A Végrehajtó Tanács madridi ülésén megvitatták a Szervezet működésével, költségvetésével és munkaprogramjával kapcsolatos kérdéseket, az ENSZ vezető szervezeteiben való részvétel folyamatát, a turizmus jogi szabályozásának tagállami és nemzetközi eszközei számbavételére létrehozott munkacsoport javaslatait, a turisztikai desztinációk minőségpolitikájával összefüggésben létrehozott montreáli székhelyű „Kiváló Desztinációk Nemzetközi Központjának” működésével kapcsolatos fejleményeket, valamint a 2009-es Közgyűlésen esedékes elnökválasztás előkészítésének menetrendjét.
Megvitatásra kerültek a turisztikai szakma, illetve az UNWTO előtt álló legfőbb feladatok és kihívások, amelyek között hangsúlyosan szerepelt a globális pénzügyi válság, a gazdasági növekedés megtorpanásának és az olajár változásának a turizmusra gyakorolt hatása is.
Felszólalásában az UNWTO főtitkára, Francesco Frangialli hangsúlyozta, hogy a napjainkban tapasztalható pénzügyi válság és a gazdasági növekedés ütemének csökkenése, negatív hatással van a turizmus alakulására, mégis hosszabb távon az utazási hajlandóság stabil szerepet játszik a fogyasztói döntésekben. A turizmus a modern élet elválaszthatatlan részévé vált, a gazdasági növekedéssel globálisan egyre szélesebb társadalmi rétegek válnak mobillá és a turizmus részeseivé. A krízis rövid távon, különösen a fejlett gazdaságokban, csökkentheti az utazások számát, a tartózkodási időt és a költési hajlandóságot, amit a világszervezet rövid távú kilátásokat mérő turizmus barométer indexének május-augusztus időszakban mért 12 pontos csökkenése is alátámaszt. A válság ellenére azonban az utazási hajlandóság hosszabb távon alapjaiban nem rendül meg. Fokozottan szükségesség válik a piaci kereslet, utazások szokások változásának folyamatos, részletes figyelemmel kísérése a legfontosabb küldő piacokon, ezért a világszervezet hatástanulmányt készít a fő küldő piacokon a turisztikai kereslet alakulásáról, a közlekedési szokások változásáról, valamint a válság ellensúlyozása érdekében teendő lépésekről.
A magyar delegáció felhívta a figyelmet a nehezedő gazdasági feltétel rendszervben a szervezet körültekintő gazdálkodásának fokozott szükségességére, támogatta a munkaprogram eredményességének mérésére bevezetett tagállami értékelési rendszer folyamatos alkalmazását és hangsúlyozta, hogy az új munkaprogram kialakításánál fókuszálni kell a feladatokat a szervezet kiemelt céljainak, valamint a régiók által meghatározott fő célok megvalósítására. Szorgalmazta a modern kommunikációs technikák erőteljesebb alkalmazását és támogatta az utazási feltételek javítását célzó nyilatkozat kidolgozását. A hazai szakemberek támogatták továbbá a világgazdasági helyzet negatív változásából adódó új feltétel rendszerhez való alkalmazkodás elősegítésre javasolt hatástanulmányok elkészítését. Az ülésen a Végrehajtó Tanács köszönetét fejezte ki Magyarország kétéves aktív alelnöki tevékenységért.
Az ülést követően a turisztikai világszervezet főtitkár helyettese, Taleb Rifai, aki februártól a 2009. októberi választásig ellátja a főtitkári feladatokat is, megerősítette részvételét november 24-én a Budapesti Gazdasági Főiskola, valamint a Magyar Szállodaszövetség közös szervezésében sorra kerülő „Új kihívások a turizmus és a vendéglátás területén” címet viselő konferencián.