A Magyar Fürdőszövetség az idei évben ünnepli megalakulásának 17. évfordulóját. A szövetség iránt jelentős érdeklődés mutatkozik, mára rendes tagjainak száma megközelíti a 100-at, a pártoló tagokkal együtt pedig összesen 142 főt számlál a szövetség. A november eleji közgyűlésen szép számmal megjelentek a tagok: 54 szervezet regisztrált, a résztvevők száma megközelítette a 200-at.
A választmányi ülésen számos fontos téma terítékre került, szó esett többek között az üzemeltetéssel összefüggő anyagi kérdésekről is. Jelenleg nincsen kifejezetten fürdőfejlesztésre kiírt pályázat, azonban a különböző regionális turisztikai fejlesztésekre kiírt pályázatok révén támogatáshoz juthatnak a fürdők is, ehhez azonban az önkormányzat és a fürdő közös intenzív lobbi-tevékenysége szükséges.
A másik, évek óta fontos téma a gyógyszolgáltatások állami támogatása. Jelenleg hazánkban 45 minősített gyógyfürdő működik, az Országos Egészségpénztár (OEP) által támogatott gyógyszolgáltatást nyújtó szolgáltatók száma azonban jóval magasabb, 160 körüli. Több éve folyik vita az egészségügyi kormányzattal arról, hogy a valós piaci értéknél alacsonyabban értékelik a támogatott szolgáltatások árát. A szolgáltatók és az egészségügyi kormányzat között kétévente kellene ártárgyalásnak lennie, ilyet azonban az elmúlt két évben nem tartottak. Az Egészségügyi Minisztérium értékelése és a szolgáltatások valós piaci ára egyre inkább elszakad egymástól, és mivel előbbinek 50, 70 illetve 85 százalékát adja támogatásként az OEP, a különbséget a fürdők kénytelenek a betegre terhelni. A Fürdőszövetség adatai szerint a tavalyi évben anyagi okok miatt 600 ezer kezelés maradt el, ez azt jelenti, hogy évente közel 12-14 ezer beteg szorult ki az ellátásból. A Magyar Fürdőszövetség még intenzívebb fellépést tervez ezzel kapcsolatban, megkeresi az Önkormányzati Minisztérium és az Egészségügyi Minisztérium illetékeseit.
Erőteljesebb érdekképviseleti munkáját tesz lehetővé az is, hogy a szövetség delegáltat küld az Ágazati Párbeszéd Bizottságba is. A Szövetség munkaügyi és munkavédelmi kérdésekben is tud segítséget nyújtani tagjai számára, ehhez szakértőt biztosítanak. A közelmúltban sikeres szakmai fórumot is tartottak a témában. A szövetség tervei között szerepel minél nagyobb szerepet vállalni az oktatás, kutatásfejlesztés támogatásában is.
A közgyűlésen színvonalas előadást hallhattak a résztvevők az Országos Egészségturizmus Stratégiáról, Mányai Rolandtól, az Önkormányzati Minisztérium főosztályvezetőjétől, valamint az alternatív energiák használatáról a fürdőkben és uszodákban Dr. Léderer András címzetes egyetemi docenstől. Az ülésen a szövetség döntött arról, hogy két díjat alapít a fürdőkért kimagasló munkát végzők díjazására. A tervek szerint minden évben egy fő kaphatja meg a „Sana per Aquam” elnevezésű elismerést, három főt pedig a „Gyógyfürdőkért végzett kiváló munkáért” oklevéllel díjazzák.