költsége 1,9 milliárd forint. A négycsillagos 54 szobás szálló a turizmus, vendéglátás alapszak, az idegenforgalmi és a vendéglátás-szakmenedzser felsőfokú képzés gyakorlati terepe lesz. A konferenciatermekkel, kisebb wellness résszel és néhány exkluzív szobával ellátott szálloda építése a tervek szerint egy évig tart majd. Az építkezést leghamarabb augusztusban tudják elkezdeni. (Forrás: teol.hu)